Hayvanlar korkutuyor!

Doğadaki hayvanlar ile ilgili paylaşımlar, evcil hayvanlarınızın bakımı, sağlığı ve eğitimi ile ilgili konuların paylaşıldığı forum.
Kullanıcı avatarı
DiLeMmA
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Hayvanlar korkutuyor!

Mesaj gönderen DiLeMmA »

İnsanoğlu, son yüzyılda, ilk olarak maymundan geçtiği bildirilen AIDS ile mücadelesini sürdürürken, hayvanlardan geçen deli dana, ebola ve SARS´tan sonra şimdi de kuş gribi tehdidi altında bulunuyor.
Varolduklarından bu yana verdikleri güven duygusu ve sadakatleriyle dost olan, etlerinden sağlanan proteinle özellikle çocukların gelişiminde büyük rol oynayan hayvanlar, son yıllarda gündeme sıkça insanlara da bulaşan hastalıklarla gündeme gelmeye başladı.

Maymunlarla başladı
Hayvanlar hastalıklar nedeniyle telef olurken, onlardan bulaşan hastalıklar nedeniyle de insanlar risk altında bulunuyor. İnsanoğlu son yüzyılda ilk olarak maymundan geçtiği bildirilen AIDS virüsü ile mücadeleye başladı. Bunun ardından, kan, ter ve salya gibi vücut sıvılarıyla bulaşan Ebola virüsü de insanları tehdit altına aldı.

Tedavileri bulunamadı
Henüz kesin tedavisi bulunmayan bu hastalıkların ardından sığırdan insana bulaşan formuyla gündeme gelen deli dana hastalığı gündeme geldi. Bugüne kadar dünyada 99 kişinin ölümüne neden olan delidana hastalığı nedeniyle bilim adamları çözüm arayışlarına girdi. İnsanları tehdit eden bir diğer hastalık ise SARS oldu. Korona virüsünün mutasyona uğrayarak hayvanlardan insanlara sıçrayarak yol açtığı düşünülen SARS´ın ardından, son günlerde özellikle ülkemizde insan sağlığını tehdit eden kuş gribi, insanlara dostlarından geçen hastalıklar arasında ön sırada yer almaya başladı.

Keneler vasıtasıyla insana geçen ´´Kırım Kongo Kanamalı Ateş´´ hastalığı da ölüm riski taşıyan bir diğer hastalık... Bu hastalık nedeniyle Tokat'ta 2002 yılında takip edilen 60 şüpheli vakadan 3'ü, 2003 yılında 80 şüpheli vakadan 4'ü, 2004 yılında 190 şüpheli vakadan 5'i hayatını kaybetti. Hastalık geçen yıl da 7 kişinin ölümüne neden oldu.

'Türkiye hastalık cenneti'
Antalya Veteriner Hekimleri Oda Başkanı Muammer Saygılı, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre hayvanlardan insanlara bulaşan yaklaşık 250 hastalık bulunduğunu, bunların 50'sinin Türkiye'de de görüldüğünü söyledi. Hastalıklarla mücadele etmek için tüm hayvanların kayıt altına alınması gerektiğini dile getiren Saygılı, 'Biz hastalık cennetiyiz' dedi. Türkiye'de rastlanan bazı hastalıkları Avrupalı veterinerlerin sadece kitaplarda okuduğunu ifade eden Saygılı, bu nedenle yıllardır et ihracatında sorunlar yaşandığını dile getirdi. İnsanlara bulaşan hastalıklara gelişmemiş ülkelerde daha sık rastlandığını belirten Saygılı, Türkiye´de entegre hayvancılığın desteklenmesi gerektiğini söyledi.
Başkaları gitmiş olur, gidince;
Bir sen yakınsın, uzakta kalınca..
Kullanıcı avatarı
kingarthur
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen kingarthur »

ben bütün bunların amerika nın oyunları olduğunu düşünüyorum.
adamlar dna nın bile şifresini çözmüşler.
Mikroorganizmaların yapılarıyla istediği gibi oynuyorlar
Mesela geçen zamanlarda cia uçağı neden Türkiye üstünden geçti ki sebepsiz bişi yaparlar mı ama bahaneleri hazır yoksa kuş gribi virüsünü hava yoluyla enjekte etmiş olmasınlar ? benim gibi düşünenlerden yorum bekliyorum...
Ey Aşk! Üzülerek söylüyorum ki; Bu insanlar seni haketmiyor...

[img]http://img149.imageshack.us/img149/783/163zb.jpg[/img]