Terörü Şiirleriyle Kınadı‏

Şiir, roman, öykü, deneme, eleştiri, inceleme.
Kullanıcı avatarı
beste_muzik_soz
New Friend
New Friend

Terörü Şiirleriyle Kınadı‏

Mesaj gönderen beste_muzik_soz »

Samsun’un genç dinamiklerinden yetişerek gelen genç şair Ramazan Bilgin ÇELİK, çıkarmış olduğu "ŞİİRDEN ŞİİRE BİR YOL VARDIR GÖRÜNMEZ" adlı ilk şiir kitabını sanat sevenlerin beğenisine sundu.

Şiir kitabında aşk, sevgi, hüzün, keder, mutluluk, vatan, millet sevgisi gibi konuları işleyen Çelik, daha çok "İstiklal Yolu" adlı şiiriyle Türk Milletine yeni bir eser kazandırırken Kürt, Laz, Çerkez gibi ırkçı politikaları izleyerek Kurtuluş Savaşında bin bir türlü eziyetlerle kazanılmış olan ülkemizi bölmek isteyenlere hem net bir cevap vermekte, hem de kardeşlik, vatan, millet sevgisi gibi güzel duyguları perçinlemektedir.
Ben şiirlerimi aşıklar için, sevgiyi arayanlar için yazmayı amaç edindim diyerek sevginin ne kadar değerli ne kadar mükemmel bir şey olduğunu ifade eden Çelik, şiirlerimde ses tonuna önem vermeyi, okunan şiirlerin mutlaka hem kulağa hoş gelmesi hem de sanatsal bir nitelik taşıması gerektiğini vurgulamaktadır.
İnsanlar hayatın bin bir türlü zorlukları arasında yaşarken şiir gibi edebiyatın anlamlı denizlerinde yüzdükleri zaman kendilerini farklı bir Dünya da hissetmekte, hayatın anlamının farkına bir kez daha varmaktadırlar.
Kitabında öykü, hikaye gibi yapıtları da bulunduran Çelik, kitabında adeta farklı bir imaj çizmeye çalıştığını göstermektedir.Özellikle de "İstiklal Yolu" adlı şiirini Türk Milletine armağan etmekte, Türk Milletinin o şiiri özellikle okumalarını, değerlendirmelerini arzulamaktadır.
Çelik’in eserinde değindiği en önemli konulardan biri de ülkemizde yaşanan terör olaylarının bitmesini, bebek katillerinin hesabının sorulmasını, yaşanan acıların dinmesini, savaş yerine barışın yaşanmasını istemesidir.
Bundan sonra da çalışmalarına aynı hızla devam edeceğini belirten Çelik, "Her şey Milletim İçin olsun " dedi.

Türk Milletine armağan olsun.

İSTİKLAL YOLU
Kahraman ırkınla hür yaşarsın, anlamsızca savaşmazsın.
Namusun şerefin tehlikeye düşerse savaştan kaçmazsın.
Mukaddes mi mukaddes bir kan taşırsın kahraman evladısın.
Al bayraksız yaşayamazsın, mor dağları aşarsın.

Ey şanlı bayrağım! Sen benim namusum şerefimsin.
Eğer uğrunda şehit olursam mukaddes kefenimsin.
Veya gazi şerefine nail olursam göğsümde kaderimsin.
Sen benim vatanım, milletim, kanımda ki kudretimsin.

Ben senin uğruna ne dağları taşları aştım.
Beş parmak dağlarında şanlı bir iz bıraktım.
Çanakkale’ye, Gelibolu’ya senin destanını yazdım.
Gözü dönmüş milletlerin karanlık mezarını kazdım.

Ey gözünü ülkeme dikmiş milletler! sizlere acırım.
Sizler tatlı canınıza nasıl acımazsınız? şaşarım!
Kürt, Laz, Çerkez, birbirinden nasıl ayrılsın parmağım?
Hangi akıl ile bizi birbirimizden ayıracaksınız? şaşarım!

Kürt’ü Laz’ı Çerkez’i ve daha niceleri var etti bu yüce milleti
Nasıl parçalarsın kurtuluş savaşında göğüs göğse olan bu cumhuriyeti?
Bırakın! Uğraşmayın! Atın! İçinizdeki kini, intikamı, o melun zilleti
Türk milletinin birdir bayrağı, dili, örfü, adeti, üstündür medeniyeti!

Türk milletini beş bin yıllık şanlı tarihine sığdıramazsın!
Çağlar açıp çağlar kapatan fatihleri unutmazsın!
Ey eli kanlı düşman! Bir bak Türk’ün o şanlı tarihine
Bir Türk kadar olamasan da belki bir ders alırsın.

Ey ulu Tanrım! Aziz vatanımı hain düşmanlardan koru.
Koru ki bir daha açılmasın o zalim milletlerin o iğrenç yolu.
Türk milleti denince o hainleri sarsın deli bir korku.
Elbette her şeye rağmen başarırız imkansızı zoru.
Milletimindir, ancak medeniyetlere açılan istiklal yolu!

Özgeçmişi
Ordunun Akkuş ilçesinde hayata gözlerini açan Ramazan Bilgin ÇELİK, Samsun Şehit Cengiz Topel ilköğretim okulunda ilköğretim tahsilini tamamladıktan sonra tahsil hayatına Açık-Öğretimden devam ederek Ortaokulu dışardan bitirdi.Lise öğrenimine Samsun Mareşal Fevzi Çakmak Lisesinde başladı. Lise birinci sınıfta iken Okul Temsilciliğine seçilen ve görevini başarıyla ifa eden Çelik,lise ikinci sınıfta ise Samsun Merkez İlçe Öğrenci Temsilciliğine (Samsunda ki tüm ilköğretim ve liselerin temsilciliğine) getirildi.

2005–2006 Eğitim Öğretim yılında Samsun Büyükşehir Belediyesi-Yerel Gündem -21 / Liseliler Konseyi Başkanlığına seçildi.Konsey Başkanlığı sürecinde atmış olduğu önemli adımlardan biride Samsun merkezdeki tüm okulların temsilcileriyle bir toplantı yaparak onların Liseliler Konseyine katılmalarını sağladı.Gazi Belediyesi-Gençlik Koordinasyon Merkezi- Danışma Heyetinin Gönüllü üyelerinden olan Çelik,orta derecede İngilizce ve Arapça bilmektedir ve Hafızdır.Lise ikinci sınıfta ilk şiirini yazarak edebiyat alanında ilk eserini verdi.Aşırı ilgi odağı olan bu ilk şiirinden sonra yoğun talep ve istek üzerine şiir yazmaya devam etti.Şiirleri bazı dergi ve radyolarda yayınlandı.Yazdığı şiirleri hikayeleri ve öyküleri bir araya getirerek 20 Temmuz 2008'de Şiirden Şiire Bir yol vardır görünmez adlı şiir kitabını oluşturdu.

İnsanların kendilerini geliştirmelerini bunun için okul hayatının dışında kurslara katılmaları gerektiğini savunan Çelik,hem insanlara faydalı siteler yapmak hem de meslek edinmek amacıyla Web Tasarım ,yabancı dil için İngilizce ve lisanımızı daha iyi kullanmak için diksiyon gibi kurslara katıldı.

Müziğin insan hayatında önemli bir yere sahip olduğunu düşünen Çelik,bizzat kendi yazmış olduğu on adet şarkı sözlerine bestelerini de yaparak gençlerimizin müziğe önem verdiğini ve büyüklerimizin yetenekli gençlerimize destek olmalarını ifade etmeye çalıştı.

İnsanlar arasında saygı,sevgi ve hoşgörünün büyük önem taşıdığına dikkat çeken Çelik, öncelikle sakin, anlayışlı ve hoşgörülü bir insan olmayı kendine insanlık borcu olarak kabul etmiştir.Yaratılanın,her ne şekilde olursa olsun yaratandan ötürü sevilmesi gerektiğine inanarak yine her ne koşulda olursa olsun insanların fikirlerini dile getirme arzularına saygı gösterilmesi ve herkesin kesinlikle kendisini ifade etmesi gerektiğini bunun insanlar arasında ki iletişimin sağlanması için gerekli olduğunu vurgulamaktadır.Büyük Önder Atatürk’ün dediği gibi “YURTTA SULH CİHANDA SULH” ilkesini benimseyerek ileride barış elçisi olmayı canımız malımız ve namusumuz tehlikeye düşmediği müddetçe savaş elçisi olmayacağını ve sizlerin de desteğiyle Dünya siyasetinde barış kavramına yeni ufuklar katmayı umut eder.

Sizlerle nice güzelliklere imza atacağına inanan Ramazan Bilgin ÇELİK saygı ve sevgilerini sunar.

İlk Kitabı "ŞİİRDEN ŞİİRE Bir yol vardır görünmez" adlı eseri Samsunda ki seçkin kitapçılarda vardır.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir