İnsan Olmak! (Cem KAR - Star Kıbrıs - 3 Şubat 2009)

Şiir, roman, öykü, deneme, eleştiri, inceleme.
Kullanıcı avatarı
tvfaresi
New Friend
New Friend

İnsan Olmak! (Cem KAR - Star Kıbrıs - 3 Şubat 2009)

Mesaj gönderen tvfaresi »

6 Ocak 2009’da yine bu sütunda bir yazı yazmış, İsrail’in Gazze’de ki katliamı üzerine “Utanıyorum İnsanlığımdan” demiştim.

O yazı şu sözlerle bitiyordu:

“ ‘Neden’ diyorum kendi kendime!
Tüm dünyanın gözleri önünde orada bir şeyler oluyor, hem de kanlı bir şeyler ve kimse buna dur demiyor, diyemiyor! Niye?
“Hangi çıkar ilişkisi onlarca sivilin ölümüne seyirci kalmayı sağlayabilir ki?” sorusu kemiriyor beynimi!
Cevap bulamıyor, utanıyorum insanlığımdan…
Evet, utanıyorum insanlığımdan…”

Bu yazının üzerinden daha bir ay geçmeden Davos’da her yıl yapılan “Dünya Ekonomik Forumu” başladı ve gayet iyi bildiğimiz bir şekilde gelişmeler yaşandı. Davos’da gerçekleşen panelde yer alan Peres’in sözlerine karşılık Erdoğan’ın tepkisi herkes gibi beni de gururlandırdı.

Şüphesiz Erdoğan’ın tepkisine yönelik eleştiriler olacaktı! Oldu da…

Kimi aşırı tepki diye nitelendirirken, kimisi yerinde ve doğru bir tepki dedi. Şahsi fikrim Erdoğan’ın tepkisinin yerinde ve doğru bir tepki olması yönünde.

Ayrıca yine eleştirilen konulardan biri, Ortadoğu da arabuluculuk görevi üstlenen Türkiye’nin bu gerginlik sonucunda bu vasfını kaybetmesi yönünde yapılan yorumlar. Şahsen tam aksini düşünüyorum. Erdoğan’ın Davos’ta sergilediği tavır Ortadoğu’nun tam da ihtiyacı olan “insanlık” vasfının dünyaya hatırlatılmasıdır. Yani Erdoğan söz konusu Panelde dünyaya da bir mesaj vermiştir…

O mesaj:
“Diplomat olabiliriz, Başbakan, Cumhurbaşkanı, Bakan, Lider, Kral vs olabiliriz. Ancak her şeyden önce insanız! İnsanlığımızı yok sayıp salt çıkar ilişkileriyle dünyayı yönetemeyiz. Gazze’de yaşanan insanlık dramını, katliamı yok sayamayız.”

Yine aynı yazımda şu cümleler geçiyordu: “Gazze’yi düşünüyorum! Atılan her bombada irkilen küçük çocuklar geliyor gözlerimin önüne… Annelerin ‘bitecek korkma evladım’ dediklerini duyuyorum. Çaresiz babaları, duvarları yumruklarken görüyorum. O yumrukları yüreğimde hissediyorum. Ne yapabiliriz diyorum, çaresizliği anlıyorum. Öfkem daha da artıyor…” Evet, öfkeliydim, bir şey yapamamaya, yapılmamasına öfkeliydim. Ancak Erdoğan’ın Davos da ki tepkisi bir şey yapmaktı. O bir şey: Benim gibi İsrail’e öfkeli yüzlerce insanın sesi olmaktı. O bir şey: Gazze’de ki daha kabuk bağlamamış yaralara dünyada ki en güçlü ilaçtan daha kudretli merhem olmaktı.

Tüm bunlar bir yana yazımın girişinde de hatırlattığım “Hangi çıkar ilişkisi onlarca sivilin ölümüne seyirci kalmayı sağlayabilir ki?” cümlesini düşünürken; şu günlerde Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’da verdiği tepkinin İsrail ile aramızda ki çıkar ilişkilerine zarar vereceğine dair yorumlarda bulunan meslektaşlarımı üzüntü ile okuyorum… Onlardan ricam bu soruyu kendilerine sormaları!

Bu arada;
Nedir bu çıkar muhabbeti!
İnsan olmak dostlar…
İnsanlığımızı hatırlamak!
Hangi vicdan sahibi ölen yüzlerce çocuğu unutup çıkar ilişkisini düşünebilir ki?
Sadece bu nedenle bile olsa:
“Teşekkürler; vicdan sahibi ve insanlık konusu gündeme geldiğinde, tüm diplomatik tahammülleri bir kenara bırakan, ezber bozan Başbakanımız Sn. Erdoğan.”

Perşembe günü görüşmek ümidiyle…
Çevrenize dikkat edin, temiz tutun ve lütfen trafikte saygılı olun!

Not: 6 Ocak 2009 tarihli “Utanıyorum İnsanlığımdan” başlıklı yazının tamamını okumak için www.starkibris.net adresini ziyaret ediniz…

(Cem KAR - Star Kıbrıs - 3 Şubat 2009)