Kurtlar Vadisi Terör yayından kaldırıldı

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.

Kurtlar Vadisi Terör dizisinin yayından kaldırılma kararı sizce doğru mu?

Evet, yayından kaldırıldığı için mutluyum.
9
31%
Hayır, çok yanlış bir karar verildi.
20
69%

Toplam oy: 29

Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
İletişim:

Kurtlar Vadisi Terör yayından kaldırıldı

Mesaj gönderen taNGo »

ResimYapımcı şirket ve ilgili kanal diziyi yayından kaldırarak aynı saatte yayına "Kan Uykusu" adlı Güneydoğu'daki çatışmaları anlatan belgeseli koydu.

Dizinin yayından kaldırılmamasında ısrar eden seyirci telefonları ve e-mailler de dikkate alınarak Kurtlar Vadisi'nin bu akşamki yayın saatinden önce Pana Film tarafından bir açıklama yapılarak dizi yayından kaldırıldı.

VADİ'DE TARTIŞMA BÖYLE BAŞLADI

Toplumda şiddeti özendirdiği, özellikle çocuklara ve gençlere kötü örnek olduğu gerekçesiyle tepki çeken Kurtlar Vadisi’nin yayınlanmasıyla ilgili tanıtım filminin gösteriminin ardından RTÜK diziyi izlemeye aldı. Güneydoğu’daki terör olaylarının işlendiği bölümden sonra tepkilerin iyice gündeme oturması üzerine dizinin ’milliyetçi’ duyguları kaba bir bir şekilde ön plana çıkararak Ogün Samast gibi yeni tipleri yaratması endişesi karşısında RTÜK yöneticileri, Show TV Genel Müdürü Saner Ayar’la görüştü.

Karşılıklı görüş alışverişi sonucunda kurulda dizinin yayından kaldırılması eğilimi oluştu. RTÜK’ün yasaklama yetkisi olmamasına rağmen sergilenen endişe ve uyarılar karşısında Show TV Genel Müdürü Saner, "Bu durumu grubumuzun üst yönetimi ile görüşmem gerekiyor" dedi. Daha sonra RTÜK’ü arayan Saner "İyi ilişkiler çerçevesinde diziyi yayından kaldırmaya karar verdik. Olayın ne kadar hassas olduğunu biliyoruz ve biz de özen gösteriyoruz" dedi.

RTÜK’e telefonla şikáyet yağdı

"Kurtlar Vadisi-Terör" adlı dizi nedeniyle Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na 1 Ocak - 13 Şubat 2007 tarihleri arasında toplam 16 bin 597 başvuru yapıldı. Bu başvuruların 13 bin 953’ünde dizinin yayınlanmaması, 2 bin 609’unda ise dizinin yayınlanması istendi. Dizinin 8 Şubat’ta yayınlanmasının akabinde ise 444 1 178 RTÜK İletişim Merkezi’ne toplam 2 bin 898 başvuru yapıldı. Bu başvuruların 2 bin 192’sinin (yüzde 75.6) konusunu Kurtlar Vadisi-Terör dizisi oluşturdu. İzleyicilerden gelen bildirimlerin 1924’ünde (yüzde 87.8) dizi şikayet edildi ve yayından kaldırılması istendi. İzleyicilerden gelen 268 (yüzde 12.2) bildirimde ise dizinin beğenildiği, devam etmesinin istendiği ifade edildi. Sivil toplum ve meslek kuruluşları, yazarlar ve birçok internet sitesi de dizinin yayınlanmasına tepki göstererek, yayından kaldırılmasını istedi.

Hürriyet

------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu konuda Türkiye Forum olarak bizde bir anket hazırladık, ankete oylarınızı ve site kurallarına uygun yorumlarınızı bekliyoruz.

Not: Sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizde bu ankete oy kullanabilir.
Dreams
Kullanıcı avatarı
Sevdazan
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen Sevdazan »

Kararsız kalacağım.Şıklar biraz ağır geldi. Diziyi pek topluma faydalı gördüğüm söylenemez. Ama kaldırıldığı için mutlu değilim. Bazı işimize gelmeyen gerçekler vardu. Kaldırılmış olmasını yanlış bir karar olarakta görmüyorum.
Muallaktayım anlayacağınız.
Fakat bir cihet belirtmem gerekeceğinden kaldırılmasına ve kaldırıldığndan dolayı da emin olmama doğru oy kullanıyorum

Evet, yayından kaldırıldığı için mutluyum.
Hayır, çok yanlış bir karar verildi
[b]***SEVGİ: ASIL KUDRETİN SAHİBİDİR***[/b]

[b]www.sevdazanca.tr.cc[/b]
Kullanıcı avatarı
DiLeMmA
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen DiLeMmA »

Mynet'in verdiği bir haber de şu şekilde..

Pana Film'in, dizinin yayımlandığı Show TV'deki açıklamasında, "23 yıldır Türkiye'nin gününü kana bulayan, ufkunu kapatan ve geleceğini körelten terör belasının arkasındaki karanlık gerçekleri konu edindiğimiz dizimizin yeni bölümlerine gelen yayın yasağı fiili bir durumdur" denildi.

Ön yargılı karalama kampanyalarına rağmen Kurtlar Vadisi Terör'ün birinci bölümünü her kesimden 30 milyon insanın izlediği ifade edilen açıklamada, "eserde şu veya bu kesime karşı en küçük bir ayrım ve aşağılama görülmediği, buna rağmen sansür çarkının dönmeye başladığı" savunuldu.

"Hiçbir hukuk devletinde görülmeyecek bir uygulamayla dizinin yayımlanmasının imkansız hale getirildiği" ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ya Kurtlar Vadisi yayından kalkacak ya da kanalın yayın izni iptal edilecekti. Yapımcı olarak bizim yaptığımız 30 milyon vatandaşın takdirini kazanan sanal bir gerçekliktir. Ama bu kitlenin beğenisini hiçe sayan sansürcü zihniyetin yaptığı somut bir gerçekliktir. Zira, dizinin henüz sadece bir bölümü yayımlanmış ve bu bölümde herhangi bir sakınca görülmemiş olduğu halde sonraki bölümler, ısmarlama bir takım kaygı ve tahminlerden hareketle ağır şekilde suçlanmıştır.

Oysa Kurtlar Vadisi, daha birinci bölümün ilk sahneleriyle birlikte bu ülkede her şeye rağmen herkesin kardeş olduğu bilincini pekiştirmek için en etkili örneği vermiştir. Dizinin en güçlü mesajlarla vurguladığı Kürt ve Türk'ün kardeşliğinden rahatsız olanlar Kurtlar Vadisi'ni suçlamış, yayın engellenmiştir.

Kurtlar Vadisi, yaklaşık çeyrek yüzyıl boyunca bu ülkenin 40 bin insanına kıyan senaryoyu yazdıran ellerin parmak izlerini sanal laboratuvarda teşhis edeceği için mi linç uygulamasına hedef olmuştur? Kurtlar Vadisi, kanlı sürecin yol açtığı dolaylı-dolaysız 300 milyar dolarlık kaybın hesabını sorgulayacağı için mi sakıncalı bulunmuş ve susturulmak istenmiştir?"
Başkaları gitmiş olur, gidince;
Bir sen yakınsın, uzakta kalınca..
Kullanıcı avatarı
Sevdazan
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

haklı değil mi aslında.....
bahsettiği gerçeklerden kimi perdeler verilmiş.....

Kullanıcı avatarı
dewil_lions
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen dewil_lions »

açıkçası ben sevinmedim ama üzülmedim de çünkü dizi ilk başladığından itibaren olan olaylar üzücü ondan üzülmedim
diziyi severek izlerdim onun için sevinmedim
şu yalan dünya da bari SEN gerçek ol be
Kullanıcı avatarı
DiLeMmA
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen DiLeMmA »

Oysa Kurtlar Vadisi, daha birinci bölümün ilk sahneleriyle birlikte bu ülkede her şeye rağmen herkesin kardeş olduğu bilincini pekiştirmek için en etkili örneği vermiştir… Dizinin en güçlü mesajlarla vurguladığı Kürt ve Türkün kardeşliğinden rahatsız olanlar Kurtlar Vadisi’ni suçlamış, yayın engellenmiştir…
Başkaları gitmiş olur, gidince;
Bir sen yakınsın, uzakta kalınca..
Kullanıcı avatarı
dewil_lions
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen dewil_lions »

aslında bu dizi gerçeğe yakın olduğu için kaldırıldı yani bugünlerde tartışılan derin devlet anlatılıyor dize de ve bu da birilerini rahatsız etmiş olmalı
şu yalan dünya da bari SEN gerçek ol be
Kullanıcı avatarı
yokki
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen yokki »

Aslinda kurtlar vadisinin kaldırılmasını bekliyordum çünkü çok hassas konuları ele aliyordu.ama bu kadar çabuk yayından kaldırılmasını beklemiyordum bence bu karar Türk televizyonculuk tarihi açısından tarihi bir kara lekedir.
Kullanıcı avatarı
Sevdazan
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

herkes kaldırılmasından yana idi
fakat oylara baktım
6 oy kullanılmış ve 6 oyun altısı da: Hayır, çok yanlış bir karar verildi buna verilmiş.....
Kaldırılmasını istemiyorduk anlaşılan ve doğru da bulmuyorduk pek ama izlemek taraftarıydık. En azından ben. Başta da dediğim gibi muallakta kaldım.
neyse
şimdi sorsalar yayınlansın derim

Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

TÜrk toplumunun büyük bir kısmına karşı sadece bilmem kaç bin şikayet yüzünden bir dizi kaldırılıyor. Ne kadar garip. Ya kardeşim kötü hissediyorsan kendi kendinin bilincinde değilmisin izleme izletme çocuklarına şiddet içeriyor madem. Güzelim diziyi sen ne hakla kaldırıyorsun. Yasaklamakla bi mok olcağı yok anlamıyor bu dar kafalalılar gerçekten sinirlerim tepeme vuruyor. Demokratik ülkemiş.. İşine gelene demokratik.. Bir mesaj geçmiş arkadaşlar dedi internetten ve sinemadan devam edeceklermiş bundan sonra pena film olarak. Kesinlikle takip edeceğim.

Bu arada onun yerine - madem kaldırıldı - getirilebilecek en iyi programı, bir belgeseli koymuşlar. Kan Uykusu belgeselini izlemeyenler mutlaka izlemeli.
enjoy the silence..