Sevgi mi, Gurbetci' nin Hasreti mi?

Yaşanmış düşündürücü ve duygulandığımız yazılar.
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Sevgi mi, Gurbetci' nin Hasreti mi?

Mesaj gönderen MARTI »

Sevgi mi, Gurbetçi' nin Hasreti mi?

Türkiye´den Eşseçimi - Evlilik çağına gelen Türk erkeklerine Almanya´da uygun genc kız kalmamış.

Almanya´daki Türk kökenli erkeklerin yarısından fazlası evlenme aşamasında eş tercihlerini Türkiye´de yaşayan kadınlarda buluyor.Essen Üniversitesi´nin Türkler arasında yaptığı bir araştırmayı basına tanıtan Gaby Straßburger erkekleri bu karara yönelten en büyük etkenin Almanya´da yaşayan Türk kökenli kadınlar arasında bekarların oranının çok düşük olmasını gösterdi.Bayan Straßburger "Göçmenlerin 2. Nesildeki Evlilik ve Eşseçim Tutumları" adı altında dört sene boyunca bu konudaki istatistikleri değerlendirerek haızirladığı doktorası Augsburg´da interkültürel araştırma dalında büyük ödüle layık görüldü.
Ama araştırmanın sonucunu biraz daha basite indirgediğimiz zaman şu gerçek ortaya çıkıyor; Türk erkekleri Almanya´dan kız ayarlıyamıyorlar!

Aslında Almanya´da yaşayan Türk kızları için hazmı kolay bir sonuç, çünkü Türk erkeğinin kafa yapısından dolayı değil, bekar kızların azlığından dolayı Türkiye´den eş almaları çoook normal karşılanması gereken bir konu. Ama kazın ayağı maalesef öyle değil ! Araştırmada önemli bir hususa değinilmemiş;ülkeler arası evlenmeyi tercih eden erkeklerin başta gelen motivasyonu, Almanya´da yaşayan modern türk kızlarıyla görüşlerinin bağdaşmaması ve gezip dolaştıkları bu kızlarıda iş evlenmeye gelince uygun görmemeleri.Hanım hanımcık, ev işlerinden anlayan,söz geçirebilecek "hemşehri" bir aile kızı hem türk erkeklerinin hemde hala 50´li yılların atmosferinde yaşayan gelenekçi anne ve babalarının özlemi. Ama hepsinin de görmek istemedikleri bir olay var;Almanya´da yaşayan ilk nesil için zaman yavaş seyretmiş yada durmuş olabilir, bu Boğaz´da yaşayan Kaynana ve Kayınpeder vede müstakbel gelin için sözkonusu değildir.Türkiye bir zamanlar politikacıların da dediği gibi çok konuda "çağ atlamış" bir ülkedir artık.Ve yine bilinmeyen gerçeklerden birisi de Türkiye´deki pek çok gencin hayalinde de Almanya´dan eli yüzü düzgün geleneklerine bağlı temiz bir aile kızı almanın yatmasıdır.Hem de günden güne artan bir şekilde.
Herkes yediğinden bunuyor mudur, nedir?

AssertGen
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

Kim bilir, kim elindekinin kıymetini biliyor ki ...
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Haklisin.. Ne yazik ki, insanlarin ince seyleri anlamya vakitleri yok...

Ama inan durum yukardaki gibi.. Türk kizlarinin cogu, belki eskilerin tabiri ile * zamanli * evlendiriliyorlar Almanya'da. Erkekler ise, Türkiye'den es secimlerini yapiyorlar. Bu celiskiyi anlamak akil kari degil. Sanki Almanya'da, hala o kendi kültürü korumus, mmodernizasyonunu akilci ve bilincli tamamlayabilmis bayan kalmamis gibi. Gerci bayanlarda es secimini Türkiye'den yapiyorlar ya ;)

Bu celiskiyi yillardir anlayamiyorum.. Insan olmak, insan olarak onurlu bir sekilde yasamanin degeri kalmamis... Mühim olani yoksa insanlik degil miydi? Hepsi uzaklarda...
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

Suçu biraz biz erkeklerde aramak lazım galiba; Pakize Suda köşesinde şunları yazmış erkekler hakkında ;

-Erkek aşık olsa bile karşısına çıkan ilk kadınla yatabilme potansiyeline sahiptir.

-Erkekler her kadınla yatmak ister ama evlencekleri kadının ilk onunla yatmasını isterler.
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Bilmiyorum ki...
Erkeklerin bu madde birdeki özelligini anlayamiyorum zaten bu bir.
Ikincisi, bu devirde.. Yani bir bak cevrene, gencler ne durumda?? Sanki dediginden cok kalmis.. Ortada topluca bir celiski var Ahmet.
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Cherry seni anliyorum, cünkü ben de Almanya'dayim suan. Dediklerine de harfiyen katiliyorum, cünkü ben de sahsen burada kalmayi düsünmüyorum. Sadece egitim diyorum...

Almanyada'da yasayip cok gezip tozmamis bayanlar vardir elbet, emin ol..;) Da, iste onlar böyle üsünmüyorlar bu da ayri mevzuu..

Evet, ithal damatlarin* hali de muzdarip ama, onlar daha rahat adapte olabiliyorlar.

Ithal gelinlere* gelince, gercekten de haklisin ki, zorla burada kaliyorlar. Bir de farkinda misin bilemem ama, buradaki ister kiz, ister erkek olsun, Türk genclerimiz cok zamanli da evlendiriliyor. Bu da dikkat cekici birsey. Sey der gibi, aman yad ellerde neme gerek, evlendirelim. Bazi bazi.. Gerci gencler de kendiliginden bunu tasvip ediyorlar gördügümce.

Ve son sözlerine de katiliyorum. Elbette hayat zor. Rahatlik desen, bence o eskidendi... Senin tavsiye etmedigini, ben de kimseye tavsiye etmiyorum. Gelmek isteyen de evvelince mutlaka, iki ölcüp, bir bicsin diyorum.
Kullanıcı avatarı
ress
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen ress »

önce Almanya' ya ve Almanya'daki arkadaşlarımıza kucak dolusu sevgiler..merak etmeyin yanlız degilsiniz.cherry ya bizim turk kızları orayı pek sevmiyor galiba ne dersin?
oradaki türk erkekleri buradakilerle evleniyor daha dogrusu tercih ediyor diyorsunuz..buradaki türk erkekleri de oraya yerleşme amaçlı anlaşmalı evlılık yapıyorlar.sanırım giden geleni dengeliyor..
[color=green]papatyaların narince savrulduğu...
kelebeklerin özgürce uçtuğu...
rüzgarın hafifce ıslık çaldığı günde...
gözlerimde çiğ tanesi ıslaklığı...[/color]
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Üstüme alindim Ress sagolasin:) Yalniz olmadigimizi bilebilmek en güzeli..

evet bizim Türk kizlari burayi sevemiyor, cünkü oldukca bir kültürel farkliliklar da var. Insan bulundugu ortamam ayak uydurabilmeli, lakin bu kabullenmeyi gerektirmiyor. Ondan...

Evet Türk erkekleri de, Türkiye'den tercih ediyor, bu dogru. Anlasmali evlilik diyorsun, o konuyu hic sorma; is asmis, asmissssssss. Neler dönmüyor ki bir bilsen. Kabul eden etsin ama.. Ama, parayla satilir gibi, bu islerin düzenlenmesi igrenclik boyutunda..

Cherry sana gelince, seni cok iyi anliyorum ve tamamiyle katiliyorum sana. Pek zamanliymis canim 17!.. Ne diyim, akil fikir dagitilirkene nerde kalmis bu vatandaslarimiz.. Evet, hepsi mutlu olsun.. Ve umarim, aldiklari bu sorumlulugun artik bilincinde ve sorumlulugunda, onu tasiyabilecek yüreklilikte bu olaya kalkissinlar; kagitla bitmiyor malum. Yoksa bir imza nedir ki..

Güzelim, sen evde kaldi isen / onlara göre/, merak etme ben ' arsive kaldirildim ', ehhi ;)

Hersey güzellesir, yeter ki bir avuc bahar olsun umut dolu yüreklerimizde ve bilincli yollarimizda ideallerimiz bize isik..
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Evet yine tesekkürler ress:)

Ve tesekkürediyorum cherry sana da. Tamamen haklisin cok gec olgunlasiyorlar ne yazik. Farkina varan dek de is isten gecmis oluyor; lakin bu insanin dogasinda olan birsey degil mi ki?...

Ya güzelim, ben Deniz'siz buralarda DELIRIYORUMMMMMMMMMMMMMMMM... O benim tek a$kim yazmistim bir yerde.. Inan, suan yurttayim ve odamda heryerde Deniz'e ait esyalar var; tavandan sarkan balik agina dek tut.. E ne yapalim bunlarla avunuyoruz :wink:

Umarim o sahiline kavusursun.. Ben buralarda icimin Deniz' i ile yasiyorum ve hasretiyle güzellesiyor, daha da anlamlasiyor o kavusulacak gün.. ( bu arada büyük harfle yazdigima bakma, Deniz cok farkli bir olgu bende ondan da öyle yazisim. Gün olur kitaplarim basilirsa hepinize haber veririm, orda daha bariz anlasiliyor en azindan :) )

Ama sunu unutma;

Heimat ist, wo das Herz weh tut...
(Öyle bisi iste Deniz 'de.. :) )
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Tamam dedigin gibi olsun :)
O zaman ikimiz de kalpsiz dolaniyoz :wink:
Evet umarim, ki tesekkür ediyorum.. Ve umarim sen de.. Hatta, dedigin gibi, umarim bizim gibi kavusmak isteyen herkes; vatanina, sevdiklerine kavusabilir.. Cünkü; yasam dedigin ne ki, kisacik..