Kıbrıs'ta Türk - Yunan Fırtınası (1940-1950-1960-1970)

Yeni çıkan kitaplar ve severek okuduğumuz kitaplar hakkında yorumlar, paylaşımlar.
Kullanıcı avatarı
Affedilmeyen
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Kıbrıs'ta Türk - Yunan Fırtınası (1940-1950-1960-1970)

Mesaj gönderen Affedilmeyen »

Resim Dr. Ulvi Keser
BOĞAZİÇİ YAYINLARI

Bu çalışma özellikle Anadolu'da Milli Mücadele döneminin sona ermesi ve son Yunan askerinin de ülkeyi terk etmesi sonrasında ortaya çıkan yeni Türkiye Cumhuriyeti devletinin en yakın sınır komşusu olan Yunanistan ile olan son dönem ilişkisini ve sorunlarını ele almaktadır. Çalışma her ne kadar Türkiye-Yunanistan ekseninde ortaya çıkan sorunlar ve iki ülke arasında yaşananları yansıtıyormuş gibi görünse de her iki ülkeyi özellikle 1950'li yıllardan itibaren ilgilendiren ve belki de sorunlar yumağının esasını teşkil eden Kıbrıs meselesi etrafında dönmektedir. Bu bağlamda bu araştırma sadece Türkiye ve Yunanistan ile ilgili değil, Kıbrıs'ı da içine alacak bir eksen etrafında son 50 yıl içinde yaşananları irdelemektedir. Türk-Yunan ilişkilerinin özellikle son 50 yıllık kısmı mercek altına yatırıldığında karşılaşılacak manzara pek de iç açıcı olmayacaktır.

-Kaynak: kitapyurdu.com-
Başına bir silah daya ve duvarları beyninle boya.
Kullanıcı avatarı
Zen
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Zen »

Buna benzer bir kitap okumustum, "Kibris sorunu" olayi en basindan detaylica anlatiyo ve okudukca sinirleriniz geriliyo Turklere yapilan haksizliktan.. yunanlilari en bastan sevmedim zaten. benim okudugumda, bu kitapta guzel, tavsiye ederim
What the eyes see is knowledge, what the heart knows is certainty.