Kadir Gecesi ne zaman? 2019 Kadir Gecesi tarihi

Yazar: »


İslam Dünyası forumunda bulunan Kadir Gecesi ne zaman? 2019 Kadir Gecesi tarihi konusunu görüntülüyorsunuz...

İslam dinimiz hakkında sormak istedikleriniz, merak ettikleriniz, paylaşmak istediklerinizi bu foruma yazabilirsiniz.

Kadir Gecesi ne zaman? 2019 Kadir Gecesi tarihi

Mesajgönderen taNGo » 08-05-2019 12:24

Üç ayların sonuncusu mübarek Ramazan ayının içerisinde olduğumuz şu dönemde, bin aydan daha hayırlı gece olarak da bilinen Kadir Gecesi tarihi Müslümanlar tarafından merak ediliyor.

KADİR GECESİ HANGİ GÜNE DENK GELİYOR?
Kadir Gecesi bu yıl 31 Mayıs Cuma gününü 1 Haziran Cumartesi gününe bağlayan gece idrak edilecek.

Resim

KADİR GECESİ NEDİR? KADİR GECESİ'NİN ANLAM VE ÖNEMİ
Her yıl Ramazan ayının 27. gecesi idrak edilen Kadir Gecesi, Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gün olarak kabul ediliyor. Kadir Gecesi, Yüce Allah tarafından Cebrail (a.s.) aracılığıyla Peygamber Efendimiz'e Kuran-ı Kerim'in vahiy edilmeye (indirilmeye) başlandığı gecedir. Bu nedenle Kadir Gecesi, dua ve tövbelerin kabul edildiği, sema kapılarının açıldığı bir gece olarak biliniyor. Hadislerde, Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gecenin, Ramazan ayının 20. gününden itibaren tek günlerde aranması gerektiği yazıyor. Bu nedenle, Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gün tam olarak bilinemediği için, Kadir Gecesi her yıl Ramazan ayının 27. gecesi idrak ediliyor.

Yüce Allah, Kuran-ı Kerim'de Kadir Suresi 1-5. ayette şöyle buyuruyor:

"Biz onu Kadir Gecesi indirdik. Kadir Gecesi nedir, bilir misin sen? Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. Meleklerle Ruh o gece Rabblerinin izniyle her iş için iner de iner. Tam bir esenliktir o gece, tâ tan yeri ağarıncaya kadar." (Kadîr sûresi, 1-5)

KADİR GECESİ'NDE YAPILAN İBADETLER
Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlı bir gece olduğundan; Müslümanlar bu geceyi dualarla, tövbelerle ve ibadetlerle idrak ediliyor. Müslümanlar Kadir Gecesi'ni, Kuran-ı Kerim okuyarak, Allah rızası için namaz kılarak, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'e salât ve selâm okuyarak, günahların bağışlanması için Yüce Allah'tan af dileyerek, ve dünya ile ahiret hayatında gerçekleşmesi istenilen dilekler için dua ederek geçiriyor.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön İslam Dünyası

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.