Mazbata neye denir? Mazbata ne demektir?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan Mazbata neye denir? Mazbata ne demektir? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

Mazbata neye denir? Mazbata ne demektir?

Mesajgönderen taNGo » 01-04-2019 17:16

Mazbata, Arapça kökenli bir kelime olup Osmanlı döneminden itibaren dilimizde kullanılmaktadır. Mazbata'nın sözlük anlamı "Tutanak" tır.

Resim

Ülkemizde, özellikle seçim dönemlerinde daha çok telaffuz edilen Mazbata, kesinleşmiş seçim sonuçlarına göre adayların resmi olarak görevi hak ettiğini ifade etmektedir.

Genel Seçimler ya da Yerel Seçimler 'in ardından seçimi kazanan cumhurbaşkanı, milletvekilleri, belediye başkanları ve muhtarlar mazbata ile göreve başlamaktadır. Ayrıca sayıştay, danıştay ve yargıtay üyeleri gibi görevlere seçilenler de mazbata ile göreve başlarlar.

Türkiye'de, genel ve yerel seçimlerin ardından oy sonuçları resmi olarak kesinleştiğinde, göreve başlayacak kişilere Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçildiklerini belirten bir mazbata verilmektedir. YSK tarafından seçilen kişiye verilen bu mazbata ile birlikte seçilen kişi göreve başlamaktadır.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3948
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.