Şarbon nedir? Şarbon hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan Şarbon nedir? Şarbon hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

Şarbon nedir? Şarbon hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Mesajgönderen taNGo » 29-08-2018 11:21

Şarbon ya da şarbon hastalığı özellikle Akdeniz ülkelerindeki otobur hayvanlarda görülen bakteriyel, sonu ölümle sonuçlanabilen ve insanlara bulaşıcı bir hastalıktır.

Resim

Şarbon, bacillus anthracis adlı bir bakterinin enfeksiyona yol açması sonucu oluşur. Bu hastalığı taşıyan hayvanlarla aynı ortamda bulunmak bile hastalığın bulaşmasına yol açabilir.


Şarbon hastalığı nasıl bulaşır?
Şarbon hastalığı taşıyan bir hayvanla aynı ortamdaki havayı solumak, hayvana temas etmek, hayvanın etini yemek ya da etine ya da yarasına dokunmak sonucu şarbon hastalığı insanlara bulaşabilir.

Şarbon hastalığının en çok hayvanlardan insanlara bulaşır. Bu enfeksiyonu kapmış bir insandan başka bir insana bulaşma ihtimali ise çok düşüktür.

Şarbon hastalığı 3 gruba ayrılır;

Sindirim Sistemi Şarbonu - Hastalığı taşıyan hayvanın etinin yenmesi sonucu bulaşır. Özellikle iyi pişmemiş ya da çiğ etlerden bulaşır.
Deri Şarbonu - Hastalığı taşıyan hayvanla temas etme sonucunda bulaşır. En çok bulaşan şarbon tipidir.
Akciğer Şarbonu - Hastalığı taşıyan hayvanla aynı ortamda bulunma sonucu ve solunum yoluyla bulaşır.

* Hastalık, özellikle bağırsak (Sindirim Sistemi Şarbonu) ya da solunum (Akciğer Şarbonu) yoluyla bulaşırsa ölümcül sonuçlara yol açabilir.


Şarbon hastalığının belirtileri nelerdir?
Hastalığın belirtileri genellikle bulaştıktan sonra bir hafta içerisinde görülür. Şarbon türlerine göre belirtiler şunlardır:

Sindirim Sistemi şarbonunun belirtileri; Kişide kanlı dışkı ve kanlı kusma belirtileri görüşür. Hastalık ağır ve hızlı olarak ilerler.
Deri şarbonunun belirtileri; Kişide bulunan bir yara varsa, hastalık bulaştıktan bir kaç gün sonra bu yaranın tam ortasına 1 - 3 cm çapında siyah renkte, ağrısız, sert ve şiş çıbana benzer bir yara oluşur. Ayrıca kişide bulantı, kusma ve ateş görülebilir.
Akciğer şarbonunun belirtileri; Soğuk algınlığı şeklinde ortaya çıkar. Kişide solunum güçlüğü (nefes darlığı) başlar, lenf bezleri şişer ve ateş git gide yükselir. Komaya girme gibi belirtiler de görülebilir.


Şarbon hastalığının tedavisi
Şarbon hastalığında erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. En çok ölümle sonuçlanan vakalar Sindirim Sistemi Şarbonu ve Akciğer Şarbonunda görüldüğünden bu hastalıkların tedavisinde genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Deri şarbonunda yaranın olduğu bölgeye ilaçlarla pansuman uygulanır.


DİKKAT: Hastalıktan veya belirtilerinden şüpheleniyorsanız hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.