Devalüasyon nedir? Devalüasyon neden yapılır?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan Devalüasyon nedir? Devalüasyon neden yapılır? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

Devalüasyon nedir? Devalüasyon neden yapılır?

Mesajgönderen taNGo » 24-05-2018 10:43

Devalüasyon, bir ülkenin para biriminin devlet müdahalesi ile diğer ülkelerin para birimi karşısında değerinin azaltılmasıdır.

Resim

Hiç bir ülke parasının değer kaybetmesini istemez. Ancak, eğer bir ülkenin para birimi diğer ülkelerin para biriminden yüksek olursa, o ülkede üretim yerine satın alma ve ithalat çoğalır. Bu da ekonomiyi olumsuz yönde etkileyerek dış ticaret açığına neden olur. Bir ülkenin sağlıklı bir ekonomiye sahip olması için de dış ticaretin dengeli olması gerekir. Dolayısıyla bir ülkenin eğer ekonomisinde dış ticaret açığı varsa devalüasyon yapabilir.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3948
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.