Kolejler icin ayrı sınav kalktı

Eğitim hayatımıza dair her şey. Anılar, düşünceler..
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Kolejler icin ayrı sınav kalktı

Mesaj gönderen vişne »

Özel Okullar Sınavı ve OKS birleşti. Öğrenciler 2006'da tek sınava girecek ancak iki ayrı tercih listesi yapacak.

Her yıl bir hafta arayla birbirinden bağımsız olarak yapılan Özel Okullara Giriş Sınavı ve Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) 2006'da birlikte yapılacak. Yani kolejlere girmek isteyen öğrenciler OKS ile alınacak. Sınav birlikte olacak ama tercihler iki ayrı liste halinde yapılacak. OKS sonrasında Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerine gitmek isteyen öğrenciler merkezi yerleştirmeyle alınacak, özel okullar eskisi gibi öğrencilerini kendi seçecek. Uzmanlar ise iki tercih listesinin öğrencilerin aklını karıştıracağını söylüyor.

2006 OKS, 11 Haziran'da yapılacak. Adaylar, sınava 30 Ocak - 28 Şubat 2006 tarihleri arasında başvurabilecek. Özel Okullar Birliği Birliği Başkan Yardımcısı Yusuf Tavukçuoğlu, üç gün önce genel kurul toplantısı yaptıklarını belirterek, "Sayın Bakanla konuştuğumuz gibi, sorun yok. Öğrencilerimiz sadece bir sınava girecek. Özel okullara yerleştirme ise eskisi gibi bir değişiklik yok. Sınava girdikten sonra tercihleri biz toplayacağız. İki ayrı tercih listesi olacak. OKS puanları 500 üzerinden özel okulların puanları ise 1000 üzerinden. Sistem aynen devam ediyor. Sadece biz sınav yapmıyoruz. Anadolu liseleri 24 Ağustos son olmak üzere iki kayıt dönemi ile kayıtlarını bitirecek. Özel okulların kayıt tarihleri de her sene olduğu gibi Anadolu liselerinden sonra olacak" diye konuştu.

Öğrencilerin kafası karışıyor

Milli Eğitim Bakanlığı OKS ve Özel Okullara Sınavı'nın birleşmesi konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Tercihlerin nasıl yapılacağı ve kayıt dönemleri henüz açıklanmadı. Uzmanlar ise önceki yıllarda Anadolu liseleri ve özel okullar arasında kayıtlarda yaşanan gelgitlere tek sınavın da çare olmayacağını düşünüyor.

Milliyet
Kullanıcı avatarı
IWAS
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen IWAS »

Ayrı sınav daha iyi oluyordu bence. En azından özel okullarda aradığını bulamayan OKS ye daha çok yüklenir.
Eşit olmasın diyorsanız, kadınla erkek...
Kara çarşafa girsin diyorsanız,
Yobazın gazabından ürkerek...
Diyorsanız ki, okumasın
Kadınımız, kızımız;
Budur bizim alın yazımız...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi...
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen vişne »

Gönül isterdi ki hiç sınav olmasın ama madem var , o halde iki ayrı sınavın olması bana göre de daha mantıklı.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir