TEKNİK-Neden otomobillerin önleri daha yüksek?

Otomobil alım-satım, modifiyeler, parçalar ve otomobiller hakkında herşey.
dj_gokhan
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

TEKNİK-Neden otomobillerin önleri daha yüksek?

Mesaj gönderen dj_gokhan »

Şu ana kadar görüp de hatırladığım tüm standart otomobillerin, ön lastik ile çamurluğu arasındaki mesafe, arka lastiği ile çamurluğu arasındaki mesafeden fazla. Hani parmak hesabı yapılır, yüksekliği daha az yaylar takıldıktan sonra. Yani Impreza, önden çekişililer, eskiler, yeniler, arkadan itişliler/çekişliler, broadway, M3... 4x4lerden tam emin değilim, sokağa çıkınca dikkat ederim. Neden böyle? Bu anlatmaya çalıştığım yüksekliğe terminolojide ne denir? Çamurluk yerine dodik mi demeliydim?

* Çukurlara ilk önce ön teker gireceği için daha iyi absorbe sağlaması için mi?
* Yoksa tam gaz girilen virajlarda kafadan kaysın diye mi?

Hiçbir fikrim beni tatmin etmiyor! Uzun süredir kafama takılan bir soru, sadece merak için sordum.

Teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
STeaM
Fast Friend
Fast Friend
İletişim:

Mesaj gönderen STeaM »

[ resmi görüntülemek için tıklayın ]

öncelikle M3 son derece stabil bir araçtır o nedenle ön ve arkası eşit torsiyonlardadır.

std. araçların hemen hepsinin ön- arka torsiyonları neredeyse eşittir, gözle bu kanıya varamayıp ölçmek gerekir, bu küçük farkın nedeni ise aracın motor düzeneklerinin ön tarafta olması ve fran yapıldığında aracın ön frenlerinin daha çabuk ve daha güçlü tututnma sağladığından araç kendini öne doğru yatırır ve burun diye tabir ettiğimiz ön kısım normaline göre yere fazla yaklaşır, bu nedenle motor düzeneneğinin esneme payı olarak o mesafe bırakılır.

ancak kendi aracımda dahil olmak üzere arkadaşlarımın hepsinin araçları önden yere daha yakın arka tarafı ise daha yüksektir. gerçi bizim araçlar std. olmadığı için bu farklılık olabilir :)
En son STeaM tarafından 08-01-2006 16:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
[img]http://img147.imageshack.us/img147/8503/sezaidmpe0rl1.jpg[/img]
[b][size=67]Sağ 2, Hemen Tepe, Sağdan 2, Tepe Sol, Sağ 1,5, Fren!!! Sol 3,5, Tepe Sol Kes 50, 50'de Fren, 2.Tepeyle Sol 4, Çıkışı 100!!!
[/size][/b]
dj_gokhan
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen dj_gokhan »

sonuşçta var yine biraz....Bilgi için teşekkürler