Anne sütü mucizesi

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Anne sütü mucizesi

Mesaj gönderen Eternity »

ResimAnne sütü bebeklerin ihtiyacı olan bütün besin maddelerini içeriyor. Bebek doğar doğmaz memeye tutulması, sütün üretilmesi açısından büyük önem taşıyor.

Doğumdan sonra 72 saat süreyle memeler ince sarımsı bir sıvı üretir. Buna ön süt ya da bilimsel adiyla kolostrum denir. Su, protein ve minerallerden oluşur. Aşı gibidir. İçinde bebegi çesitli bağırsak ve solunum yolu enfesiyonlarından koruyan antikorlar bulunur. Daha sonra gelen süt beyaz renktedir. Bebekler en az 6 ay sadece ve sadece anne sütüyle beslenmeli. 6 aydan sonra ek gıdaya geçildiğinde de kesilmemeli ve süt geldiği sürece bebek emzirilmeli.

Bebeği anne sütüyle beslemek anne için de bir konfor. Emzirilen bebeklerin daha uzun süre uyudukları ve daha az gaz sorunu yaşadıkları da biliniyor.

Memelerin büyüklüğü ile süt miktarı arasında ilişki var mı?

Yok. Meme başındaki çöküklük de bebek emdikçe düzelir. Yine emdikçe salgılanan sütün miktarı artar. ‘Sütüm yeterli değil, az geliyor’ gerekçesiyle emzirmemek son derece yanlış. Meme, süt üretim kesecikleri (alveol), keseciklerden çıkan ve üretilen sütü meme ucuna taşıyan kanallar ve bunları çevreleyen kas ve yağ dokusundan oluşur.

Göğse şekil veren, küçük ve büyük meme farkını yapan bu kas ve yağ dokusudur. Asıl süt üreten keselerin sayısı ve büyüklüğü her kadında yanı, memenin büyüklüğü ile ilişkili değil.

Süt nasıl üretilir?

Bebek memeyi emdikçe, meme ucundan beyine uyarı gider. Beyin bu uyarıya cevap olarak kana prolaktin hormonu salgılar. Bu hormon süt üretim keseciklerinden sütün üretilmesini sağlar. Başka bir hormonun etkisiyle kesecikler kasılır ve içindeki süt kanalları akar.

Kanallar boyunca ilerleyen süt, memenin kahverengi kısmının altındaki havuzda birikir. Bebeğin dilinin bölgeyi önden arkaya doğru dalgalandırması ve sıkıştırmasıyla da anne sütü bebeğin ağzına akar. Bebeğin emmeye devam etmesiyle havuzdaki süt bir yandan boşalırken diğer yandan yenisi sütle dolar.

Emzirmek memeyi bozar mı? Anne açısından avantajları nedir?

Bazi kadinlar emzirirse gögüslerinin sarkacagi korkusu taşırlar. Bu doğru değil. Göğüsler doğumdan önce değişime uğrar. Ama bu değişiklik hamileliğe bağlı, emzirmeye değil. Tam aksine, emzirmek kilo vermeyi kolaylaştırır.

Emzirme süresi nasıl ayarlanmalı?

Her iki memenin toplam emzirme sürecinin 5-20 dakika arasında olması bugün kabul edilen görüştür. Ilk günler her iki memeden 5 dakika verilmesi yeterli. Sonra giderek bu süre artırılır. Ama 20 dakikayı geçmemeli.

Birçok bebek geceleri beslendikten sonra 7 saat kesintisiz uyur. Bu durumda emzirilmek için uyandırılmalılar. Bebeğe anne sütü dışında su veya başka bir besin verilmesi açlık hissini azaltır. Bu da emme gücünü ve buna bağlı süt salınmasını olumsuz etkiler.

Süt veren anneler nelere dikkat etmeli?

Anne sütü alan bebeğin dışkısı altın sarısı renginde hafif su kıvamında olur. Günde 8-10 kere dışkılama normal kabul edilebilir. Anne sütünden birçok madde bebeğe geçer. Bunların bir bölümü zararlı olduğu için ilaç alımında doktora danışılmalı.

Kahve, sigara, alkol bebeğe zarar verir. Özellikle anne kanındaki alkol miktarı anne sütündeki alkol miktarına eşit. Günde 3’den fazla sigara içildiğinde sütte fazla miktarda nikotin ve kotin bulunur.

Kaynak: Hürriyetim
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Verdigin bilgiler icin cok tesekkürler Eternity.

Gercekten de illaki bilinmesi gereken bilgiler diye düsünüyorum. Duydugum kadari ile anne sütü ile beslenme bir seneye kadar olabiliyormus. Hatta iki mi idi hatirlayamiyorum. Ama sunu biliyorum ki, cocugun zihinsel gelisiminde anne sütünün rolü cok büyük. Ve cocuga karsi bir tür bagisiklik sistemi kazandiriyor.

Ki annenin de yukarida denildigi gibi, bazi faktörlere dikkat etmesi cok mühim. Sigara, alkol, hatta beslenme gibi.

Bu yüzden her ne olursa olsun anne sütü mutlaka cocuga verilmelidir.

Ben kendim kuvözde kaldim iki ay boyunca. Ki hergün, ( baska bir sehirin hastahanesinde oldugumdan ), bir sehirden diger sehire, istisnasiz, ailem anne sütü getirmis hep. Buna genc anne babalarin cok dikkat etmeleri gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen c|ost »

Bu haberi okuyunca çocuğumun olmasını istedim.)
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Katilmamak elde degil, annelik icgüdüm de öyle dedi kendi kendime..

Insan bilinclendikce, bilgilendikce bu hususlarda, daha da cok istiyor ki kendi yavrusu olabilsin.