Açık lise siyaset sofrasına meze mi oldu?

Eğitim hayatımıza dair her şey. Anılar, düşünceler..
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Açık lise siyaset sofrasına meze mi oldu?

Mesaj gönderen vişne »

İmam hatip liselerini (İHL) de kapsayan meslek okulu öğrencilerinin üniversitelere genel lise mezunlarıyla eşit koşulda girmesini sağlayacak düzenlemeyi, YÖK engeli nedeniyle yasa çıkararak sağlayamayan hükümet, amacına yönetmelik değişikliği ile ulaştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, diğer meslek okullarıyla birlikte, mezunlarına "çift diploma" olanağı tanınan imam-hatip liselerine son yıllarda azalan talebi artırması beklenen yönetmelik değişikliğini jet hızıyla onayladı.

Alanları dışındaki fakültelere girmekte zorlanan İHL öğrencileri ile mezunları, bundan böyle çok az sayıdaki fark derslerini verip açıköğretim lisesi (AÖL) diploması alabilecekler.

İlahiyata olanak

Buna göre, İHL'nin ara sınıfından ayrılanlar ile mezunlar ve ilahiyat fakültelerinden mezun olanlar da AÖL'ye kayıt yaptırabilecekler. Genel lise programına yakın dersler alan İHL öğrencileri, AÖL diplomasıyla özellikle sosyal bilimler alanındaki yükseköğretim programlarını kazanma şansına sahip olacaklar.

Ortaöğretim mezunu ile AÖL'ye kayıt olup mezun olan öğrencilerin diploma notları, kayıtta verdikleri diplomanın notu ile AÖL'deki ders notlarının aritmetik ortalamasına göre hesaplanacak. AÖL mezunlarına, bitirdikleri alana göre diploma, diploması düzenlenemeyenlere "Geçici Mezuniyet Belgesi" verilecek.

Bu düzenlemelerle AÖL'ye geçen İHL'liler, ilahiyat fakültesi dışında bir yükseköğretim programını tercih ettiklerinde puanlarının çarpıldığı 0,3 katsayısı engelini aşmış olacaklar. AÖL diploması alan İHL'lilerin puanları, genel lise öğrencilerininki gibi hesaplanacak.

Eski yönetmelikte açıköğretim liseleri, 'imkânsızlık, erken yaşta işe başlama, hastalık veya tutuklanma gibi nedenlerle öğrenimini tamamlama imkânı olmayanlara olanak tanınması' amacına dayandırılıyordu.

Kaynak: Eğitim haber