CD-ROM sürücüm gözükmüyor

Bilgisayarlar hakkındaki genel sorunlar, almak istediğiniz bilgisayarlar v.b.
Kullanıcı avatarı
metaloman
Slow Friend
Slow Friend
İletişim:

CD-ROM sürücüm gözükmüyor

Mesaj gönderen metaloman »

Merhaba.. bilgisayarımda birer tane CD ve DVD sürücüm var. Şu an windows tayken ikisini de göremiyorum ve düğmelerine bastığım kapakları bile açılmıyor. Windows başlamadan yani bilgisayarı ilk açtığımda sürücülerin kapaklarını açabiliyorum fakat windows başlayınca devre dışı kalıyorlar.. Alakası olduğunu zannetmiyorum ama yine de söyleyeyim az once bilgisayara yeni bir RAM taktım yani içini açtım fakat kablolarla ilgili bir sorun olsa bilgisayar açılıırken de sürücüler çalışmazdı. Halbuki sadece windowsta çalışmıyor. AVG ile virüs taraması da yaptırdım bir sonuç alamadım.. Yardım ederseniz sevinirim.. Format atmayı düşünüyorum sorun hallour mu?
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

Muhtemelen sürücü hatasından kaynaklanan bir durum, benzer bir durum başıma gelmişti, ben windows xp'den önce böyle bir sorun yaşadım lakin xp'de de söz konusu olabilir. Evet bence yeni windows kurmak sorunu çözebilir lakin cd-rom hdd sürücülerinde problem olunca ki bunlar windows 95'in bile tanıyabildiği sürücülerdir, böyle sorunlar çıkabiliyor. Bu tip sürücüler sonradan kurulabilir sürücüler değil çünkü.

Şunu bir kontrol etmenizi öneririm, bilgisayarımdan sistem özelliklerine girip, aygıt yöneticisine tıkladığınızda cdromların sekmesinde sarı ünlem işaretleri varsa hem cdrom hem dvdrom'da tahmin ettiğim sorun gündeme gelmiş demektir ve yeniden kurmak işine yarayabilir lakin ram'i çıkarıp birkez daha denersen görüp görmediğini bu sefer ram'i de sabıkalı konumuna sokabilir ki onun sabıkasıda yeni bir ram olduğundan değil bozuk olduğundan kaynaklanıyo olabilir. Zamanında bir ram yüzünden 10larca windows kurduğumuzu hatırlayorum. Donanım sorunlarında iki belalı donanım biri ram diğeri optik sürücülerdir zaten ;)
Kullanıcı avatarı
Ceka09
Slow Friend
Slow Friend
İletişim:

Mesaj gönderen Ceka09 »

Evet bende Dj4'un dediğine katılıyorum. AYgıt yöneticisinde bi bak o sarı ünlem varsa yeniden kurman sorunu çözebilir.
[img]http://www.myehost.de/resim/images/RIM03264.gif[/img]
[b][color=red]MclaRen4£ever[/color][/b]
Kullanıcı avatarı
wolf17061986
New Friend
New Friend
İletişim:

Mesaj gönderen wolf17061986 »

gerçekten ilginç güç kablolarının(ki açılıp kapanma elektrik gücüyle alakalı) windowsla alakasını çıkaramadım. ama arkadaşların dediği doğrudur. driveri yeniden kur.
Kullanıcı avatarı
sametx340
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen sametx340 »

ah benimkide gözükmesede pop 3 oynayabilsem :D
CyClopS and DeNToX
Kullanıcı avatarı
ilyask
Slow Friend
Slow Friend

Mesaj gönderen ilyask »

kablolarını ters takma ihtimalin varmı yada slave master kontrol ettinmi
windows driverlarda çakışma sorunu yaratmış olabilir...