tarih (dersi) sorunu

Eğitim hayatımıza dair her şey. Anılar, düşünceler..
Kullanıcı avatarı
cemostar
New Friend
New Friend

tarih (dersi) sorunu

Mesaj gönderen cemostar »

arkadaşlr öncelikle ben tarihin nankör bir ders olduğun düşünüyorum ! bunun en önemli nedeni ise çoook çalışırsın çalışırsın fakat ufak bir yer gözünden kaçtımı bide üstüne bu gözünden kaçan yer denk glediği zaman işte nan körlük ortaya çıkıyor. tarihi yapabilen notları yüksek olan arkadaşlar bana bir yardım, nasıl çalışmam lazım bu sorunu nasıl halletmem lazım. her halde her yeri ezberlemek zorunda değilimdir ... bana yardım.! :-(
Ninni

Mesaj gönderen Ninni »

olayları hangi döneme tekabul ettiğine göre hafızanda tutmaya çalış. örneğin osmanlı devletinin kuruluş dönemi,hangi yüzyılda oluşu, savaşları, nedenleri sonuçları sonra yükseliş devri savaşları, nedenleri,sonuçları yapılan antlaşmalar vs... böyle bir sisteme oturt bilgileri... cumhuriyet dönemi ve sonrası içinde aynı şekilde çalış... ben sana bunu tavsiye ederim.... ayrıca herşeyi ezberlemene gerek yok.. ezber yerine öğrenmen gerekeni öğren.. ayrıntılar kafanı karıştırmasın... en önemli olayları nedenlerini sonuçlarını bu tip bilgileri öğren yeter...
herşeyi ezberlemeye çalışırsan hiçbir sonuç elde edemezsin kafan karmakarışık olur...
Kullanıcı avatarı
Fatalrhymer
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Fatalrhymer »

Herşeyi ezberleme ama konu ayrımıda yapma. Yapacağın en büyük hata buradan nasıl olsa soru çıkmaz deyip konu atlamaktır. Tecrübeyle sabittir :)
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

İş hocada bitiyor kardeşim. Bak iki notumda 1di hoca 2 verdi :D
enjoy the silence..
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen vişne »

ComiC yazdı: Bak iki notumda 1di hoca 2 verdi :D
Tebrik ederim seni ComiC :) "Hoca 1 verdi"lere o kadar alışmışım ki hocanın hakkını yemeyip "2 aldım" dememene pek bi sevindim.

Tarih konusuna gelince, bir fizikçi olarak okurken hep aynı dertten muzdariptim. İşin açıkcası tarihi sevdiremediler bana ve hep sorun yaşadım. Hala da yaşarım. Ezberlemekten başka çarem yok diye düşünüp o şekilde çalışırdım sınavlara. Umarım sen daha iyi bir yolunu bulursun. Kolay gelsin :)
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

Yok hakkını yiyemem şimdi tarihçinin ben 1 aldım o 2 verdi :) Ama 1 verende var hakkaten. Almancam ilk sınavın puanı 19'du ikincisi 55. Şimdi not olarak bakarsak 0'dan 3'e yükselmişim. Yani insan bi sözlü yapar birşey yapar 2 verir. Teşekkür alabiliyorken o 1 yüzünden hiçbirşey alamadık :( Ama yinede birşey diyemeyiz ortalama 32 düşüyordu. n'apalım :)
enjoy the silence..
dj_gokhan
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen dj_gokhan »

tarihten kopyada hazırlanmıyorki ...konu çok
Kullanıcı avatarı
Affedilmeyen
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Affedilmeyen »

Eğer dersi çok iyi dinlersen, hafızanda canlandırırsan, çalışmana bile gerek yok diyebilirim. Tabi ders dışında kitap okuma alışkanlığın varsa... Ben öyle yapıyorum, derste pür dikkat dinliyorum hocayı, olayların tarihlerini filan not alıyorum, sınava girmeden önce de sadece tarihlere, kuruculara bir göz atıyorum, tamam. Aklında olsun.
Başına bir silah daya ve duvarları beyninle boya.
tarihci
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen tarihci »

artık aranızda bi tarihçi var ona göre:)
Biz Tarih Yazan Değil Tarih Yapan Bir Milletiz
Kullanıcı avatarı
ShepneM
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ShepneM »

valla artık öyle pek ezbere dayalı sorular yok dolayısıyla pek sorun olmuyor tarih dersi. bizim tarihçi de süper sorular soruyor. mesela geçen sınavda "osmanlı'da şehzadelerin sünnet düğünlerine çok önem verilmesine rağmen I.Murat döneminde bu törenler topkapı sarayında yapılmazdı. bunun sebebi nedir?" cevabı 80 kişiden 25 kişi bilmiş. biride ben tabi :P siz bilio musunuz ;)