Bir öğretmenin başarısı

Eğitim hayatımıza dair her şey. Anılar, düşünceler..
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Bir öğretmenin başarısı

Mesaj gönderen vişne »

Karahisar Köyünün Eğitim-Öğretimi hakkında söylenecek ve yazılacak o kadar çok şey varki,ben burada sadece bu köyün eğitim öğretimdeki başarısı ve köye ilk defa okulun yapılışının tarihçesi üzerine bir kaç söz söylemekle yetineceğim.

Köyde ilk olarak eğitim-öğretim faaliyetine, 1960 yılında, koyun ahırından bozma geçici bir binada başlandı ve 1961 yılında ise devlet köylü işbirliği ile iki derslikli bir okul yapıldı ve 1998 yılına kadar bu okulda eğitim öğretim faaliyetleri sürdürüldü.Ekonomik nedenlerden dolayı köyden başka kentlere yapılan daimi göçler ve Karahisar Köyü sakinlerinin yaz aylarında köye gelip kış aylarında ise Gürün İlçesinde ikamet etmeleri sebebiyle,azalan nüfustan dolayı 1998 yılından sonra köyde yeterli sayıda öğrenci bulunamadığı için, okul kapanmak zorunda kaldı.

1960 Yılında Karahisar Köyünde ilk defa İlkokul açıldığında,köyde okuma yazma bilenlerin oranı sıfır denecek kadar azdı.Okuma bilen insan sayısı 10 kişiyi geçmezdi o zaman köyün yaklaşık olarak 80-90 hane olduğu ve nüfusunda 450-500 arasında olduğu düşünülürse bu 10 kişilik okuma bilen insan sayısı köy nüfusuna göre gerçekten sıfır denecek bir orandı.Bunların içerisinde okuma biliyor denilenlerin çoğu da okumayı biliyorsa yazmayı bilmiyor,yazmayı biliyorsa okumayı bilmiyordu.Köyde İlk defa okul açılıp eğitim öğretim faaliyetine başladığında,İbrahim ÇATALOLUK isminde bir asker öğretmen ( asteğmen olarak görevini yapan öğretmenlerden) köye atanmıştı.Benim de öğretmenim olan bu değerli insan,bizim yüreğimizde ilk eğitim kıvılcımını ateşleyen,dünyanın bitmez enerjisi ile dolu mükemmel bir insandı,bugün yaş ortalaması benim gibi 45-50 arasında olan insanların tamamı bu eşsiz insanı saygı ve minnetle anmaktadırlar.Karahisar Köyünde görev yapan bütün öğretmenlerin çok değerli insanlar oldukları ve görevlerini en iyi şekilde yaptıklarını,eğitmiş oldukları insanların sayısında ve niteliklerinden anlıyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı,eğer Türkiye genelinde faaliyetini sürdüren okullardan,en başarılı okulları seçse ve bu okullara madalya verecek olsa, Karahisar Köyü kesinlikle altın madalya alarak dereceye girerdi.Karahisar köyünde yaşayan insanların, eğitimde yakalamış oldukları bu başarının sebepleri üzerinde, eğitim bilimcilerinin ciddi olarak düşünmesi gerekir.Karahisar Köyü eğitimde gerçekten model olmuş bir köydür.1960 yılından önce köyde okul yokken 450-500 haneli bir köyde okuma yazma bilen insan sayısı sadece 10 kişi iken, bu gün o köyde sadece üniversite mezunu insan sayısı 100 kişinin çok üzerindedir,neden yüz kişi diye ifade ettim,çünkü bende uzun süredir bu köyden ayrıldığım için, son zamanlarda kimlerin bu kervana katıldığını bilmediğimden, gerçek sayıya göre, çok mütevazi olan bir rakamdan bahsettim, gerçek rakam verilen bu rakamın çok üzerindedir,Üniversiteyi bitiren bu insanlardan,her meslek grubundan kendisini kanıtlamış,öğretim üyesi,müfettiş,doktor,ekonomist,avukat,subay,askeri doktor,mühendis,öğretmen gibi meslek dallarından, unvan sahibi olmuş insanları sayabiliriz.

Şimdi şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki,Karahisar köyüne açılmış olan İlköğretim okulu işlevini fazlası ile yerine getirmiş ve kendisinden beklenen hedeflerin çok çok üzerine çıkabilmiştir.Günümüzde eğitimin sorunları tartışılırken,eğitimin işlevleri ve eğitimden beklenen hedeflere ne kadar ulaşıldığı gibi araştırmalarda, Karahisar Köyü ve buna benzer köyler model olarak ele alınıp,buralarda yakalanmış olan gerçek başarının, nedenleri ve başarının yakalanması için köy sakinlerinin bu başarıya katkıları ve bu okullarda eğitim-öğretim faaliyetlerinin sürdürüldüğü esnada uygulanan stratejilerin neler olduğu ciddi olarak araştırılmalıdır.
İsmail EŞİYOK
Kullanıcı avatarı
TuzluKahve
Fast Friend
Fast Friend
İletişim:

Mesaj gönderen TuzluKahve »

İnsan keşke diyor, keşke tüm Türkiye de çağdaş eğitime gereken önem verilse, keşke eğitimci olması gerekenlerin sadece öğretici değil ama eğiticide oldukları günler gelse. Aklı, fikri ve vicdanı hür bireryler yetişse sevgili ülkemde, ezberleyen ve taklit eden insanlar değilde, konuşan, düşünen , sorgulayan ve üreten insanlar yetişse ülkemde. Keşke Karahisar Köyü ülkeme model olsa ve yüzlerce hatta binlerce Karahisar Köyü olsa ülkemde.
Man Loved Birds And Created Cages
God Loved Birds And Created Trees