İmam hatipliye çifte diploma

Eğitim hayatımıza dair her şey. Anılar, düşünceler..
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

İmam hatipliye çifte diploma

Mesaj gönderen Eternity »

Milli Eğitim Bakanlığı, ÖSS’de uygulanan farklı katsayının kaldırılması yönünde istediği değişikliği yapamadığı imam hatipler için, ikinci büyük düzenlemeye hazırlanıyor.

Yeni düzenlemeyle imam hatiplilerin hem imam hatip lisesi, hem de düz lise diploması almalarına olanak sağlanacak. Böylece, meslek lisesi diplomasıyla katsayı sorunu yaşamadan ilahiyat fakültelerine girebilen imam hatiplilere, düz lise diplomasıyla da tüm alanlarda üniversite yolu açılacak.

Ekim ayı başındaki öğrenci nakil ve geçiş yönetmeliği düzenlemesiyle imam hatipliler için, ara sınıfta da düz liseye geçiş hakkı tanınarak üniversitede tercih ettikleri bölümlere girebilmelerinin yolu açılmıştı. Şimdi de Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği sil baştan değiştirilerek mezunlara bu olanak sağlanıyor. İmam hatiplilerle meslek liselileri üniversiteye girişte katsayı farkından kurtaracak değişiklikle 47 maddelik yönetmelik, 54 madde olarak yeniden düzenlendi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, son şekli verilen yönetmeliği, Avustralya gezisi dönüşünde Başbakan Tayyip Erdoğan’ın görüşüne sunacak. Yayım tarihinde yürürlüğe girecek yönetmelikte öngörülen yeni düzenlemelerin uygulanmasına bu öğretim yılında başlanacak.

2’NCİ DİPLOMA

Halen, ilköğretimi bitirenlerin yanısıra düz ve mesleki-teknik liselerde bir süre okuyup ayrılanların kayıt yaptırabildiği açıköğretim lisesine, bu yıldan itibaren, ‘ortaöğretim mezunu’ adı altında düz ve mesleki-teknik liselerden mezun olanlar da, ‘farklı alan’ veya ‘farklı program’ diploması için başvurabilecek.

DÖNEM ŞARTI YOK

Bu başvurularda, dönem şartı aranmayacak. Bu öğrenciler, birbirini takip eden dersleri birlikte alabilecekler. Daha önce öğrenim gördükleri lisede başarılı oldukları ortak alan ve seçmeli derslerden muaf olacaklar. Bu durumda, halen dört yıl okuyup diploma alan imam hatipli, en fazla 2-3 ders alarak, hatta seçtiği alana göre belki de hiç ders almadan düz lise diplomasına hak kazanabilecek.

SÖZEL ALAN GİBİ

Halen imam hatip liselerinde, düz liselerin sözel alanına eşit program uygulanıyor. Buna göre, mesleki eğitimin yanısıra düz lise sözel alana temel olan dersleri de okudukları için ‘Düz lise Sözel alan diploması’ için fark dersi almak zorunda olmayacak imam hatip mezunlarının ‘Düz lise Türkçe-Matematik alanı diploması’ için iki ders almaları yeterli olacak. ÖSS’deki tanımıyla ‘sayısal alan’a denk düz lise ‘Matematik-Fen alanı diploması’ için ise, 3-4 ders almaları gerekecek.

ESKİ MEZUNLAR

Açıköğretim Lisesi’ne, halen bir yükseköğretim kurumunda okuyan, ayrılan veya mezun olanlara da, önceki yıllarda mezun oldukları alan veya programdan farklı alan veya program diploması için başvurma hakkı verildi. Buna göre, katsayı engeli nedeniyle geçmiş yıllarda ilahiyata girmek zorunda kalan imam hatipliler de, açık liseye başvurup istedikleri alana ait düz lise diploması alabilecekler.

3 YILLIK LİSE

Yönetmeliğe eklenen geçici madde uyarınca, lise mezunu olup da alan veya program değiştirmek için açık liseye başvuranlar, bu yıldan 2008-2009 öğretim yılı sonuna kadar, dört yıllık lise yerine üç yıllık lise ders dağıtım çizelgesine tabi olacaklar. Bu hüküm de, imam hatip liselerinden bu yıl yaz döneminde mezun olacaklara, açık liseye başvurmaları halinde, seçecekleri alana göre belki de hiç fark dersi almadan düz lise diploması düzenlenmesi şansı veriyor.

Hürriyet
Kullanıcı avatarı
eurus
Slow Friend
Slow Friend

Mesaj gönderen eurus »

AKP hükümeti böylece önümüzdeki seçimler için oy toplama çalışmalarına başlamış oldu. Tebrikler.
Kullanıcı avatarı
IWAS
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen IWAS »

Oh işe bak!
Bende anadolu öğretmen lisesini okuyurom fen seçicem mezun olunca fen lisesi diplomam da olsun bari!!!
Eşit olmasın diyorsanız, kadınla erkek...
Kara çarşafa girsin diyorsanız,
Yobazın gazabından ürkerek...
Diyorsanız ki, okumasın
Kadınımız, kızımız;
Budur bizim alın yazımız...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi...
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

Ordan buraya atlamak güzel bişey değil bu işten oldukça muzdarip olan biri olarak size birşeyler aktarmak istiyorum.

Ben anadolu meslek lisesi bitirdim eşit ağırlıklı eğitim veren bir liseydi yabancı dil avantajı vardı sadece fakat imkansızlıklardan dolayı daha çok sözeldi. Bu liseyi bitirdiğimde büyük bir cesaret örneği gösterip sayısaldan sınava girerek müh'lik bitirdim yine başka bir dala atlayıp üzerine bide sosyal bilimlerde yüksek lisans yaptım. Bütün bunların sonunda daha ilkokuldan beri olmak istediğim yapmak istediğim iş olan bilgisayar, bilişim alanında hiç bir referansım olamadı. Şuan iş hayatına atılma aşamasındayım ordan oraya atlamanın ve bilgisayarcı olup sevdiğim mesleği yapamanın sıkıntısını çekiyorum. Kendimi bilgisayar alanında hep başarılı hissettim beni tanıyan herkesin bilgisayardan konu açılınca ben akıllarına gelirim.

Lakin gittikçe çarpıklaşmaya devam eden eğitim sistemimiz hala insanları yetenekli oldukları yöne değil daha çok kafasını karıştıracak yönlere sürüklemeye devam ediyor.

Sonuç noluyor kaba tabirle "işi bilmeyen işe gidiyor işi bilen işe gidemiyor". Durum böyleyken bir ülkenin eğitim konusundan ilerlemesinden bahsetmek hala çok güç görünüyor.

Size tavsiyem benim düştüğüm hataya düşmemeniz. X mesleği seviyorsanız bu mesleğe yönelmek istiyorsanız daha lise'den onun yolunda ilerleyin o amaca ulaşabilmek için çalışın benim ve daha birçoğumuz gibi sistemin mağduru olacağınız sinyalini aldığınız an artık sizin için diploma önemli olmasın.

Şuna inananın ki x üniversitenin en yüksek puanını kazanıp orayı bitirmek yerine y mesleğinde hedeflediğiniz meslekte uzman biri olursanız diplomamanız olmasa bile x üniversiteyi bitirdiğinizi varsaydığımız zamandan hep daha çok kazanırsınız, hem daha çok saygı görürürsünüz hem de hepsinden önemlisi daha mutlu olursunuz !
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen vişne »

ahmeteus yazdı:Şuna inananın ki x üniversitenin en yüksek puanını kazanıp orayı bitirmek yerine y mesleğinde hedeflediğiniz meslekte uzman biri olursanız diplomamanız olmasa bile x üniversiteyi bitirdiğinizi varsaydığımız zamandan hep daha çok kazanırsınız, hem daha çok saygı görürürsünüz hem de hepsinden önemlisi daha mutlu olursunuz !
Kesinlikle katılıyorum. Onun bunun şunun dediği değil sizin istediğinizin olması için çaba gösterin.
kalashnikow
Slow Friend
Slow Friend

Mesaj gönderen kalashnikow »

ah be olum ne işin vardı üniversitede, okusaydın mis gibi imam hatip alsaydın diplomaları çifter çifter :D