Cehennemden uzaklaştırıp cennete götürecek Ameller

İslam dinimiz hakkında sormak istedikleriniz, merak ettikleriniz, paylaşmak istediklerinizi bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
commando
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu

Cehennemden uzaklaştırıp cennete götürecek Ameller

Mesaj gönderen commando »

Muaz İbnu Cebel radıyallahu anh anlatıyor: "
Bir seferde Resûlullah'la beraberdik. Bir gün yakınına tesadüf ettim ve beraber yürüdük.

"Ey Allah'ın Resûlü, dedim. Beni cehennemden uzaklaştırıp cennete sokacak bir amel söyle!"

"Mühim bir şey sordun. Bu, Allah'ın kolaylık nasib ettiği kimseye kolaydır; Allah'a ibadet eder, Ona hiçbir şeyi ortak koşmazsın, namaz kılarsın, zekât verirsin, ramazan orucunu tutarsın, Beytullah'a hacc yaparsın!" buyurdular ve devamla: "Sana hayır kapılarını göstereyim mi?" dediler.

"Evet ey Allah'ın Resûlü" dedim.

"Oruç (cehenneme) perdedir; sadaka hataları yok eder, tıpkı suyun ateşi yoketmesi gibi. Kişinin geceleyin kıldığı namaz salihlerin şiarıdır" buyurdular ve şu ayeti okudular. (Mealen): "Onlar ibadet etmek için gece vakti yataklarından kalkar, Rablerinin azabından korkarak ve rahmetini ümid ederek O'na dua ederler. Kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeyden de bağışta bulunurlar" (Secde 16)

Sonra sordu: "Bu (din) işinin başını, direğini ve zirvesini sana haber vereyim mi?"

"Evet, ey Allah'ın Resûlü!" dedim. "Dinle öyleyse" buyurdu ve açıkladı:
"Bu dinin başı İslâm'dır, direği namazdır, zirvesi cihâddır!"
Sonra şöyle devam buyurdu: "Sana bütün bunları (tamamlayan) baş amili haber vereyim mi?"

"Evet ey Allah'ın Resûlü!" dedim.

"Şuna sahip ol!" dedi ve eliyle diline işaret etti. Ben tekrar sordum: "Ey Allah'ın Resûlü! Biz konuştuklarımızdan sorumlu mu olacağız?"

"Anasız kalasıca Muâz! İnsanları yüzlerinin üstüne -veya burunlarının üstüne dedi- ateşe atan, dilleriyle kazandıklarından başka bir şey midir?" buyurdular."

Bu hadis-i Serifden cikardigimiz sonuclar:

Cehennemden uzaklaştırıp Cennete sokacak ameller:
- Allah'a ibadet etmek,
- Ona hiçbir şeyi ortak koşmamak,
- Namaz kılmak,
- Zekât vermek,
- Ramazan orucunu tutmak,
- Beytullah'a hacc yapmak.

Hayır kapıları:
- Oruç (cehenneme) perdedir;
- Sadaka hataları yok eder, tıpkı suyun ateşi yoketmesi gibi.
- Kişinin geceleyin kıldığı namaz salihlerin şiarıdır. Onlar ibadet etmek için gece vakti yataklarından kalkar, Rablerinin azabından korkarak ve rahmetini ümid ederek O'na dua ederler. Kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeyden de bağışta bulunurlar.

Dinimizin başı, direği ve zirvesi:
- Bu dinin başı İslâm'dır,
- Direği namazdır,
- Zirvesi cihâddır!
- Ve birde bütün bunlari tamamlayan insanin diline sahip olmasidir.

Sonuc olarak Cennete götürecek bütün yollar bizlere bildirilmistir. Eger bunlara kulak asmayip tembellik edip dünya islerine önem verip Ahireti unutursak vay halimize.

ALLAH bizleri dogru yoldan ayirmasin...
[b] Biri Ecdadima Küfrettimi boğarim.
Boğamasamda yanımdan kovarım..
Yumuşak başlıysam kim dedi uysal koyunum..
Kesilir ama çekmeye gelmez boynum..
Mehmed Akif Ersoy [/b]
Kullanıcı avatarı
commando
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu

Mesaj gönderen commando »

Cennet'in sekiz, cehennemin ise yedi kapısı vardır.(1) Cennetin sekiz kapısından da çağrılacak ve dilediğinden girecek olanlar vardır. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur.
"Allah yolunda çift sadaka veren (sadaka vermeyi, iyilik yapmayı alışkanlık haline getiren) kimse, cennetin muhtelif kapılarından, "Ey Allah'ın sevgili kulu! burada hayır ve bereket vardır" diye çağrılır. Sürekli namaz kılanlar namaz kapısından,mücahitler cihad kapısından, oruçlular reyyan kapısından, sadaka vermeyi sevenler de sadaka kapısından (cennete girmeye) davet edilirler."

Ebu Hureyre (r.a) anlatır. Rasulu Ekrem (s.a.v):
"Bugün kim oruçludur" diye buyurdu.
Ebu Bekir (r.a):
"Ben" dedi.
"bugün yoksula kim yemek yedirdi?" diye sordu, yine Hz. Ebu Bekir (r.a):
"ben" dedi.
Hz. Peygamber (s.a.v):
"bugün sizden kim cenazeye karşı görevini yaptı?"dedi. Yine Hz. Ebu Bekir(r.a)
"ben" dedi.
"Bugün sizden kim hasta ziyareti yaptı?"diye sorunca, Hz. Ebu Bekir(r.a.), "ben" cevabını verdi.Bunun üzerine Resulullah (s.a.v):
"Bu hasletler bir kişide toplanırsa, mutlaka cennete girer."buyurdu. (2)
Öyleyse her fırsatı değerlendirelim, fırsatları kaçırmayalım. Kulluk görevlerimizi, hayır hizmetlerini külfet olarak değil, nimet ve fırsat olarak bilelim ve değerlendirelim. Cennet arzulandığı halde, gerekenleri yapmamak, cehennemden korktuğu halde görevlerini yapmamak ve haramlara dalmak gaflettir. Unutmayalım ki, Cennet ucuz değildir, mühim fiyat ister, Cehennem de lüzumsuz değildir. Dünya ise, cennetin de cehennemin de kazanıldığı yerdir.

1)Münavi,Feyzul-Kadir,3361
2)Münziri, Et-Terğib vet-Terhib.4319 "
[b] Biri Ecdadima Küfrettimi boğarim.
Boğamasamda yanımdan kovarım..
Yumuşak başlıysam kim dedi uysal koyunum..
Kesilir ama çekmeye gelmez boynum..
Mehmed Akif Ersoy [/b]