Öğretmenlerimiz Avrupa'nın fakiri

Eğitim hayatımıza dair her şey. Anılar, düşünceler..
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Öğretmenlerimiz Avrupa'nın fakiri

Mesaj gönderen Eternity »

Eğitim-Sen'in araştırmasına göre Türkiye'deki öğretmenler, Avrupa ülkeleri arasında 1816 saatle en çok çalışıp yıllık 6 bin 358 dolarla en az kazanıyor.

Türkiye'de öğretmenlerin Avrupa'daki meslektaşlarına göre ne kadar çok çalıştıkları bir araştırmayla ortaya çıktı. Eğitim-Sen, Avrupa Birliği (AB) üyesi 8 ülke ile Türkiye'deki öğretmenlerin yıllık çalışma saatleri, gelirleri ve saat başına aldıkları ücretleri karşılaştıran bir araştırma yaptı.

Türkiye; İspanya, Danimarka, Almanya, İrlanda, Portekiz, İsveç, Hollanda ve Yunanistan'a göre öğretmenlerin en fazla çalıştığı ülke. Türk öğretmenler yılda toplam 1816 saat çalışırken, İrlandalı öğretmenler yılda 915 saatle Avrupa'nın en az çalışan eğitimcileri. İsveçliler ise yılda 1800 saatlik mesaiyle Türkiye'den sonra en fazla çalışan öğretmenler.

Ülkelere göre gelir
Aynı araştırmada, ilköğretim okullarıyla devlet liselerinde göreve yeni başlamış ve 15 yıl görev yapmış öğretmenlerin yıllık gelirleri de karşılaştırıldı. Almanya yılda 38 bin 412 dolarla ilköğretime başlangıç ücreti en yüksek ülke olurken, Türkiye ise 6 bin 358 dolarla en az ücret verilen ülke çıktı. Almanya'da 15 yıldır görev yapan bir eğitimcinin yıllık toplam geliri 46 bin 459, Yunanistan'da da 24 bin 668 dolar iken, Türkiye'de ise bu rakam sadece 7 bin 191 dolar.

Kaynak: Milliyet
Kullanıcı avatarı
IWAS
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen IWAS »

Öğretmen Lisesini okuyan birisi olarak halime acıyorum.
Eşit olmasın diyorsanız, kadınla erkek...
Kara çarşafa girsin diyorsanız,
Yobazın gazabından ürkerek...
Diyorsanız ki, okumasın
Kadınımız, kızımız;
Budur bizim alın yazımız...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi...
CaGLa2

Mesaj gönderen CaGLa2 »

emeklerinin karsiliklarını alamıyorlar bu cok üzücü ama bi yandanda düşünmek gerekirse turkiyede zaten çalişan işcilerin bir cogu dogru dürüst para alamiyorki ve işsizler öğretmenlerin devlet memuru olarakta avantajlari var HAKLARINI alamiyorlar ama genelleme yapilirsa iyi maas aliyorlar
Kullanıcı avatarı
capan_aga
Fast Friend
Fast Friend
İletişim:

Mesaj gönderen capan_aga »

Ben almanyada şahsen gördüm.Araştırmaya falan gerek yok.Avrupadaki öğretmen ailelerin arbalarına bakarak rahatlıkla anlayabiliriz.
[glow=red]''Eğer dünyayı sevseydim doğarken ağlamazdım'' diyorlar ama ben yinede seviyorum...[/glow]

[img]http://capan_aga.sitemynet.com/mynet_resimlerim/er.gif[/img]