Arkadaşlar yardımınız gerekiyor

Şiir, roman, öykü, deneme, eleştiri, inceleme.
Kullanıcı avatarı
crazydude
New Friend
New Friend

Arkadaşlar yardımınız gerekiyor

Mesaj gönderen crazydude »

Foruma yeni üye olmam dolayısıyla herkese merhaba

Önümüzdeki felsefe Quizinde bu konulardan 1i si üzerine makale yazmam gerekiyor,konuyu hoca seçecek,biz 3 üne de hazırlanmak zorundayız

bu yüzden 3 konu için de sizlerden yardım istiyorum,yardımcı olacağınızı umuyorum,şimdiden teşekkür ederim

1)Felsefe neden antik yunan da başlamıştır?

2)PLaton Metaller Mitosunu yazarak hocası Sokrates'e ihanet mi etmiştir?

3)Doğa filozoflarının geliştirtirmiş olduğu özellikle metaryalist düşünceleri gözeterek, birkaç örnek ile bu düşünceler üzerinden mutluluk ölçülülürlük ve polis üzerindeki ilişkiyi tartışınız.
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

Öncelikle hoşgeldin umarım forumda iyi vakit geçirirsin.

Sorularına gelirsek ben daha felsefe filan işlemedim ama şöyle desek hoca kabul eder herhalde.

1) Felsefe antik yunanlarda başlamıştır çünkü bu antik zamanlarda ne yapılsa bu yunanların üstüne atılmıştır. O çağlarda bişey olsun yunanlılar bulmuştur öyle olmuştur böyle olmuştur. Diğer devletler demekki bilime çok önem vermiyorlarmış, bunlar içlerinden akıllı çıkmışlar.

2) Hayır tam aksine Sokrates'în göğsünü kabartmıştır sonuçta öğrencisi koskoca metaller mitosunu yazmıştır. O da övünüyordur büyük ihtimal.

3) Ben daha hiç mutlu filozof görmedim, adamların dertleri başlarından aşkın. Ölçülürlük kısmıda olaya bağlı kesin birşey söylemek çok zor. Polisler işin içine nerden karıştı anlamadım. Ama kesin yolunda gitmeyen bir takım işler var ki polis de orada. Demekki bu düşünceler yanlış

:D
enjoy the silence..
Kullanıcı avatarı
crazydude
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen crazydude »

ehehe valla sınav bu kadar yakın olmasaydı bunlara ben de neşeyle gülebilirdim ama surlar üzerinden düşmanı gören ve askerlerinin yetersizliğinden yakınan bir kale kumandanı ne kader neşeli olabilir ki ? :-(
yoq
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen yoq »

------------------------------------------------------------------------------------------
1)Felsefe neden antik yunan da başlamıştır?

1) Diğer bütün milletler savaşırken bu yunanlılar aman barış, aman olimpiyatlar, aman üzüm şarap olsun da kan dökmeye lüzum yok derlerdi. Rahat insanlardı. Felsefe de rahat insan işidir. işte bunlar kıçlarını yayıp hatunlarla aşk meşk edip şarabı su gibi götürüp tamamen sarhoş bir halde felsefe yapmışlardır. Zaten söyledikleri de akıllı, kalı başında bir insanın söyleyeceği şeyler değildi. Nedeni Budur.

------------------------------------------------------------------------------------------
2)PLaton Metaller Mitosunu yazarak hocası Sokrates'e ihanet mi etmiştir?

Platon zamanında sokaklarda dolanıp demir, bakır, hurda alıp satan Mithat diye bir hurdacı vardı :? Platon bundan etkilenip zamanında aşk yaşamış aşkını da kelimelere sayfalara dökmek isteyip Metaller Mitosunu yazmıştır. Sokrat da "ulan o kadar adamı soframıza oturttuk, ders çalıştırdık, adam ettik ; yaza yaza Mito Kürdüne kitap yazdı" diye düşünmüştür. Evet ihanet etmiştir.

3)Doğa filozoflarının geliştirtirmiş olduğu özellikle metaryalist düşünceleri gözeterek, birkaç örnek ile bu düşünceler üzerinden mutluluk ölçülülürlük ve polis üzerindeki ilişkiyi tartışınız.

Soruyu daha açık net sorsaydın çok daha güzel olurdu ama diyebileceğim Türk Polisine güvenin. Olur böyle vakalar Türk polisi yakalar.