Öğrencilerin sıra yazıları

Eğitim hayatımıza dair her şey. Anılar, düşünceler..
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Öğrencilerin sıra yazıları

Mesaj gönderen Eternity »

Üniversite ve lise dersliklerinde öğrencilerin sıralara yazdıkları yazılarla ilgili yapılan alan çalışmasında ilginç özellikler ortaya çıktı. Sıralardaki bu yazıların, öğrencilerin hayatla ilgili düşünce ve beklentilerini bir anlamda yansıttığı kaydedildi.

İspirli, öğrencilerin, sıralarına arkadaşlık, aşk-sevgi, akrabalık, kahramanlık, ölüm, spor, mutsuzluk gibi konuları; bunun yanında, beddua, argo, mahalli ağız ifadeleri ve kopya yazdıklarının gözlemlendiğini belirtti.

Sıralardaki bu yazıların, öğrencilerin bir anlamda hayatla ilgili düşüncelerini ve beklentilerini yansıttığını kaydeden İspirli, şunları söyledi:

"Öğrencilerin, kendilerini en rahat ifade ettiği yerlerden biri de sıraları. Sıralar, bazen onların gizli dünyası niteliği kazanıyor. Söz konusu bu çalışma, bir öğrenci hakkında bilgi edinmek istenirse, onun sırasına yazdığı yazılardan da faydalanılabileceğini bize gösterdi"

SIRALARDAKİ YAZILARDAN...

Yapılan çalışmada, lise ve üniversite öğrencilerinin sıralarında en fazla aşk ve sevgi ile ilgili yazıların yer aldığı ortayla çıktı. Bu konudaki tespit edilen yazıların bazıları şöyle:

"(Anlamasan da inan sana aşığım), (Demin bir serseri geçti, baktın baktın tanıyamadın; unutma ki güzelim bu serseri senin eserin...), (Bu kalp durunca değil, seni unutunca ölür), (Gün gelir, sen de ölürsün be gülüm), (Martı balığa aşık olur mu demeyin, imkansızın üstüne düşün), (Unuttuğun seni unutmadı), (Yalancı baharın, yalan çiçeği), (Sevgini taşımak değil, hasretini çekmek zor be gülüm)"

Sıralardaki yazılarda ilginç ifadeler yer alıyor: "(Bu sırada inekler oturamaz), (Kurtlar sırası), (Patlak mafyalar), (Acil vaka, bay sarsıntı), (Burası kuşun sırasıdır)"

Sıralarda, öğrencilerin yazdığı, "Çermik güzeli", "Eşkıya Şano", "Gecelerin yargıcı", "İmparator", "Yasadışı insan Ehmet", "Yolyemez Ehmet" gibi yazılarda da mahalli ağız ve lakaplar dikkat çekiyor.

Ölüm ve umutsuzluk konularında da, "Hiç kimse ölmek için genç değildir", "Küskünüm", "Yarını ölmeyen güne ne kaldı", "Şerefiyle ölmüş birine ağlamak niye" gibi yazılar göze çarpıyor.

Sıralarda yine, şarkı sözleriyle ilgili yazılar da sıkça yeralıyor. Genellikle duygusal şarkıların sözlerinin sıralara aktarıldığı gözlemleniyor. Hemen her takım ya da bazı sporcuların isimlerinin yer aldığı spor yazılarında ise "Çirkin kral, Ferrari Fener, Tuncay Şanlı, Taçsız kral..." gibi tanımlamalar dikkat çekiyor.

Ve ilginç bir diyalog: "Aşkım ne olur geri dön - Çok beklersin - Bence de- Sen kimsin ya? - Sana ne! - Suna kim ya? Ben suna değilim - Eeee olmayabilirsin - Aptallar takımı buraya kaç kişi yazıyor - Seninle beş olduk - Sırayı karalamayın (bir dost) - Ne lan burası yazı tahtası mı?"

Kaynak : Milliyet
Kullanıcı avatarı
MySTeRy
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
Konum: İsTaNBuL BaKıRKöY RuH Ve SiNiR HaSTaLıKLaRı HaSTaNeSi 202 NuMaRaLı ODa :)
İletişim:

Mesaj gönderen MySTeRy »

Adamlar doğru söylemiş herkes o an içinden geçenleri yazıyo çünkü

Bu yazıyı okuyunca okula gitmeyi özledim yaa
sıraları karalamayı sonra da bize zımparalatmalarını :lol:

Sıraya bi çizik bile atmadan öğrencilik geçer mi yaa :D
[b][i]Ben Bir Kısrak Gibi GeLmişim Dünyaya ŞahLanıp Gitmek İçimde Var! [glow=red]HOŞÇAKAL!!![/i][/glow][/b]
CaGLa2

Mesaj gönderen CaGLa2 »

ben genelde sinav zamanında kopya yazardim siralara birde sabahcıların aşk mektuplarına cevap yazardim bir keresinde sevdiğilim ismini kazımiştim bicakla deli derslerimde basarili olmasaydim kesin atilirdim okudan siraya yazmakta cok zevkli oluor sonunda eline sabunlu bezi verip sildirmedikleri zaman :P
CaGLa2

Mesaj gönderen CaGLa2 »

MySTeRy yazdı:
sıraları karalamayı sonra da bize zımparalatmalarını :lol:
ayni kaderi bende paylaşdim canım okulda en cok zimpara yapanlardandim heralde marangozluk falan okumami istiyorlardi yanliş meslek seçtim ama :PPP
Kullanıcı avatarı
MySTeRy
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
Konum: İsTaNBuL BaKıRKöY RuH Ve SiNiR HaSTaLıKLaRı HaSTaNeSi 202 NuMaRaLı ODa :)
İletişim:

Mesaj gönderen MySTeRy »

Sanırım bende yanlış meslek seçmişim ama işe iyi yanından bakmak lazım ek işte yapabiliriz :lol:
[b][i]Ben Bir Kısrak Gibi GeLmişim Dünyaya ŞahLanıp Gitmek İçimde Var! [glow=red]HOŞÇAKAL!!![/i][/glow][/b]
CaGLa2

Mesaj gönderen CaGLa2 »

aç kalmayiz artik hocalar sirf bizi düşünerek yapmişlar ne düşünceli insanlar değilmi :P
Kullanıcı avatarı
silencer
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen silencer »

aynenn dewam bende SENI SEVEMK İBADETIM yazdım gecen mudur bakıyo olum bunee ne
hocam ben yazmadım
olum tek oturuyon bu sırada senden baska kım yazcak
hocam alt sınıflar oglen gelıyo sınıfa onalrdır yazan
cocukmu kandııryon sen git hademeden bez al sil:)
[img]http://img499.imageshack.us/img499/4193/461aw.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
IWAS
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen IWAS »

Biz silgi ile silinen asetatlı kalemlerden yazıoruz.
Birisi kızdığı zaman ya silgi ile yada ıslak mendil ile temizlioruz. :)

Ama gerçekten hayata bakış açımızı içimizden geçenleri yansıttığı kesin.
Eşit olmasın diyorsanız, kadınla erkek...
Kara çarşafa girsin diyorsanız,
Yobazın gazabından ürkerek...
Diyorsanız ki, okumasın
Kadınımız, kızımız;
Budur bizim alın yazımız...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi...
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

Ve ilginç bir diyalog: "Aşkım ne olur geri dön - Çok beklersin - Bence de- Sen kimsin ya? - Sana ne! - Suna kim ya? Ben suna değilim - Eeee olmayabilirsin - Aptallar takımı buraya kaç kişi yazıyor - Seninle beş olduk - Sırayı karalamayın (bir dost) - Ne lan burası yazı tahtası mı?"
Şu iyiymiş :) Buna benzer bişey bende yaşadım. Sıraya can sıkıntısından haç filan çizmiştim. Ertesi gün bi geldim haçın kuyruğundan minare filan yapıp cami çizmiş birisi. Sonra ona dokunmadan yanına bi tane daha haç cizdim bakalım nolcak diye. Bu sefer sıranın altında bi kağıda çok güzel çizilmiş başka bir cami resmi buldum :) Sonra kağıdın yanına ateism, geçrekleri insanlar yaratır filan geyiğine karaladım bişiler. Kağıdı parça parça buldum. Dahada devam etmedim korktum :)
enjoy the silence..
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
İletişim:

Mesaj gönderen taNGo »

Aklıma lisede okulumun tuvaleti geldi.Tuvalete girince aynen şu yazılar mevcut (erkekler ayakta tuvalet ihtiyaçlarını giderdiğini düşünürsek):

Tuvalete girer girmez tam karşı duvarda yazan yazı: SAĞINA BAK
Sağa baktığımızda yazan yazı: SOLUNA BAK
Sola baktığımızda yazan yazı: ARKANA BAK
Arkaya baktığımızda yazan yazı (Arkada tuvaletin kapısı var): SAĞINA SOLUNA BAKACAĞINA İŞİNE BAK!
Dreams