Down Sendromu(mongolluk) için umut verici gelişme

En önemli konumuz, sağlığımız hakkında bilgilerimizi paylaşalım
Kullanıcı avatarı
PsychopathiCaT
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Down Sendromu(mongolluk) için umut verici gelişme

Mesaj gönderen PsychopathiCaT »

Down Sendromu için umut verici gelişme

Resim İnsan kromozomları fareye başarıyla nakledildi...

İngiliz bilimadamları, genetik hastalıkların nedeninin ortaya çıkarılmasında önemli bir adım kabul edilen bir deneyde, insan kromozomlarını fareye başarıyla nakletti.

Science dergisinde bugün yayımlanan ve İngiliz The Guardian gazetesinde de yer alan deney ilk kez yapılırken, bunun beynin gelişimi ve kalbin oluşumunda anomalilere yol açan ``down sendromu`` (mongolluk) hastalığı için tedavi umudu yaratabileceği belirtiliyor.

13 yıl sarf edilen çalışmalar sonucu yapılan deneyde, bilimadamları, 3 günlük bir fare embriyosuna 250 genlik bir diziden oluşan 21 numaralı insan kromozomunu ekledi. Her bin insandan birinin down sendromuna yol açan kromozomun ekstra kopyasıyla doğduğunu hatırlatan bilimadamları, kromozumun eklenmesiyle, farenin down sendromuna sahip bir insanın tüm karakteristik özelliklerini göstererek doğacağını belirtti.

Bilimadamları, böylece fare üzerinde yapılan bu deneyle, hangi gen veya genlerin down sendromuna yol açtığının saptanabileceğini kaydetti.

Fareyi inceleyerek down sendromunun nedenlerini bulmaya çalışacaklarını belirten bilimadamları, bu deneyi genetik hastalıkların tedavisi yolunda bir ``dönüm noktası`` olarak değerlendirirken, bazı çevreler deneyi genetik tıbbın sınırlarını zorlamak olarak eleştiriyor.

``Genetik Alarm`` adlı bir sivil toplu örgütünün başkanı David King, The Guardian`a yaptığı açıklamada, deneyi eleştirerek, başka bir canlı türünün kromozomunu alıp yeni bir canlı türüne aktarmanın, genetik mühendisliğini istenmeyen alanlara taşıdığını savundu.

Digimedya
[b][glow=blue][color=white][size=67]I Love You...I'll Kill You!!!!~~bUT I LoVe YoU FOrEver~~[/size][/color][/glow][/b]
Kullanıcı avatarı
IWAS
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen IWAS »

Büyük başarı. Gerçekten tebrik ediyorum.
Eşit olmasın diyorsanız, kadınla erkek...
Kara çarşafa girsin diyorsanız,
Yobazın gazabından ürkerek...
Diyorsanız ki, okumasın
Kadınımız, kızımız;
Budur bizim alın yazımız...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi...
Kullanıcı avatarı
yaho_87
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen yaho_87 »

bende tebrik edeyim bari
ya çaresizsiniz...
yada ÇARE SİZSİNİZ!!!
Kullanıcı avatarı
JaSLeeN
Quick Friend
Quick Friend

Mesaj gönderen JaSLeeN »

Buna cok sevindim ve tebrik ederim.
[url=http://imageshack.us][img]http://img139.imageshack.us/img139/2564/jas2cq0cn.gif[/img][/url]TuTKuYu GöRDüM GöZLeRiNDe...$eVKaTi SeZDiM eLLeRiNDe...YeLKeN aCTiM DeNiZLeRe...RüZGaRa TeSLiM oLuYoRuM BeN...
CaGLa2

Mesaj gönderen CaGLa2 »

bende edeyim ayip olmasin :)