Mozilla'nın zor günleri

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
İletişim:

Mozilla'nın zor günleri

Mesaj gönderen taNGo »

ResimPiyasaya çıktığı bir buçuk yıl içinde Internet Explorer'ın en büyük rakibi olan Firefox Web tarayıcısında bulunan güvenlik açıklarının son zamanlarda giderek artması, üreticisi olan Mozilla Vakfı'nı zora sokuyor. Bunun üstüne, geçenlerde saygın bilgi güvenliği firmalarından Symantec'in, Fireefox'ta bulunan güvenlik açıklarının Internet Explorer'a göre daha fazla ve daha tehlikeli olduğu şeklinde bir açıklama yapması, açık kaynak kod taraftarlarını karamsarlığa sürüklüyor.

Firefox güven kaybediyor

Araştırmacılara göre Firefox'ta bulunan güvenlik açıklarının bulunma sıklığı oldukça yüksek. 2005'in ilk 6 ayında, Firefox Web tarayıcısında 25 güvenlik açığı bulundu. Symantec tarafından bu hafta yayımlanan İnternet Güvenlik Tehdidi Raporu'na göre, bu açıkların yüzde 72'sinin risk düzeyi oldukça yüksek. Rapora göre ayrıca, bu dönem dahilinde Internet Explorer'da resmiyet kazanan 13 açık bulundu ve bu 13 açığın yüzde 62'si yüksek risk düzeyine sahip bulunuyor.

Öte yandan Firefox'un hala en güvenli Web tarayıcısı olduğunu savunan Mozilla, üretim ve dağıtım farklılıkları yüzünden iki Web tarayıcısının karşılaştırılmasının yanlış olduğunu vurguluyor. Saymantec de yayımladığı raporun resmin tamamını yansıtmadığı belirtiyor. İki tarayıcının birebir karşılaştırılmasının zor olduğunu belirten firma, Microsoft'un güvenlik açıkları konusunda kapalı bir kutu olduğunu ekliyor.

Bu arada Mozilla, ortaya çıkan son güvenlik açıklarından sonra geçtiğimiz günlerde Firefox 1.0.7'yi yayınladı. Yeni güncellemeyle, Firefox'un Linux sürümünde bulunan ve "son derece kritik" olarak nitelenen açık da dahil pek çok güvenlik açığı yamalanıyor.

(Hürriyetim)
Dreams
Kullanıcı avatarı
PsychopathiCaT
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen PsychopathiCaT »

Mozillada güvenlik açığı var evet.Mesela ben bundan 10 gün önce tarayıcıyı calıştırdığım zaman virus programım ve ona bağlı proactive defence alarm veriyordu.Sonraki günlerde yaptığım 2-3 tarama sonucunda bu sorundan kurtuldum ama yazdığı gibi güvenlik bakımından eksikleri var.
[b][glow=blue][color=white][size=67]I Love You...I'll Kill You!!!!~~bUT I LoVe YoU FOrEver~~[/size][/color][/glow][/b]