Altıoklar'dan "Banyo"

Vizyondaki filmler, tiyatrolar, haberler..
arven

Altıoklar'dan "Banyo"

Mesaj gönderen arven »

ResimAltıoklar’dan erotik komedi

Mustafa Altıoklar’ın yönetmenliğini üstlendiği ve ‘Türkiye’nin en iddialı erotik-komedi filmi’ olarak lanse edilen ‘Banyo’, 2 Eylül’de gösterime giriyor. Özellikle Demet Evgar, Seray Sever ve Janset Paçal’ın erotik görüntüleriyle süslü film, kadın-erkek ilişkilerini bir banyonun kapı aralığından gözetleyip, ilişkileri ve ihanetleri sorguluyor.

Mustafa Altıoklar’ın yapımcılığını üstlendiği ve tüm filmin üç ayrı banyoda geçtiği ‘Banyo’, ilişkileri, ihanetleri ve hesaplaşmaları çakışan üç ayrı çift arasındaki trajikomik duygu ve ego savaşlarını işliyor. Altıoklar’ın Gül Abuz Semerci’nin aynı adlı tiyatro oyunundan sinemaya uyarladığı ‘Banyo’da, Selçuk Yöntem, Demet Evgar, Janset Paçal, Burak Sergen, Sermiyan Midyat, Seray Sever ve Arda Kural rol alıyor.

Sesleri İngiltere’de kaydedilen film için özel efektler de kullanıldı. Oyuncuların bir ay boyunca prova yaptığı film için Ata Stüdyoları’nda üç ayrı banyo kuruldu. Filmin çekimleri ise 13 günde tamamlandı.

Benim için zor bir film oldu

‘Banyo’nun çekilmesi zor bir film olacağını başından beri bildiğini söyleyen yönetmen Mustafa Altıoklar, filmi nasıl çekmeye karar verdiğini anlatıyor:

‘Bu zorlukları doğru saptayıp profesyonelce üstesinden gelmek gerekiyordu. İşimizi yaptık. 13 gün boyunca çekimlerimiz sürdü. Çekimler sırasında yaşadığımız atmosfer, o ekip sıcaklığı çok eğlenceliydi. Ayrıca metnin kendisi de çok eğlenceliydi. Oyuncuların da olağanüstü performansıyla güzel ve temiz bir iş çıkardık.

Senarist Gül Abuz Semerci’yle aslında başka bir sinema filmi üzerinde çalışmaktaydım. Gül, ‘Banyo’ adında bir projesi daha olduğunu söyleyince bana getirmesini istedim. Onun çok muzip, ilginç işleri vardır çünkü. Banyo, şahane bir tiyatro metniydi başlangıçta. Mutlaka sahnelenmesi gerekir diye düşündüm. Ama okudukça enteresan sinematografik bir yapısı olduğunu da gördüm.

İnsanoğlunun Adem’le Havva’dan beri değişmez itiş-kakışlarından bir tanesidir aldatma meselesi. Tamamen bunun üzerine kurulu bir alt metni var Banyo teksinin. Sanatın sanat olduğu ilk günden beri ihanet işlenir. Bu anlamda beni ilgilendiren şey ihanet konusu olamazdı zaten. Konuya yaklaşım biçimi bana farklı gelebilirdi.

Banyo’da beni en çok cezbeden şey kurgusal anlatım dili oldu. Aynı zamanda Gül’ün muzip dili beni çok etkiledi. Hem yalın bir anlatım hem de arkadaşlar arasında, gençlerin kendi içlerindeki toplantılarında çok geçen ama sinema gibi kalıcı eserlerin satırları arasına girmeyi başaramamış sözcükler de vardı işin içinde.’

Bıçak sırtı bir rol
Filmin bir sahnesinde göğsü gözüken Janset Paçal, ‘Projeyi üst üste defalarca okudum. Senaryo muhteşemdi. Rolüm Nesrin’i çok sevdim. Oynaması çok eğlenceli bir kadındı. Ama beni düşündüren tarafları vardı işin doğrusu. Benim adıma bıçak sırtı bir roldü’ diye konuştu.

Hiç zorlanmadım
Adnan karakterini canlandıran Şelçuk Yöntem, Demet Evgar’la olan sahnelerde, erotizmin belli bir estetik anlatımla ele alındığını söyledi. Bugüne kadar böyle bir projede yer almayan Evgar ise, ‘Senaryoyu okuduğumda endişelendim. Banyoda nasıl bir film çekilir ki... Okurken ürktüm. Ama izlerken hiç de öyle olmadı. Selçuk Yöntem’in profesyonelliği de beni çok rahatlattı. Hiç zorlanmadım’ dedi.

Bunlarla seni ezerim
Banyo’nun cüretkar bir film olduğunu söyleyen Seray Sever, filmin bir sahnesinde Janset Paçal’a kızıyor ve göğüslerini genç oyuncunun burnuna dayayarak, ‘Bunlarla seni ezerim’ diyor. Filmde aldatılan ve aldatıldığına şahit olan bir kadını oynayan Sever, ‘Banyo’da en kapalı kadın benim. Biraz daha az riskliyim bu anlamda. Ama oynadığım kadın beni çok cezbetti’ diyor.