iOS 13 yayınlandı. İşte iOS 13 özellikleri!

Yazar: »


Haberler forumunda bulunan iOS 13 yayınlandı. İşte iOS 13 özellikleri! konusunu görüntülüyorsunuz...

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.

iOS 13 yayınlandı. İşte iOS 13 özellikleri!

Mesajgönderen taNGo » 19-09-2019 16:44

Apple'ın yeni nesil işletim sistemi iOS 13 yayınlandı. Kullanıcılar iOS 13 işletim sistemini bu akşamdan itibaren cihazlarına yükleyebilecek.

Apple, Haziran ayında düzenlediği bir etkinlikte yeni iOS 13 işletim sistemini tanıtmış ve iOS 13'ün Eylül ayında kullanıcıların hizmetine sunulacağını duyurmuştu. Peki iOS 13'te neler değişecek? Yazının devamında...

iOS 13 ÖZELLİKLERİ

Resim
Koyu Mod : iOS 13 ile gelen en dikkat çeken özelliklerden birisi Koyu Mod özelliği. Koyu Mod özelliği sayesinde cihazın hali hazırda açık renk olan teması istenildiği zaman koyu bir renge bürünebiliyor. Böylece karanlık bir oda veya sinema gibi loş ışıklı ortamlarda cihaza baktığınızda gözleriniz yorulmuyor ve telefonunuz ekran ışığı etraftakileri rahatsız etmiyor. Koyu Mod, Denetim Merkezi menüsünden kolaylıkla açılıp kapatılabiliyor. Ayrıca zamanlama yaparak, güneşin doğuşu ve batışına göre cihazının otomatik olarak Koyu Mod'a geçmesini sağlayabiliyorsunuz.

Resim
Fotoğraflar : iOS 13'te Fotoğraflar uygulaması tamamen geliştirilmiş. Örneğin fotoğraflar gün, ay, yıl gibi kategorilere göre sıralanabiliyor. Ayrıca yapay zeka sayesinde en önemli görünen fotoğraflar ön plana çıkıyor. Böylece aranılan fotoğraf daha hızlı bir şekilde bulunabiliyor. Fotoğraflarınızdan oluşturabildiğiniz "Anılar" videonuza ise Apple Music'ten istediğiniz bir şarkıyı ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca video düzenlemelerine sadece süre kısaltma dışında döndürme, filtre ekleme gibi yeni özellikler geliyor.

Resim
Kamera : Kamera uygulamasında Portre çekim modunda ışık efektinin yoğunluğu ayarlanabiliyor. Böylece portre modunda daha etkili fotoğraflar çekilebiliyor.

Resim
Gizlilik ve Güvenlik : iOS 13'te artık bir uygulama arka planda konumunuzu kullanınca (kullanmasına izin verseniz bile) size bildirim geliyor. Ayrıca konumunuzu kullanan uygulamaları daha ayrıntılı ayarlarla yönetebiliyor ve görebiliyorsunuz. Çektiğiniz fotoğrafları paylaşırken ise konumunuzun da fotoğraf ile birlikte paylaşılıp paylaşılmayacağına karar verebiliyorsunuz.

Resim
Harita : iOS 13'te en dikkat çeken diğer bir özellik ise Harita uygulamasının tamamen yenilenmiş olması. Artık Harita uygulamasına giriş yapıldığında daha gerçekçi ve geliştirilmiş detaylarla karşılaşıyorsunuz. Ayrıca bir mekanın 360 derecelik görüntüsü (eğer var ise) ile gideceğiniz yerleri önceden keşfedebiliyorsunuz.

Resim
Kestirmeler : iOS 13 ile birlikte yerleşik olan gelen yeni uygulamalardan birisi de Kestirmeler uygulaması. Siri ile entegre olarak çalışan Kestirmeler uygulaması sayesinde diğer uygulamalar ile etkileşimli olarak çalışabilen otomasyonlar oluşturabiliyorsunuz. Örneğin 1 sene önce bugün çekilen fotoğrafa tek basmayla ulaşabiliyorsunuz. Yada bir fotoğrafı seçerek o fotoğrafın nerede çekildiğini tek basış ile görebiliyorsunuz. Kestirmeler daha çok belirli bir şeye erişmenin kısa yolu gibi gözükse de video indirme, pdf yapma, eve gidiş için navigasyonu başlatma v.b. gibi bir çok farklı özellik tanımlamak mümkün oluyor.

Resim
Mesajlar : iOS 13'te Mesajlar uygulamasının arama özelliği daha da geliştirilmiş. Ayrıca bir mesaja Animoji dışında yeni Memoji çıkartmaları ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca Animojilere 3 yeni karakter (inek, fare ve ahtapot) eklenmiş.

Resim
Klavye : Artık Klavyeyi kullanırken bir mesaj ya da yazı yazma sırasında kaydırarak veya dokunarak yazma modlarından birisine istediğiniz zaman geçiş yapabiliyorsunuz. Ayrıca bir kelime yazmaya çalıştığınızda tahmin çubuğundaki alternatif sözcüklerden birisini kolayca seçebiliyorsunuz.

Resim
Anımsatıcılar : iOS 13'ün dikkat çeken diğer bir özelliği ise Anımsatıcılar uygulaması oldu. Tamamen yenilenmiş Anımsatıcılar uygulamasındaki herhangi bir anımsatıcıya, klavye ile çok kolay bir şekilde tarih, saat, konum v.b. özellikler eklenebiliyor. Ayrıca anımsatıcıya fotoğraf , dosya, belge, bağlantı gibi eklemeler yapabiliyorsunuz.

Resim
CarPlay : Apple'ın iOS ile senkronize çalışan otomobiller için geliştirdiği CarPlay sisteminde de iOS 13'te bir takım yenilikler yapılmış. Araçtaki CarPlay ekranı daha sade bir görüntüye kavuşturulmuş ve daha konforlu bir sürüş için tek dokunuşla yol tarifi, takviminizde neler olduğu, telefon üzerinden toplantıya katılma gibi yeni bir kaç özellik eklenmiş. Ayrıca Apple Music'ten dinlediğiniz albümlerin kapak fotoğrafları CarPlay ekranında gösterilmeye başlanmış.

Resim
Performans : Apple, iOS 13'ün bir önceki işletim sistemi iOS 12'den daha hızlı olduğunu belirtiyor. Örneğin, uygulamalar iOS 12'ye göre 2 kat daha hızlı açılıyor ve daha hızlı indiriliyor. Face ID kilidi ise iOS 12'ye oranla yüzde 30 daha hızlı açılıyor.

Resim
Arttırılmış Gerçeklik : iOS 13'te Arttırılmış Gerçeklik uygulamaları sanal nesneleri kişilerin etrafına daha gerçekçi bir şekilde yerleştirerek etkileyici görüntüler ortaya çıkarabiliyor.

iOS 13 YÜKLENEBİLECEK TELEFON MODELLERİ İÇİN TIKLAYIN
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3948
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Haberler

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Bing [Bot] ve 4 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.