Hangi balıklar hangi ayda ve mevsimde yenir?

Yazar: »


Yemek Tarifleri forumunda bulunan Hangi balıklar hangi ayda ve mevsimde yenir? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda yemek tariflerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hangi balıklar hangi ayda ve mevsimde yenir?

Mesajgönderen taNGo » 18-09-2019 17:42

Taze balıkların en bol olduğu aylar, balık avlanma yasağının olmadığı Eylül ayından Nisan ayına kadar uzanıyor. Yani Sonbahar, Kış ve İlkbahar mevsimleri çeşit çeşit ve taze balık bulabilmek için en uygun mevsimler. Yaz mevsiminde ise balık av yasağı başladığından taze balık bulmak zor olabiliyor.

Balık sezonu her yıl 1 Eylül tarihinde başlıyor ve 15 Nisan tarihinde sona eriyor. Bu tarih aralığına "balık sezonu" denmesinin sebebi ise denizlerde balık av yasağının olmadığı zamanlara denk gelmesi.

Ülkemizde denizlerde bulunan ve tüketilebilen bir çok balık türü bulunmakta. Bu balık türleri ise belirli dönemlerde daha bol avlanıyor ve tadları daha lezzetli oluyor. Örneğin hamsi balığı en çok Kasım - Şubat ayları arasında daha bol avlanıyor ve tezgahtaki yerini alıyor. Ayrıca bu ayda hamsinin tadı daha lezzetli oluyor. Peki hangi balık hangi ayda avlanıyor? ya da hangi balık hangi ay tüketilmeli?

BALIK HANGİ MEVSİMDE YENİR?

Resim
OCAK - Ocak ayında lezzetli olan balıklar arasında Hamsi, Palamut, Uskumru, Lüfer ve Tekir bulunuyor.

Resim
ŞUBAT - Şubat ayında Kalkan balığı çok lezzetlidir.

Resim
MART - Kalkan balığı Mart ayında da lezzetlidir. Ayrıca Levrek ve Kefal balığı bu ay daha lezzetli oluyor.

Resim
NİSAN - Kalkan balığı Nisan ayında da lezzetlidir. Ayrıca Kılıç balığı, Levrek, Kırlangıç ve Mercan balıkları bu ay lezzetlidir.

Resim
MAYIS - İskorpit balığı bu ay lezzetlidir. Bunun dışında Tekir, Levrek ve Barbunya bolluğu vardır ve lezzetlidir.

Resim
HAZİRAN - Bu ay pek lezzetli balık bulunmaz. Mayıs ayında bulunan Tekir, Levrek, Barbun, İskorpit gibi balıklar bulunabilir ancak çok lezzetli değildir.

Resim
TEMMUZ - Sardalya bu dönemde bollaşmaya başlar ve lezzetlidir. Ayrıca Uskumru ve İstavrit balıkları da lezzetlidir.

Resim
AĞUSTOS - Ağustos ayı Sardalya balığının diğer aylara göre en lezzetli olduğu dönemidir.

Resim
EYLÜL - Avlanma yasağının sona erdiği Eylül ayında daha çok Palamut, Sardalya ve Kılıç Balığı oltaya takılıyor ve bu balıklar daha lezzetli oluyor.

Resim
EKİM - Ekim ayında Palamut ve Sardalya hala lezzetlidir. Palamut ve Sardalya dışında Tekir, Barbunya ve Levrek bol bulunuyor ve lezzetli oluyor.

Resim
KASIM - "Hamsi Mevsimi" de diyebileceğimiz Kasım ayında bol miktarda hamsi oltaya takılıyor. Özellikle Karadeniz Hamsisi bu ay çok lezzetli oluyor.

Resim
ARALIK - Bu ay Tekir ve Mezgit balığının en lezzetli olduğu dönemdir. Ayrıca Palamut, Uskumru ve Lüfer balıkları bu ay daha büyük ve lezzetli hale gelir. Yine bu ay Hamsi de lezzetlidir.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3939
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Yemek Tarifleri

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

cron