Yaz gündönümü nedir? En uzun gündüz hangi gün?

Yazar: »


Haberler forumunda bulunan Yaz gündönümü nedir? En uzun gündüz hangi gün? konusunu görüntülüyorsunuz...

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.

Yaz gündönümü nedir? En uzun gündüz hangi gün?

Mesajgönderen taNGo » 21-06-2019 11:04

Her yl 21 Haziran tarihinde Türkiye'nin de içerisinde bulunduğu Kuzey Yarım Küre'de en uzun gündüz yaşanıyor.

Resim

Yaz Gündönümü olarak da bilinen 21 Haziran tarihinde güneş ışıkları Yengeç Dönencesi'ne dik geliyor. Bu durum yılda bir kez yaşanıyor. Böylece Türkiye'nin de içerisinde bulunduğu Dünyanın Kuzey Yarım Küresinde yılın en kısa gecesi ve en uzun gündüzü yaşanıyor. Güney Yarım Küre'de ise tam tersi olarak yılın en uzun gecesi ve en kısa gündüzü yaşanıyor.

Dolayısıyla 21 Haziran tarihinden itibaren Kuzey Yarım Küre'de gündüzler kısalmaya, geceler ise uzamaya başlar; Güney Yarım Küre'de ise gündüzler uzamaya, geceler ise kısalmaya başlar. Bu olay 21 Aralık tarihine (kış gündönümü) kadar devam eder. Ayrıca 21 Haziran tarihinde Kuzey kutbunda 24 saat gündüz, Güney kutbunda ise 24 saat gece yaşanır.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3948
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Haberler

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Bing [Bot] ve 3 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.