Türkiye'de 1 Mayıs ne zaman resmi tatil oldu?

Yazar: »


Haberler forumunda bulunan Türkiye'de 1 Mayıs ne zaman resmi tatil oldu? konusunu görüntülüyorsunuz...

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.

Türkiye'de 1 Mayıs ne zaman resmi tatil oldu?

Mesajgönderen taNGo » 29-04-2019 14:25

Her yıl Emek ve Dayanışma Günü olarak kutlanan ve dünya genelinde İşçi Bayramı ya da İşçi ve Emekçiler Bayramı olarak da bilinen 1 Mayıs günü, Dünya'nın bir çok ülkesinde kutlanmakta ve resmi tatil sayılmaktadır.

Resim

Türkiye'de ilk kez 1923 yılında Amele Günü olarak kutlanmaya başlanan 1 Mayıs günü, 1980 yılına kadar kutlanmış ve resmi tatil sayılmıştır. 1980 darbesinden sonra ise ülkemizde 1 Mayıs kutlamaları yasaklanmış ve resmi tatil kaldırılmıştır. 1980 darbesinden tam 28 yıl sonra, 2008 yılının Nisan ayında, 1 Mayıs gününün "Emek ve Dayanışma Günü" olarak tekrar kutlanmaya başlanmasına karar verilmiştir. Bu karardan tam 1 yıl sonra, 22 Nisan 2009 tarihinde ise TBMM'de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs günü yeniden resmi tatil ilan edilmiştir.

Türkiye'de 2009 yılından beri 1 Mayıs günü, Emek ve Dayanışma Günü olarak kutlanmakta; 2009 yılından beri ise resmi tatil sayılmaktadır.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3948
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Haberler

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.