Cemre düşmesi nedir? Cemre düşmesi ne anlama gelir?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan Cemre düşmesi nedir? Cemre düşmesi ne anlama gelir? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

Cemre düşmesi nedir? Cemre düşmesi ne anlama gelir?

Mesajgönderen taNGo » 19-02-2019 11:14

Cemre, Arapça kökenli bir kelime olup sözlükte sıcak, ateş, kor gibi anlamlara gelmektedir.

Cemre düşmesi ise, halk arasında ilkbaharın yaklaştığını müjdeleyen; 7 gün arayla hava, toprak ve suya düşeceği bilinen bir inanıştır. İnanışa göre, tüm cemrelerin düşmesi ile birlikte havalar ısınır, çiçekler açmaya başlar ve baharın gelişi müjdelenir.

Resim

Cemre düşmesinin uzun yıllardan beri Türk kültüründe önemli bir yeri vardır. Her yıl cemreler düştükten sonra, havaların ısınması ve baharın gelişi ile birlikte nevruz ve ardından hıdırellez gibi bahar bayramı kutlamaları yapılır.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.