Kutsal İttifak nedir? Kutsal İttifak kısaca ne demek?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan Kutsal İttifak nedir? Kutsal İttifak kısaca ne demek? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

Kutsal İttifak nedir? Kutsal İttifak kısaca ne demek?

Mesajgönderen taNGo » 27-09-2018 12:22

Kutsal İttifak, tarihte 2. Viyana Kuşatması sonrasında Osmanlı Devleti'nin ağır bir yenilgi alarak bozguna uğradığını gören ve bu yenilgiyi fırsat bilip Osmanlı Devletini tamamen bitirmek isteyen Avrupalı bazı devletler tarafından oluşturulan birliğe denir.

Resim

Kutsal İttifak, dönemlerin (15., 16. ve 17. y.y.) Roma Katolik Kilisesi lideri ve başpiskoposu Papa'nın çağrısıyla Rusya, Avusturya, Malta, Lehistan, Portekiz, Venedik gibi hristiyan devletlerin Osmanlı Devletine karşı birlik olmalarıyla oluşturuldu. Böylece Kutsal İttifak ülkeleri birlik olup Osmanlı Devleti'ne saldırdılar. 16 yıl süren savaşlar sırasında Osmanlı Devleti bazı dönemlerde başarılar kazansa da, Köprülü Fazıl Mustafa ve II. Mustafa zamanlarında ağır yenilgiler alarak barış antlaşması yapmak zorunda kalmıştır.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3948
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.