Waldorf eğitimi nedir?

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
İletişim:

Waldorf eğitimi nedir?

Mesaj gönderen taNGo »

Waldorf eğitimi ya da Waldrof eğitim sistemi Avusturyalı eğitimci ve bilim insanı Rudolf Steiner tarafından geliştirilen, özetle eğitimi sanata dönüştüren bir eğitim sistemi yaklaşımdır.

Resim

Waldorf okulları tarihte ilk olarak 1919 yılında Almanya'nın Stuttgart kentinde açılmıştır. Walldorf sisteminde asıl amaç çocukların hissetme, istekli olma ve düşünme becerilerinin gelişmesini sağlamak ve yaşamda sağlıklı ve aktif bir rol almasına yardımcı olmaktır.

Resim

Waldorf Eğitim Sistemi'nde çocuklara bir şeyi zorla öğretmek yerine, çocuğun geliştirilmiş yeteneklere ulaştırılması amaçlanmaktadır. Öğretmen, öğrencilerin zayıf yönlerini eleştirmek ya da vurgulamak yerine, güçlü yönlerine odaklanır.

Resim

Walldorf eğitim programı daha çok müzik, sanat ve yabancı dil içerikli eğitim verilmektedir. Eğitim sınıfta verildiği gibi, doğada da verilmektedir. Çocukların tamamen sağlıklı ortamda yetişmesini amaçlayan bu sistemde, tahta oyuncaklar (waldorf oyuncakları), organik besinler, doğayı tanıma ve doğa aktiviteleri gibi tamamen çocukların sağlığı düşünülerek hazırlanmıştır. Ayrıca çocukların yeteneklerinin, duygu ve düşünce dünyasının ve ilgi alanlarının farklılığını ve bu farklılıkların tanınıp vurgulanması amaçlanmaktadır.

Türkiyede walldorf okulu var mı?
Türkiye'de de faaliyet gösteren Waldorf okulları mevcuttur. Türkiye'de Waldorf eğitimi veren okullar İstanbul, İzmir, Eskişehir, Bodrum, Alanya gibi bazı şehir ve bölgelerde faaliyet göstermektedir. 2009 yılında İstanbul'da Waldorf Girişimi tarafından Uluslararası Waldorf kurumlarının tanıdığı Eğitim Sanatı Dostları Derneği (ESDD) kurulmuştur. Derneğin bünyesinde ise Waldorf Pedagojisi destekleyen kuruluş ve okullar bulunmaktadır.

Eğitim Sanat Dostları Derneği web sitesi: http://www.egitimsanatidostlari.org

ESSD 'nin desteklediği, Türkiye'de bulunan bazı Waldorf Okulları:
- İstanbul Nisan Anaokulu
- İstanbul Momo Anaokulu
- İzmir Yaka Oyun Grubu
- Eskişehir Oyun Grubu
- Alanya Özel Yaşam Okulları
- Bodrum İmece Oyun Grubu
Dreams