Dünya 'Hababam Sınıfı' ile gülüyor

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.
arven

Dünya 'Hababam Sınıfı' ile gülüyor

Mesaj gönderen arven »

ResimDünya 'Hababam Sınıfı' ile gülüyor

Ertem Eğilmez'in imzasını taşıyan komedi klasiği "Hababam Sınıfı" serisinin 1975 yapımı ilk halkası, dünyanın en iyi üçüncü komedi filmi seçildi.

İnternet'teki "imdb" sitesinde onbinlerce sinema izleyicisinin katıldığı oylamada "Hababam Sınıfı", yüzlerce komedi filmi arasında üçüncülüğü elde etti. İzleyicilerden "10" üzerinden "8.5" not alan film, dünya sinemasının pek çok ünlü komedi yapımını da geride bıraktı.

Eser Rıfat Ilgaz'ın
Rıfat Ilgaz'ın eserinden beyazperdeye uyarlanan "Hababam Sınıfı" serisinin ilk filminde Ertem Eğilmez kamera arkasına geçmişti. Filmde,Türk Sineması'nın ünlü isimleri Kemal Sunal, Münir Özkul, Tarık Akan, Adile Naşit, Şener Şen ve Halit Akçatepe rol almıştı.

"Hababam Sınıfı" serisi, 1976'da "Hababam Sınıfı Uyanıyor", 1977'de "Hababam Sınıfı Tatilde", 1978'de "Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor" ile sürmüştü. Seri, 26 yıl aradan sonra yeniden yapımcıların ilgisini çekti. Bu kapsamda geçen yıl "Hababam Sınıfı Merhaba", bu sene de "Hababam Sınıfı Askerde" adlı filmler vizyona girdi.

Tosun Paşa 18. oldu
Kemal Sunal'ın başrolünü üstlendiği "Tosun Paşa" da listede 18. sırada yer aldı. Uşağı olduğu Tellioğlu ailesine "Yeşil Vadi"nin verilmesi için Mısırlı Tosun Paşa'nın yerine geçen Şaban'ın (Kemal Sunal) komik macerasını anlatan filmin yönetmenliğini Yavuz Turgul üstlenmişti. Filmde başlıca rolleri Kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit, Müjde Ar ve Ayşen Gruda paylaşmıştı.

Stanley Kubrick'in filmi birinci
Listede birinciliği efsane yönetmen Stanley Kubrick'in imzasını taşıyan "Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb" adlı 1964 yapımı film kazandı. Film, "8.7" oranında oy aldı. Ünlü Fransız oyuncu Audrey Tautou'yu şöhrete kavuşturan ve Türkiye'de de ilgiyle izlenen gişe rekortmeni "Amelie" listede ikinci oldu. Dünyanın en iyi 30 komedi filmi şöyle sıralandı:

1- Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love theBomb (1964)
2- Fabuleux destin d'Amelie Poulain (2001)
3- Hababam Sınıfı (1975)
4- Modern Times (1936)
5- Singin' in the Rain (1952)
6- City Lights (1931)
7- Some Like It Hot
8- The General (1927)
9- Mr. Smith Goes to Washington (1939)
10- The Apartment (1960)
11- Monty Python and the Holy Grail (1975)
12- The Great Dictator (1940)
13- The Sting (1973)
14- Simon (2004)
15- Kin-Dza-Dza (1986)
16- Vita e Bella (1997)
17- It Happened One Night (1934)
18- Tosun Pasa (1976)
19- Duck Soup (1933)
20- To Be or Not to Be (1942)
21- Annie Hall (1977)
22- The Incredibles (2004)
23- Filantropica (2002)
24- The Gold Rush (1925)
25- Homem Que Copiava
26- Finding Nemo (2003)
27- Sullivan's Travels (1941)
28- The Philadelphia Story (1940)
29- The Kid (1921)
30- Bringing Up Baby (1938)

Kaynak: e-kolay
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen Eternity »

bu oylama sağlıklı değil. milletçe böylesi anketlere ne kadar düşkün olduğumuz malum. gazete, televizyon ya da internette haber olur böyle anketler ve herkes el birliğiyle oy vermeye çağırılır. hababam sınıfı en sevdiğim komedi filmidir ama yine de hile var bu ankette. :)
Kullanıcı avatarı
ejderhama
Fast Friend
Fast Friend
İletişim:

Mesaj gönderen ejderhama »

dogru soze nedenir?
Kullanıcı avatarı
ÖnemsizZ
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen ÖnemsizZ »

valla banada öle geldi nerde anket orda biz ama ne olursa olsun hababam sınıfı gercekten benim için en komik filmdir birde bekciler kralı onada bayılıyorum :D
[b]I am a nobody, and nobody is perfect; therefore I am perfect...[/b]
Kullanıcı avatarı
rft
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen rft »

intternetteki en kapsamlı film sitesi olan imdb.com gibi bir yerdeki anketlerde hile olacağını sanmıyorum..ben de bu haberi itiraf.com da okumuştum..hatta http://www.imdb.com/chart/comedy buradan daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz..zaten liste oylamaya göre yapılmıyor; bkz: hababam sınıfı yaklaşık 1.500 oy almış ve sanılanın aksine 20.000-90.000 küsür oyu olan filmleri geride bırakmayı başarabilmiş..
readme.txt

[size=34]Eğer bu yazıyı okuyabiliyrsanz,ya matrix'e falan girdiniz ya da ileri derecede hipermetropsunz(böö) :p
msjımı beğenmeyip te kem küm edenler,dünyayı kurtarmak için gerekli bilgiyi,google'da bulabilrler :p (böö #2)[/size]
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen Eternity »

tam aksine oylamaya göre yapılıyor..

http://www.imdb.com/title/tt0252487/ratings adresine girildiğinde, oy verilebildiği görülüyor. yani hileli. hilesi de gayet kolay çözülecek türden. 50 bin oy alan bir film düşünelim. oy dağılımı çok çeşitli olsun ve yaklaşık 10 bin oy 1 ve 2 den ibaret olsun. 50 bin oy almasına rağmen ortalaması düşer. ama hababam yaklaşık 1500 oyun 1158'inde 10 almış ve 1 ve 2 verenlerin sayısı sadece 93. bu nedenle ortalaması yüksek kalıyor. ama benim gözümde 1 numaradır, o ayrı mesele.
Kullanıcı avatarı
rft
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen rft »

hım,peki bu oyların hileli olduğunu nerden biliyosun Eternity :P hangi türk gidipte,kendi filmimiz o sıralamada yükselsin diye yüksek oy verir ki? bilmiyorum inanır mısın ama ben şahsen gittim 1 numaradaki (How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb) filme oy verdim,yaaa :P bi de yeri gelmişken sorayım,en yüksek oy 1(awful) mi oluyordu? yoksa ben mi yanlış kullandım,hay allah :P
readme.txt

[size=34]Eğer bu yazıyı okuyabiliyrsanz,ya matrix'e falan girdiniz ya da ileri derecede hipermetropsunz(böö) :p
msjımı beğenmeyip te kem küm edenler,dünyayı kurtarmak için gerekli bilgiyi,google'da bulabilrler :p (böö #2)[/size]
arven

Mesaj gönderen arven »

Önemli olan bizim kalbimizde taht kurması öyle deil mi?(sanki bi şey deme gereği duydum da :P :P )
Kullanıcı avatarı
rft
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen rft »

:))
readme.txt

Kullanıcı avatarı
Muystafa
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen Muystafa »

iş internete kalırsa bencede sağlıklı diğil aslında 3.hakkı değil bizim haberimiz olmadı oylanırken olsaydı 1. yapardık :D. Bereket listede Japon veya Cin filmi yoktu onlarda olsaydı onlar 1. olurdu cunku böle seylerde herkez bilirki net konusunda uzman insanlar onlar.
M&M