Pırlanta Sanattır / 4c Hakkında Bilgi

Yazar: »


Kültür/Sanat forumunda bulunan Pırlanta Sanattır / 4c Hakkında Bilgi konusunu görüntülüyorsunuz...

Kültür ve sanat haberleri

Pırlanta Sanattır / 4c Hakkında Bilgi

Mesajgönderen chapline » 02-02-2011 16:50

Pırlanta Hakkında 4C


Bir pırlantanın kalitesi, sahip olduğu C’lere (Carat, Clarity, Colour, Cut), yani karatına, berraklığına, rengine ve kesimine göre belirlenir. Bu karakteristik özellikler sadece taşın kalitesini belirlemekle kalmayıp aynı zamanda pırlantaların birbirlerinden ayırt edilmesinde de son derece kullanışlıdırlar. Çünkü her pırlantanı kendine özgü benzersiz özellikleri vardır.

Resim

Karat
Pırlantaların ağırlığı ve ölçüsüne verilen addır. Pırlantanın değerini saptayan en belirgin faktör ölçüsüdür, ancak birbirinin aynı ölçülerde iki pırlantanın fiyatları, kesim, renk ve berraklığındaki farklardan dolayı değişebilir.


Resim

Berraklık
Bir pırlantanın berraklığı ya da saflığı, onun numarasına, büyüklüğüne, parlaklığına, iç ve dış karakteristiklerinin yerine, önemli yapı fenomenlerine ve şeffaflığına göre belirlenir. Genel olarak konuşmak gerekirse, berraklığı temel olarak taşın içindeki enklüzyonlar belirler. Anlaşılabileceği üzere taşta ne kadar az enklüzyon ya da yapı fenomeni görülüyorsa pırlantanın kalitesi de o kadar yüksek olur.

Resim


Renk
Elmas cevherlerinin %90’ından fazlası temel olarak sarımsı renktedir. Yoğunluk, tercih edilen neredeyse renksiz renk aralığından kararlı bir sarı renge kadar değişebilmektedir. Beyaz taşlar, sarımsı renkteki taşlardan daha değerlidir. Bununla birlikte, pırlantalar birbirlerinden farklı turuncu, kahverengi, pembe, yeşil ya da mavi renkte olabilirler. Bu renkteki elmaslar son derece pahalı olabilirler.

Resim

Kesim
kesimin kalitesini pırlantanın sahip olduğu orantılar ve işlenme derecesi belirler. İyi derecede işlenmiş bir pırlanta onun perdahlayanın işçiliğini ortaya koyar. Bu terim, ayrıca, tıraşlı yüzeylerdeki simetri ve bu yüzeylerdeki işçiliğin geneli ile de ilgilidir. En iyi kesime sahip pırlantalar aynı zamanda kendi içlerindeki değişik parçalar arasında doğru orantıya sahip olan pırlantalardır. Bu orantılar optimal düzeyde olmadığında, pırlantanın ateşi ve ışıltısı bundan olumsuz yönde etkilenecek ve istenmeyen görsel etkiler ortaya çıkabilecektir. En çok bilinen “yuvarlak – parlak” kesimden başka, sıklıkla kullanılan diğer kesim türleri de mevcut olup ayrıca görkemli “fantezi kesim” pırlantalara rastlamak da mümkündür.


Resim


Kaynak: http://www.hemerapirlanta.com
Paylaş:
chapline
New Friend
New Friend
 
Mesajlar: 1
Kayıt: 02-02-2011 16:44

Dön Kültür/Sanat

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.