Bu müfredat çok tartışılır

Eğitim hayatımıza dair her şey. Anılar, düşünceler..
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Bu müfredat çok tartışılır

Mesaj gönderen Eternity »

Ortaöğretimde gelecek yıl okutulacak olan din dersi müfredatında, camide abdest uygulaması da var. Öğrencilerin Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine katılımı teşvik edilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi müfredatında tartışma yaratacak değişikliklere imza attı.
Ortaöğretim ders programında yapılan değişikliğe göre öğrenciler, camiye gidip abdest uygulaması yapacak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın "belirli gün ve haftalar" çizelgesinde yer almamasına karşın Kutlu Doğum Haftası'nda düzenlenen etkinliklere katılacak.

Kuran okunacak
Derste, öğretmenlerce Kuran da okunacak. Öğrenciler, Çağrı filmini izleyerek, Hz. Muhammed'in hayatı hakkında çıkarımlarda bulunacak.
Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'nce 4 yıllık liseye göre hazırlanan ve Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nca da onaylanan program, 9. sınıftan başlayacak, gelecek yıl ortaöğretimde okutulacak.
Dersin içeriğindeki bazı değişiklikler programda şöyle yer aldı:
9. SINIF: Öğrenciler abdesti uygulamalı öğrenecek. Bu çerçevede cami ziyaretinde abdest uygulaması yapılacak. Öğrencilere Çağrı filminin vahiy gelmeden önceki bölümü izlettilerek, Hz. Muhammed'in doğduğu dönem konuşulacak.

Kutlu Doğum teşviki
Öğrenilenler Kutlu Doğum Haftası'nda pekiştirilecek. Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine öğrencilerin katılımı teşvik edilecek. Öğrenciler sınıfa "gül" getirecek.
Öğrenci, İslamın evlilik kurumuna verdiği önemi dile getiren ayetlerden sunum hazırlayacak. Öğretmen ve öğrencilerin sınıfa getireceği Kuran'da ayet, sure örneklerine bakılacak. Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş Veli'nin Kuran'la ilgili düşünceleri anlatılacak. Atatürk'ün laiklikle ilgili sözleri tartışılacak.
Monoteizm (tektanrıcılık), politeizm (çoktanrıcılık), gnostisizm (gizemcilik), agnostisizm (bilinemezcilik) ve ateizm (Tanrıtanımazlık) tanıtılacak. Müfredatta, reenkarnasyon ve satanizmin olumsuz etkilerine dikkat çekilecek.

Namaz sunumu
10. SINIF: Öğrenciler, namazın kılınışıyla ilgili sunum hazırlayacak. Sınıfta haccın nasıl yapıldığını gösteren CD izlenecek. İbadet mekânlarına gezi düzenlenecek. Kasetten veya CD'den Kuran dinletilecek. Dinlenen ayetlerin meali sınıfta okunacak. Öğrenciler, Atatürk'ün İslam ve Hz. Muhammed ile ilgili sözlerini araştıracak.

Mahkûmlarla röportaj
11. SINIF: Öğrenci, "Kader mahkûmu" kavramının tartışılacağı bölümde, mahkûm olan kimselerle röportaj yapacak.
Çağrı filmi veya Hz. Muhammed çizgi filmi izlenerek peygamberin kişiliği üzerine yorumlar yapılacak. Öğrenciler, Atatürk'ün Diyanet İşleri Başkanlığı'nı kurdurması, Türkçe tefsir ile ilgili bilgi alacak.

Mezarlıkta, hayatın amacı sorgulanacak

Lise son sınıf öğrencileri, din dersinde huzurevi, mezarlık ziyareti, drama çalışması yapacak.

23 yıl üzerine değiştirilen yeni din dersi müfredatına göre, 12. sınıf öğrencileri, babalarının ev almak için biriktirdiği parayı çaldırması durumunda hissedecekleri duygularla ilgili drama çalışması yapacak. Öğrenciler huzurevi, hastane ve mezarlık ziyaretiyle hayatın amacını sorgulayacak.
Farklı dinlerdeki ibadetler filmden izleneceği gibi mabetleri de gezilecek. Yesevilik, Mevlevilik, Alevilik ve Ahiliğin kültürel yorumları yapılacak.
Hacı Bektaş Veli'nin Makalat'ındaki "Dört Kapı Kırk Makam"ı okunacak. Atatürk'ün okulda din eğitimi isteme nedenleri araştırılacak.
Yahudilik, Hıristiyanlık, Hinduizm, Budizm, Caynizm, Sihizm, Taoizm, Konfüçyanizm, Şintoizm tanıtılacak. Sınıfta Kuran, Tevrat, İncil ve Zebur'dan bölümler okunacak.
Bu arada ilköğretim Din Kütürü ve Ahlak Bilgisi ders programı da değiştirildi. Lise ve ilköğretimdeki yeni müfredatlar önümüzdeki yıl uygulanacak.

Kaynak: Milliyet
Kullanıcı avatarı
commando
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu

Mesaj gönderen commando »

Tartısılacak bi durum yok bence gayet güzel uyguamalar sonucta dini bilgi verilemiyor tam olarak sadece adı üstünde kulturu onuda en iyi sekilde alsınlar fevkalade bi karar ama fevkinde değil..
[b] Biri Ecdadima Küfrettimi boğarim.
Boğamasamda yanımdan kovarım..
Yumuşak başlıysam kim dedi uysal koyunum..
Kesilir ama çekmeye gelmez boynum..
Mehmed Akif Ersoy [/b]
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

Bencede fena değil. Her ne kadar ben pek katılmasamda çoğunluk olarak okullarda dini adam akıllı öğrenmek çok daha iyi olur. Yoksa herkes kulaktan kulağa abudik gubidik bissürü şey öğrenir.
enjoy the silence..
Kullanıcı avatarı
ÖnemsizZ
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen ÖnemsizZ »

evet hayata gecirilirse güzel bir uygulama olur bencede bunun tartışılıcak bir yönü yok ama birileri mutlaka horozlanacaktır.
[b]I am a nobody, and nobody is perfect; therefore I am perfect...[/b]
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen vişne »

Okullar bitti ama ben dahil tüm öğretmenler bir süre daha iş başındayız. Okulda olduğumuz süre içinde de bahsedilen yeni müfredat programını inceleyeceğiz- ki ben 2 gündür bunu yapıyorum-. Geçen sene pilot okullarda başlatılan bu sene ise ilk öğretim ilk kademede hayata geçirilecek yeni müfredat programının içeriğine neredeyse derinlemesine bakma fırsatı bulan biri olarak diyebilirim ki; " Eğer programları hayata geçirmeyi becerebilir ve sadece kağıtta güzel görünen program olmanın dışına çıkılabilirse eğitim - öğretim adına güzel bişeyler yapılmış olacak.
Sonuçlarını hep birlikte göreceğiz.
Kullanıcı avatarı
sametx340
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen sametx340 »

bence de güzel bi uygulama

ama zorunlu olmaması gerekir
CyClopS and DeNToX