Firefox nereye koşuyor?

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Firefox nereye koşuyor?

Mesaj gönderen Eternity »

ResimTarayıcı piyasasının yüzde beşine sahip olan açık kaynak kodlu Mozilla Firefox, yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bir araştırma şirketinin raporuna göre, Firefox'un sitesini Mart ayı boyunca sadece ABD'den 2.6 milyon kişi ziyaret etti.

Bahsi geçen 2.6 milyon kişiyi ev ve işyerinden bağlanan kişiler oluşturuyor. Nielsen isimli araştırma şirketinden çıkan sonuçlara göre bu rakam geçen Haziranda 795 bindi. Mart ayı rakamları Şubat rakamlarıyla karşılaştırıldığında ise ortaya 1.6 milyonluk bir artış çıkıyor. Firefox'un kullanıcı sayısının ve çektiği ilginin günden güne artmasının arkasında güvenli, basit, kullanışlı ve zengin özelliklere sahip olması gösteriliyor.

Bu durum pek çok ticari Microsoft rakibinin işine geliyor. Bazı şirketler Internet Explorer'ın prestij kaybından ve artan Firefox popülaritesinden faydalanmaya çalışıyor. Bu şirketlerden birisi de IBM. IBM'in geçtiğimiz günlerde yayınlanmaya başlayan bazı reklamlarında sunucu yazılımlarını yönetmek için programcılara Firefox'u kullanmasını öneriyor. Ayrıca söylentilere göre, Google, kendi Web tarayıcısını geliştirmek için Firefox'un önde gelen programcılarından bazılarını işe almış bulunuyor.

Tek sorun 'uyum'

Her ne kadar Firefox için her şey yolunda gözükse de bazı problemler bulunmuyor değil. Bunlardan birisi ve en önemlisi optimizasyon. Internet Explorer ve Netscape arasında 90'ların sonunda gerçekleşen 'tarayıcı savaşı' sonunda, Internet Explorer ayakta kalmış ve neredeyse piyasanın tamamını ele geçirmişti. Çeşitli araştırmalar son zamanlarda prestij kaybetse de Internet Explorer'ın hala tarayıcı piyasasının yüzde 90'ını elinde tuttuğunu gösteriyor. Bu durum, bazı sitelerin özellikle Internet Explorer'a göre ayarlanmasının ana nedeni. Özellikle bankacılık sitelerinde baş gösteren bu uyum/uyumsuzluk, Firefox'un önündeki en ciddi engel olarak kendini gösteriyor.

Microsoft şu sıralar uzun zamandır eksikliği hissedilen yeni bir Internet Explorer sürümü üzerinde çalışıyor. Microsoft geçtiğimiz haftalarda yeni Internet Explorer'ı Longhorn işletim sisteminden önce piyasaya süreceğini açıklamıştı. Uzmanlara göre bu ani değişikliğin sebebi Longhorn işletim sisteminin piyasa çıkışının ertelenmesi ve en önemlisi Firefox tehdidinin günden güne yoğunlaşarak artması. Firefox'ta bulunan ve Internet Explorer'ın yeni sürümünde olması beklenen özellikler arasında sekmeli pencere (tabbed browsing), geliştirilmiş Cascading Style Sheet, Portable Network Graphics ve Really Simple Syndication (RSS) bulunuyor.

Kaynak: Hürriyetim
Kullanıcı avatarı
BLacK
Quick Friend
Quick Friend
Konum: orion takım yıldızı 17. bölge ana holografik üst , titan
İletişim:

Mesaj gönderen BLacK »

Bana göre yakın zamanda Mozilla Firefox İnternet Explorer'ın piyasadaki rantını daha da azaltıp kafa tutacaktır.
Her zaman bir sektörde daha atik davranan daha başarılı olur.
Ki habere göre de Internet Explorer'ın yeni sürümünde de Mozillada bulunan bazı özellikler mevcut ama Mozilla Firefox daha atik davrandı ve
istatiksel sonuçlara göre ne kadar tutulduğunu anlamak çok kolay.
[b][glow=black][color=red] SCARFACE
"In this country, you gotta make the money first.
Then when you get the money, you get the power.
Then when you get the power, then you get the woman."[/glow][/color][/b]
Tony Montana a.k.a Al Paçino
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen Eternity »

Haberde de söylediği gibi Explorer'ın tek avantajı sitelerle olan uyumluluğu, yoksa hiçbir artısını görmüyorum. Senelerdir bir türlü aynı arayüz ve aynı özelliklerin dışına çıkmadılar. Sanırım piyasanın büyük bölümüne sahip olmanın tembelliğidir bu, yoksa kullanıcıların yenilik peşinde olduğunun farkında olmamaları imkansız.

Bakalım yeni sürüm nasıl olacak, umarım yine IE 6 gibi bilmem kaç sene sonra güvenlik yaması yüklettirecek cinsten bir browser olmaz. Yoksa böyle giderlerse ciddi anlamda kayıplar verecekler ki artık internet siteleri de diğer browserları desteklemeye başladılar.
IcEman

Mesaj gönderen IcEman »

ben pek kullanmadım ama.. bı guzel ozelliği firefox un.. tek pencere altında.. 3-5 adet pencere acabılıyosun.. kalabalık yer kaplamıyo.. :)
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

ya ie devam etsin tekelleşsin piyasada yada bir standart kurup her tarayıcı için farklı sayfa yapma derdine düşmeyelim. Ama şuanda oluşan durum maalasef ikisinede uymuyor. Ayrıca firefox hakkında bu kadar haberden sonra çoğu insan sanki firefox kullanmak bir ayrıcalıkmış gibi davranmaya başladılar:

-Aaa sen hala internet explorer mı kullanıyon, şimdi ki moda firefox oğlum ohoo sen uyu
enjoy the silence..