Ayakkabıların en akıllısı üretildi

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Ayakkabıların en akıllısı üretildi

Mesaj gönderen Eternity »

ResimAdidas, akıllı spor ayakkabısı üretti. Ayakkabı hava ve yol şartlarına göre tabanını değiştirme özelliğine sahip.

Adidas'ın ABD'deki tesislerinde yürütülen üç yıllık gizli bir çalışmanın ürünü olan Adidas 1, önceki gün tanıtıldı. Adidas 1, ayak hareketlerini algılıyor, anlıyor ve uyum sağlıyor. Ayakkabının binlerce saat test edildiğini belirten uzmanlar, ürünün sert zeminden çamurlu yollara, kuru asfalttan ıslak kumsallara kadar her türlü ortam ve koşula dayanacak kadar sağlam olduğunu belirtiyor.

175 sterline satılacak
İngiltere'de 175 sterlinden (427 YTL) satışa sunulacak ayakkabının ağırlığı 400 gram. Ayakkabıyı 'akıllı' yapan bilgisayarlı düzenek ise sadece 40 gram ağırlığında. Koşu ayakkabısı, içinde bulunan çip sayesinde çevre şartlarına anında tepki verebiliyor. Ayakkabının insan refleksinden 2 bin kat daha hızlı tepki verebildiği belirtiliyor.

Saniyede bin ölçüm yapıyor
Adidas 1'de bir mikroişlemci, bir algılayıcı ve de motor bulunuyor. Manyetik algılayıcı her saniyede bin ölçüm yaparak topuk değişikliklerine karar veriyor. Algılayıcı, verileri saniyede beş milyar hesap yapabilen mikroişlemciye yolluyor. Bu elektronik beyin koşucunun ağırlığını, hızını ve zeminin sertliğini hesaplayarak çalışıyor.

Kaynak: e-kolay
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

nasıl ayakkabı o öle çip mip resimdeki o sa modelide güzelmiş :P
enjoy the silence..
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen Eternity »

Biz küçükken ışık saçan ayakkabılara ağzımız açık bakardık, moda olmuştu :) Sınıfını geçen veya birisinde gören ailesinden ışıklı ayakkabı isterdi. Yaşlanıyoruz, teknolojiye ayak uydurmak zor artık :) Birgün gelir bunun da pabucu dama atılır. Heralde uçmayı sağlayan ayakkabılar felan çıkar. :sailor:
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

hey gidi günler be ben bile hatırlıyorum o ışıklı ayakkabıları bi kere almıştım basınca yanıyodu böyle habire zıplardım
enjoy the silence..