Şimdi cepten 'chat' moda

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Şimdi cepten 'chat' moda

Mesaj gönderen Eternity »

ResimSohbet odalarıyla başlayıp ICQ ile özelleşen online sohbet, yeni programlar sayesinde cep telefonlarına kadar taşındı. Üstelik bu yöntem cepten kısa mesaj yollamaktan çok daha ucuz. Cep telefonlarının akıllanmaya başlamasıyla birlikte, tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi, farklı işlevler sunan yazılımlar üretilmeye başlandı.

Bunların en popüler olanlarıysa, kısa mesaj servisinin (SMS) yerini alan gerçek zamanlı sohbet (chat) programları. Türkiye'de de büyük bir hızla yaygınlaşan bu programlar, kullanıcılara kişisel listelerini hazırlayarak sadece onlarla sohbet etme olanağını sunuyor.

Turkcell'in 'Chat Meydanı' hizmeti ise, internetteki sohbet odaları gibi çalışıyor. Bu programlardan faydalanmanın maliyeti ise sadece GPRS bağlantı ücreti oluyor. Turkcell ve Avea için bu ücret KB başına 0,007 YTL (7000 TL). Üstelik sadece dosya transferi için ücret uygulanıyor, bekleme süresince kontör işlemiyor. Devlet memurları ise Avea'nın GPRS hizmetleri için yüzde 0,0007 YTL (700 TL) gibi bir ücret ödüyor. GPRS'i en ucuz olan operatör ise Telsim. KB başına alınan ücret 0,0009 YTL (900 TL) olarak belirlenmiş.

GENÇLER BU HİZMETE BAYILDI

Cep telefonundan yazışma uygulamaları en çok gençleri sevindirdi. İnternette sohbete doyamayıp mobil oluğu zamanlarda da 'chat' yapmak isteyenler küçük bir yazılımla bu dünyaya girebiliyor. Agile Messenger (agilemobile.com) adlı cep yazılımını kullanarak, cep telefonunuza MSN, Yahoo Messenger ile AIM ve ICQ hesaplarınızı kurabilirsiniz. Symbian Series 60, Symbian UIQ, MS Smartphone, Pocket PC, Palm 3.5+ ve J2ME işletim sistemlerine sahip telefon modellerini destekleyen bu yazılımla ilgili bilgileri, desteklediği modellerin listesini ve yükleme dosyasını Agile.com'da bulabilirsiniz.

Türkiye'de Netbul tarafından kurulan 'Chatin' adlı yazılım ise 7.5 YTL (7,5 milyon) abonelik ücretiyle cepten sohbet imkanı veriyor. Eğer chat programlarınızdan uzak kalamıyor ve cepten ucuza yazışmak istiyorsanız bu programları deneyin.

Kaynak: Hürriyetim
ZOYA

Mesaj gönderen ZOYA »

Allah o Cepten Chatin cezasını versin emi..
Sistemi kim kurduysada adam gibi kursaydı keşke..

Cep Chat le uzaktan yakından hiç bir alakam olmadıgı halde gsm şebekeleri üzerinden chatleşen bi bayanın mesajları her nasıl oluyorsa bana geliyor.. Sürekli başka başka nickli insanlardan bu MEHTAP adli şahısa yollanan mesajları alıyorum 2 gündür ve bu sorun yüzünden hattımı kapalı tutuyorum ,insanların abuk subuk mesajları nı kendi telefonumda görmek acıkcasi hiç hoş degil.. umurumda degil mehtap denen bayanın kim oldugu yada bu servisi kullanması ama beni niye rahatsız ediyolar ya...

Müşteri hizmetlerini arayıp bu duruma bi care bulmam gerekiyo yoksa bu hattı çöpe atmam gerekli.. Yol gecen hanı gibi oldu maşallah Telefonum!!

Bir örnek verirsem telefonuma gelen mesajlardan daha iyi anlarsınız beni :

Aloo !! Sexi Mehtap Nerdesin!! Ağaç oldum burda beklemekten, bak dün geceki gibi bekletme ! kızıyorum ha... v.s.

Her nasıl oluyorsa, anladıgım kadarıyla ; Mehtap adlı kişinin mesajları, bana mesaj yollayan sahislara gidiyor ama bu beylerin attığı mesajlar bana geliyo..

Sinirlenmemek elde degil..

Teknolojinin gelişmesi bazen böyle başa dert de olmuyor degil hani..
Kullanıcı avatarı
EcCeNtRiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen EcCeNtRiC »

:D ben msn yükledim şebnem sayesinde.. valla iyi oluor böyle yattığın yerden paso rahat rahat konuşuosun.. sonra çektiğin resmi anında yolluorsun falan :D ama tabi herşeye rağmen PCCCCCCCCC diorum :)
[i]*Her yeni başlayan macera
Heyecan dolu çilek kokar.. ;) [/i]
Kullanıcı avatarı
haticeozmen
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen haticeozmen »

henüz msni telefonuma yüklemedim ama yeterince bilgisayara bağlı kalıyosun bide artan başka zamanlarda telefona bağlanırsak ohhhh işimiz iş valla
Kullanıcı avatarı
anilelibol
Fast Friend
Fast Friend
İletişim:

Mesaj gönderen anilelibol »

ya tamam da ben bi gencim ama beni hiç ırgalamadı bu durum. Aceba şu medya ne zaman insanların adına konuşmaktan vazgeçecek.

Misal: "evet sayın hocam yüzbinlerce taraftar bu sorunuzun cevabını bekliyor"
[img]http://www.quigif.com/bouche8.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
haticeozmen
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen haticeozmen »

ii akşamlar forum halkı...yarın görüşmek umuduyla
Kullanıcı avatarı
anilelibol
Fast Friend
Fast Friend
İletişim:

sana da iyi akşamlar sevgili hatçe :lol:
Kullanıcı avatarı
ShepneM
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ShepneM »

cidden bu cepten chat pc'nin yerini tutmuo ama çok ii oldu bence. canımın sıkıldığı her an chat yapabiliorum. özellikle otobüsteyken yada okuldayken falan çok i$ime yarıo :D
Kullanıcı avatarı
EcCeNtRiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen EcCeNtRiC »

hea ben bir kere derste sıkılmıştımfalan. girdik msne milletle muhabbet ettik :)
[i]*Her yeni başlayan macera
Heyecan dolu çilek kokar.. ;) [/i]
Kullanıcı avatarı
anilelibol
Fast Friend
Fast Friend
İletişim:

valla benim için cepten chat olayı lükse giriyo :cry: