Yusuf İslam'a Romada Nobeller Nobeli....

Kültür ve sanat haberleri
Kullanıcı avatarı
Alamut
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Yusuf İslam'a Romada Nobeller Nobeli....

Mesaj gönderen Alamut »

ResimYıllar önce Müslüman olarak Yusuf İslam adını alan İngiliz müzisyen Cat Stevens, Roma’da ‘Nobeller Nobeli’ diye nitelenen Barış Ödülü’nü alırken, “Müziğe döneceğim” dedi.
Nobel Ödülü’nü kazanmış kişileri biraraya getiren toplantıda, ödülünü SSCB’nin eski Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov’un elinden alan Yusuf İslam, “Zihnimde artık devamlı (çok sesli müziğe dönüş anıyla ilgili) noktayı kurmaya başladım. Yaratıcı fikirleri işlemek gerekiyor. Bunun için ceketimin mendil cebinde devamlı minik teyp taşıyorum” diye konuştu.
11 Eylül’le bağlantılı “şüpheliler listesi” çerçevesinde uçağının ABD toprakları üzerinde çevrilmesiyle ilgili olarak, Yusuf İslam “ABD’de bu hadiseden üzüntü duyan ve özür dileyen o kadar çok kişi oldu ki...” dedi.
Yusuf İslam, Londra’da Müslüman ilköğretim okulu işlettiğinden, bu meseleyi İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ve ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’a iletmişti.
SSCB’nin son lideri Gorbaçov, resmi adıyla Barış Adamı Ödülü’nü Roma’da İslam’a takdim ederken, aralarında Şimon Peres, Lech Walesa ve Rigoberta Menchu gibi isimlerin bulunduğu Nobel Barış Ödülü sahiplerine çağrıda bulundu.
Yusuf İslam da, “Barışı ve halklar arasında uzlaşmayı yücelten ve terörizmi kınayan” çabaları dolayısıyla Barış Adamı Ödülü’nü aldıktan sonra konuşurken, “Büyük tedavi imkanı sağlayan müzik, hem tabuları yıkmak gerektiğini göstererek, hem de gençlere umut ve zaaflarını dile getirme fırsatı vererek toplumun gelişmesine katkıda bulunuyor” dedi.
1971-73 arası ‘Tea for the Tillerman’, ‘Teaser and the Firecat’ ve ‘Catch Bull at Four’ adlı büyük albümlerini yayınlayan İslam, 1974’te son büyük eseri ‘Buddha and the Chocolate Box’ albümünü çıkardı.

‘İKİ KOLTUK DEĞNEĞİM PİYANO VE GİTAR’
Yusuf İslam, 18 yıl önce ilk kez Türkiye’ye gelmişti. 5 Nisan 1986 tarihinde yaptığı ziyaret sırasında Ankara’da TOBB konferans salonunda müzik yaşamı ve Müslümanlığı seçişinin öyküsünü anlatan Yusuf İslam, mecazi vurgu yaparak, “Eskiden sakattım, iki koltuk değneğim vardı. Bu koltuk değnekleri piyanom ve gitarımdı. İkisini de defettim gitti” demişti.

‘BOSNA ŞARKILARI MÜZİĞE ZORLUYOR’
İslam, 8 yıl önce Bosna-Hersek’i ziyareti sırasında da, ülkenin müziğinden çok etkilendiğini söylemiş ve bu coşkuyla çok sesli müziğe dönebileceğinin işaretini vermişti. Yusuf İslam, “Bosna şarkıları beni (müzik alanına) zorluyor” demişti.
Kıbrıslı Rum baba ve bir İngiliz annenin çocuğu olarak Londra’da dünyaya gelen Cat Stevens, 1979’da müziği bırakmıştı.
Asıl adı Stefan Dimitri Yorgo olan Yusuf İslam’ın Müslüman olduktan sonra yaptığı ilk kayıt, 1995 yılında Hz. Muhammed’in hayatını anlatan 66 dakikalık albümdü.

ntvmsnbc
Hani kurşun sıksan geçmez ya geceden...
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Hayirlisi olsun bakalim.

Kendisinin müziklerini bekliyoruz ayriyeten.