Fifa 2005

Tüm bilgisayar oyunları hakkında tartışma ve paylaşımlar.
Kullanıcı avatarı
Schiz0
Fast Friend
Fast Friend
İletişim:

Fifa 2005

Mesaj gönderen Schiz0 »

EA demo oyunlara doymuyor. Gün geçtikçe yeni oyunlarını lanse edecek olan demo versiyonlarını peş peşe kullanıcılara sunan EA, şimdi de en çok oynanan futbol oyununun son versiyonunun demosuyla karşımızda: FIFA 2005 Demo.

En yeni versiyonu diyoruz ancak, öyle oyun içinde değişen çok birşey yok gibi görünüyor demoda. Bildik tanıdık kontroller, kameralar, taktikler vs. Biraz belki dokular gelişmiş gibi görünüyor, kaliteli dokulara sahip oyuncular, daha iyi ışıklandırma, stad atmosferi, gerçekçi hava efektleri... Kısacası biraz grafikler geliştirilmiş, sesler keza. Oynanabilirlik aslında yeni şeyler vaadetmiyor. Zira kontrollerde ve oyuncu kontrolüne dair herşey aynı.

Bir iki değişiklik gelmiş, o kadar. Mesela rakip pas atarken bizim oyuncular topu kapmak için ayak uzatıyorlar, rakipten top çalmak için arkalarından sinsice yaklaşıyormuş gibi hareket ediyorlar, top taca çıkmasın diye yerde kayarak topu almaya çalışıyorlar, rakiple omuz omuza mücadeleye giriyorlar ve belki bana öyle geldi ama, sanki topa vururken biraz daha güzel vuruyorlar. Aslında bunların hepsi eski versiyonlarda da vardı, ama dedim ya belki bana öyle gelmiştir ki biraz değişiklikler sezinledim. Zaten EA da bu tür değişikliklere yeni bir isim takmış: "First Touch". Bu da demek oluyor ki, bizim için yaptığımız hareketleri kolaylaştıran tuş kombinasyonları oluşturmuşlar.

Çalışma sistemi ise aslında biraz fantastik duruyor. EA'nın açıklamasına göre yeni "fluid player kinetic system" bizim ekranda gördüğümüz oyun akışına göre verdiğimiz tepkileri çözümleyerek oyun içinde geçen oyuncuların _tarzına_ göre yorumluyor. Bu ne demek oluyor? Mesela top ayağımızda giderken birisinin geldiğini farkettik ve bilmem kaç mili saniye içinde tepki verdik. Bu tepkinin şiddetini, yönünü, sonucunu vs bu sistem hesaplıyor ve oyuncuya göre yorumlayıp tepkiyi ekrana yansıtıyor. Ya da öyle bir şey. Açıkçası bana pek öyle gelmedi ama :) neyse.

Oyunun esas gelişme kaydettiği kısımlar ise "yine" görsellik. EA bunu hep yapıyor. Sürekli grafiklere, dokulara, çevresel birimlere yenilik getiriyor. Ama oyuncuları bunlardan daha çok oyuna ve oynanabilirliğe önem verdiğini düşünmüyor mu? Bu oyunda da tamamen yenilenmiş oyuncu yaratma ya da editleme bölüm var. Öyle ki, oyuncunun ceza alanı dışından çektiği şutlardan tutun da kulaklarına kadar değiştirebiliyorsunuz. Bravo EA! Bunun dışında verilen bilgilere göre oyunun veritabanında 350'den fazla lisanslı birim, 20 lig, 40 ulusal takım ve 15000 oyuncu bulunuyor.

Oyun tüm bunların dışında çoklu oyuncu desteğine de sahip tabi. Online oluyor ve kurduğumuz turnuvalarla dünya üzerindeki rakiplerimize meydan okuyoruz.

Demo incelemenin dışına çıkarak biraz izlenim moduna girdik, ama olsun. Oyun hakkında daha detaylı bilgi edindik hepimiz. FIFA serisi her ne kadar kullanıcılar tarafından sürekli eleştirilse de, fanatikleri oldukça fazla. Elbette oyun gayet güzel olacak. Seven sevmeyen -futbol oyunlarıyla ilgilenen, herkes en azından bir defa denemeli diye düşünüyorum. Kısa sayılabilecek ve ortalama bir sistemle (700mhz işlemci, 128mb ram, 32mb ekran kartı, 350meg disk alanı ve DX9) rahat oynanabilecek olan demoyu http://www.easports.com/games/fifa2005/downloads.jsp adresten çekip deneyin. Mutlaka hoşunuza gidecek birşeyler bulursunuz.

İyi oyunlar!
[b]âLmâ bênî kâr$ınâ [color=#ff0000]KAN[/color] kârı$ır [color=#00bfff]gözyâ$ınâ..![/color][/b]
Kullanıcı avatarı
Schiz0
Fast Friend
Fast Friend
İletişim:

Mesaj gönderen Schiz0 »

[b]âLmâ bênî kâr$ınâ [color=#ff0000]KAN[/color] kârı$ır [color=#00bfff]gözyâ$ınâ..![/color][/b]
Kullanıcı avatarı
alaybozan
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen alaybozan »

demoyu oynadım. ama maalesef taraftar yine aynı...
ufo gören masum köylü!! Koçum benim!!
Kullanıcı avatarı
Schiz0
Fast Friend
Fast Friend
İletişim:

Mesaj gönderen Schiz0 »

Evet Genelde grafik üstündeler.. Bazı ince ama önemli detayları unutuyorlar..
Kullanıcı avatarı
alaybozan
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen alaybozan »

fifayı 98 den beri oynarım. her sene daha iyisini yapamazlar diodum.
ve her seferinde morariorum...
ufo gören masum köylü!! Koçum benim!!
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen c|ost »

EA'ın kalitesi tartışılmaz ama fifa versiyonları nedense bir alt versiyonun çok çok üzerine çıkamıyor. Oyuncular daha fazla yeniliğe ihtiyaç duyuyorlar.
Kullanıcı avatarı
SaVioR
Fast Friend
Fast Friend
İletişim:

Mesaj gönderen SaVioR »

winning eleven varken ea 'ya laf düşmüyor bence..