Excelde bir sorun

Bilgisayarlar hakkındaki genel sorunlar, almak istediğiniz bilgisayarlar v.b.
Glfm

Excelde bir sorun

Mesaj gönderen Glfm »

Excelde bir dosya var, bu dosyada da mail adresleri. Bu mail adreslerinin bazıları Türkçe karakter içeriyor. Ben bunları nasıl toptan ş'yi, s'ye; ç'yi c ye ; ü'yü u'ya vb. çevirebilirim ?
Diğer bir sorum da bu mail adreslerinin hepsine ( örneğin 11011) aynı sayıyı eklemek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Umarım en kısa zamanda bilgilendiririrsiniz beni.
Kullanıcı avatarı
dEEp
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen dEEp »

Çalışma sayfasında ctrl + f dediğinde "Bul ve Değiştir" penceresi çıkacak, "Değiştir"e tıklayıp "Aranan" hanesine değiştirmek istediğin değeri, yeni değere ise neyle değiştirmek istediğini yazıyorsun. Aranana ş yeni değere s değerini girerek ve "tümünü değiştir"e tıklayarak yapabilirsin..
Diğer sorunu anlayamadım, nasıl aynı sayıyı eklemek..?
Ne dava haramisi, ne entelektüel sanat çığırtkanı, ne ütopya devşirmeni. Kuş olup uçtuk semaya..
Glfm

Mesaj gönderen Glfm »

Çok teşekkürler :))

Şimdi şöyle, örnek vererek anlatayım:

abcd @ hotmail.com
efg @ hotmail.com
hijk @ hotmail.com

ben bunları

abcd11011 @ hotmail.com
efg11011 @ hotmail.com
hijk11011 @ hotmail.com

yapmak istiyorum. Fakat mail adresleri hayli fazla nasıl toptan yapabilirim?
Kullanıcı avatarı
dEEp
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen dEEp »

En önce maillerin yazılı olduğu sütunu komple seç, seçtikten sonra Veri> Metni sütunlara dönüştür "Sınırlandırılmış" ı seç ve ileri de, "Ayırıcılar" bölümünde ki clicklerin hepsini kaldır, "Diğer"i işaretle ve yandaki boşluğa @ yap, ileri de.. Ve son de.
Bölündüğü zaman tam aralarına bir sütun ekle ve eklemek istediğini yaz, 11011@ <<- sonuna @ işaretini koy mutlaka. ince artı çıktığında seri olarak tıkladığında aşağıya kadar dolacak o sütun zaten.. Daha sonra "Birleştir" formülünü kullanarak birleştireceksin, yanyana olan aynı satırdaki üç hücreyi birleştir. Mesela bende L, M ve N sütunu, 12. satırda idi, =BİRLEŞTİR(L12;M12;N12) şeklinde yaptım, sen kendine göre uygularsın.. Birleşmiş halini göreceksin, daha sonra ince artıya gene seri olarak iki kez tıklarsın ve aşağı kadar gider..

Belki anlaşılması zor şeyler yazdım, takıldığın yerde belirtirsin..
Ne dava haramisi, ne entelektüel sanat çığırtkanı, ne ütopya devşirmeni. Kuş olup uçtuk semaya..
Glfm

Mesaj gönderen Glfm »

Bunu daha basit şekli yok sanırım..
Bi kaç şey soracaktım veri nerde mesela ?