EDEBİYAT DÜNYASI-ANAYURT GAZETESİNDE yayınlanan KÖŞE YAZISI

Şiir, roman, öykü, deneme, eleştiri, inceleme.
aligunduz
New Friend
New Friend
İletişim:

EDEBİYAT DÜNYASI-ANAYURT GAZETESİNDE yayınlanan KÖŞE YAZISI

Mesaj gönderen aligunduz »

Bu Pazar Anayurt Gazetesinde yayınlanan köşe yazısı:

EDEBİYAT DÜNYASI
Ali GÜNDÜZ
gunduzkitabevi@gmail.com

EDEBİYAT DÜNYASI 4 YAŞINDA
Merhaba sevgili Anayurt okurları bu yazımla 152 haftadır birlikteyiz. Sizinle 4.Yılımıza girdik. Hiç ara vermeden sizlerle birlikte olmanın heyecanı içindeyim. Okurların isteklerini yerine getirmeye çalıştım. Sadece köşemin bir sayfa olması isteğini gerçekleştiremedim. O da malum, beni aşıyor. Gazete yönetiminin vereceği bir karar. Ama bana verilen köşeyi dolu dolu sizlere sunmaya çalışıyorum. Her hafta ona yakın yazar ve şair tanıtılıyor. Özellikle yeni yazar ve şairlere yer veriyorum. Kitapları tanıtıyorum, edebi faaliyetleri duyuruyorum. Hatta şiir dinletileri ve yarışmalar düzenliyoruz. Anadolu’nun ücra köşelerindeki sessiz çığlıkları size yansıtıyorum. Anadolu’nun ücra köşelerine gazetemizi ulaştırmaya çalışıyoruz. Tek yapmanız gereken, tüm yurttaki bayilerden gazetemizi ısrarla istemeniz. Bilindiği gibi gazetemiz tüm il ve ilçelerdeki gazete bayilerinde var. Nice yıllarda birlikte olmak dileğiyle…

ANAYURT GAZETESİNE GELEN DERGİLER
1. İlesam’da yeni yönetime İhsan Işık’ın listesi seçildi. Başarılar diliyoruz.Yönetim kurulunda Gündüz Yayınevi şairi İsmail Kara yer aldı. Kızılay şubemizin editörü Aysel Al, federasyon temsilcisi oldu, aynı zamanda yönetim kurulu yedek üyesi. Ben de televizyon-radyo ve yayın kurulu yedek üyesiyim. Şair ve yazarları İlesam’a üye olmaya davet ediyorum. Yazar ve şairliği meslek olarak kabul edenlerin mutlaka üye olması gerekiyor. İlesam dergisinin 57.Sayısı elimde. Tamamen teknik bilgiler ve yönetim kurulu tanıtımı ile dolu. Gönül ister ki 2000’e yakın üyesi olan bir meslek birliği dergisi, aylık yayınlansın ve üyelere açılsın. Yeni yönetime duyurulur. www.ilesam.org.tr
2. Gündüz yayınları arasında çıkan Yeniden Vatan ve Hürriyet Dergisinin 8.Sayısı çıktı. Kaşgarlı Mahmut’ un doğumunun 1000.Yılı nedeniyle Prof. Dr .Ahmet Bican Ercilasun üstadla sohbet yer almış. Seçkin Gürler ve Nihat Genç’le sohbetin ardından, Rauf Denktaş ve Prof. Dr. Suphi Saatçi’nin yazısı var. Gülsüm Doğan’ın Türkçe’nin İncileri yazısı da güzeldi. Zengin bir kadro. Muhteva doyurucu. Bir avuç idealist gençlerin hazırladığı bu güzel dergiye başarılar diliyorum. www.vatanbir.org sitesinden geniş bilgi alabilirsiniz.
3. Edebiyat Otağı dergisi, Haber Ajanda’nın eki olarak verilmiş. Ama ekten ziyade dolu dolu bir dergi. Milli vicdanımız Lütfü Şehşuvaroğlu, kapak yapılmış ve kendisi ile yapılan bir sohbete yer verilmiş. Ünlü isimler yanında yeni soluklara da var. Bundan dolayı kutluyorum. Bazı dergiler vardır, klişe isimler yer alır. www.haberajanda.com.tr

ÇANKIRI ŞİİR DİNLETİSİ
Çankırılı Üstad Ahmet Kurt’un başkanlığını yaptığı, Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği kısa adı ile ÇAYASAD ve Gündüz Yayınevi işbirliği ile Çankırı’da Şiir Dinletisi düzenliyoruz. Bilindiği gibi Çankırı Valisi Sayın Ali Haydar Öner, bizi destekliyor. Sesimizi tüm yurda duyurmak için, güçlerimiz birleştirmek zorundayız. Tabi önce bizi bu imkanı veren sayın Valimize minnettarız. Geniş bilgi Ahmet Kurt 0505 3019696- 0532 7795898. www.cayasad.org.tr Çankırı’dan ; Ferhat Ata, Mustafa Çağlar, Sadık Çakırsipahi, Birol Çelik, Vadi Çiçekli, İlknur Han, Çetin Kapdan, Orhan Kemal Karakuş, Ahmet Kurt, Sadık Softa, Muhittin Tekmen, Murat Yıldırım ve Gündüz Yayınevi şairi Kenan Aydın ile birlikte olacağız. Çankırı’da olanlar Ahmet Kurt’tan, Ankara’da olanlar da Gündüz Yayınevi Kızılay şubesi editörü Aysel Al’dan bilgi alabilirler. Tarih ve saat: 20 Şubat 2008 – Saat 19.00 Yer : AKM – Çankırı diye notunuzu alın. Haftaya daha geniş açıklama yapacağız. Tüm yurttan katılım bekliyoruz. Tabi biz; Şair, aşık ve sanatçılar olarak Ankara’dan Çankırı’ya çıkarma yapacağız. Umarım Vali Beyin desteği ile geleneksel hale getiririz.

ÜNİVERSİTELERDE DEMOKRASİ, BARIŞ VE HÜRRİYET
Bizim üniversite yıllarımızda, rektör ve profösörler birer demokrasi abidesiydiler. Cuntalara bile önce onlar karşı çıkardı. Şimdi bakıyorum da bazıları, selam duruyorlar ve yasaktan yana tavır alıyorlar. Sosyal demokratlarımız da barış ve hürriyetten yana aslan kesilirlerdi. Şimdi ne oldu da diktacı ve faşist gibi yasakçı tavır alıyorlar. Kızlarımız okula gidemeyince ne kazanacaklar bilemiyorum. Şunu söyleyeyim önce, kanuna göre “üniversitelerde giyim serbest” zaten. Peki kanunun üstünde hangi güç var da yasak? Ne güzel memleket. Ne güzel demokrasi. Baykalcılara sözüm yok zaten. Onların hayatı hizipçilikle geldi ve geçti. Yazık bu ülkeye, yazık sosyal demokrasiye. ABD ve Batı ülkelerinde serbest ama bizde hangi kanunla yasak? Sadece biraz insanca hoşgörü istiyorum. Ne yapalım, biz de olmayan hürriyetin edebiyatını yapalım dedik.

EDEBİYAT DÜNYASINDAN KISA HABERLER
Özel eğitim öğretmeni İmran Can ( özel eğitime muhtaç öğrencilere okutmayı öğreten 3 kitabı ile), Öğretmen Mustafa Ecevit (romancı), Hasan Gençay (şair), M.Senel Okutgan (Şair), öğretmen Ali Ünal (mizah yazarı) ve halk ozanı Ayten Çınar, Gündüz Yayınevinin dev yazar ve şair kadrosuna katıldı.
Yeni çıkan kitaplar: Hatice Bediroğlu (Düş Kuruyor Gece-şiir), Veysel Kızlarkayası ( Gözlerinden Vuruldum – Şiir), Hasan Belek (Sonsuza Giden Yol – Şiir/Deneme), Orhan Doğan ( Yetim Yüreğim – Şiir), Mustafa İsmet Keskin (Yıldızlar Düşerken Penceremize – Şiir), Ayhan Okumuş (Yakacağım Bu Şehri – Şiir), Yüksel Balcı (Sevdaya Düşer- Şiir), Özkan Özdemir (Keder Kalemi – Şiir) ve Murat Altun (Yağız Kadın – Deneme) kitapları günyüzü gördü.
Gündüz Yayınevi, 329 Kitabının ardından, kitap fuarlarına katılmaya başladı. Gündüz yayınevi şair ve yazarları, fuarda kitaplarını imzalayacaklar. 4.Edebiyat ve sanat ödülü yarışmamıza katılabilirsiniz. Gündüz yayınevi, 10 antoloji kitabının ardından, resimli Şair ve Yazarlar Ansiklopedisi de yayınlayacak. Yeni şair ve yazarların ansiklopedi için müracaat etmesi gerekiyor. Eski ve yeni 5.000 şair ve yazar, bu ansiklopedide buluşuyor. Gündüz yayınevi, yeni şair ve yazarların hayalini gerçeğe dönüştürüyor. Ayrıca antoloji kitaplarına da şairler katılabilir. Şair ve yazarlar, tanınmak istiyorlarsa, www.gunduzkitabevi.com.tr sitesine girmesi yeterli. Ayrıca yayınevi aracılığı ile kitap çıkarmak isteyenler, sitedeki sözleşmeleri mutlaka okumalı.

KİTAP DÜNYASI
1. Diyarbakırlı genç şair Süleyman Ekmiş’in Sözün Önü şiir kitabı Gündüz Yayınları içinde yeni çıktı. Başkaldırı şiirleri düzene isyan bayrağı çekmiş gibi. Barış, isyan, kardeşlik ve çocuk şiirleri çoğunlukta. Düzene çeki düzen vermek istemiş. Cumhur Karaca’nın nefis bir önsözü ile 96 sayfa olarak yayınlandı. Şiirde iddialı bir isim. Bir de şairi bulabilsek, kayıplara karıştı sanki. www.süleymanekmis.com. Adak şiirinden bir kıta alalım:
Sen benimle efkar
Ben gönlünde yar
Sendedir gönlümün yarısı
Yarınsı çeker sokaklar
2. Öğretmen Ferhat İşlek’in 6.Eseri Tut Ellerimi Öğretmenim şiir kitabı 64 sayfa olarak Gündüz yayınlarından yeni çıktı. İlköğretim öğrencileri için eğitici bir kitap. Bir ay önce şairin bir kitabını daha çıkarmıştık. Sabırsız şairimiz, bir kitabını da acele edip, matbaadan çıkarmış. Ee ne diyelim, öğretmenler de yayınevinin değerini bilmezse, kime bildirelim.
3. Genç şair Neriman Zevkliler’in Antalya-Göynük ve Tarihçesi kitabı orta boy renkli olarak 4.000 adet basıldı. Gündüz yayını olan kitap, Göynük Belediyesi katkılarıyla çıkarıldı. Belediye başkanımızın önsözü ve onunla yapılan bir sohbet yer almış. Amacımız Göynük beldesini tanıtmak. Renkli resimleri görünce insanın Göynük’e gitmesi geliyor. Neriman hanımın sayesinde Göynük’te şiir dinletisi yapacağız. Tabi Göynük Belediye başkanı Necati Topaloğlu’nun misafirliği ile. Teşekkürler başkanım. Hazır olun şairler Antalya Gönük’e yolculuk var. www.goynuk.bel.tr sitesini bir gezin.
4. Akara Çubuklu şair Murat Haydaroğlu’nun Eylül’ün Getirdikleri şiir kitabı 160 sayfa olarak yayınlanmış. Şair kitabı kendi imkanları ile yayınlanmış. Şair, şiirlerine ve emeğine çok değer veriyor. Kitabının tanıtımı için emek harcıyor. Oturma eylemi yapan şairler de var aslında. Kitap adını nerden almış? Sormadım doğrusu. Ama Eylül toruna benziyor biraz. Çünkü torun sevgisi bir başka oluyor. Şair, gördüğü güzellikleri paylaşmış okurlarla. Zaman zaman öğütler de vermiş. Aşk, sevda ve dostluklar var. Atatürk’ten Sezer’e kadar gönülden geçenleri yazmış. Gündüz yayınevi şubelerinden alabilirsiniz. Tel : 05425714703- 03123845904. Eylül şiirinin son kıtasını alalım: Haydaroğlu’nun bir tanesi/ Onu sevmektir gayesi/ Başkası gücenmesin/ Eylül gül hazinesi.
5. Gündüz Yayınlarından pazar günleri tanıtılacak kitaplar: Murad Ertaylan, Hatice Bediroğlu (Düş Kuruyor Gece-şiir), Veysel Kızlarkayası ( Gözlerinden Vuruldum – Şiir), Hasan Belek (Sonsuza Giden Yol – Şiir/Deneme), Orhan Doğan ( Yetim Yüreğim – Şiir), Mustafa İsmet Keskin ( Yıldızlar Düşerken Penceremize – Şiir), Ayhan Okumuş (Yakacağım Bu Şehri – Şiir), Yüksel Balcı (Sevdaya Düşer- Şiir), Özkan Özdemir (Keder Kalemi – Şiir), Murat Altun (Yağız Kadın – Deneme), Mevlüt Dikmen (İşgal Altında- tiyatro-skeç), Sibel Koçarslan’ın 5.Eseri (Acıya Koştuk Zamansız - hikaye), Üç şairin (Nurhan Çökeren, Sibel Öncel ve Naci Aydoğan’ın) ortak eseri Maviden Mora Gidiş şiir kitabı, Veysel Görücü (Soru ve Cevaplarla Hukukun Temel Kavramları – Hukuk öğrencileri el kitabı), Osman Karaduman’ın 2.Eseri (Gidiyorsun Öyle mi?), Azem Yılmaz (Kovuldum – şiir), Ahmet Kaşıkçı’nın 12.Eseri (Dardanos - roman, Gündüz Yayınlarını gunduzkitabevi@gmail.com ‘dan isteyebilirsiniz. Kitap çıkarmak isteyen şair ve yazarlar, www.gunduzkitabevi.com.tr sitesini ziyaret edebilir. Gündüz Yayınevi 4.Yılında 328.Kitabını çıkardı. 30 Kitap baskıda bulunmaktadır. Kitabınızı büyük bir yayınevi olan, Gündüz Yayınevine danışmadan kitap çıkarmayınız. Yukarıdaki kitaplar, kitapçılara % 50 indirimli ve 6 ay vade yapılmaktadır.
6. Kitaplarınızı (Gündüz Kitabevi adresine) gönderin, pazar günleri tanıtalım.

HAFTANIN ŞAİRİ:
Anayurt gazetesi ve www.antoloji.com ‘daki Dünya Şairler Birliği grubu tarafından haftanın şairi seçildi.
Annem
Düşünemiyorum sensiz hayatı
Sensizlik ne acı olur be anne
Aklıma takarım da bir anasızı
Kokunu bilmemek ne acıdır anne

Ellerinin bir kere başımı okşaması
Ta içerden yavrum deyip sarılmanı
Canından can olup beni kucaklamanı
Anne sevgisini görmemek zor anne

”Sen mi geldin yavrum?” deyişini
İlk görüşte şöyle bir süzüşünü
Annesiz kalıp da anne düşünü
Anneyi bulmak ne zordur anne

Hasan GENÇAY – Fatsa / Ordu
www.fatsanet.com

KİTAPLARDA BÜYÜK UCUZLUK
Boyama kitapları, ÖSS ve kitap sergisi : 50 Krş
LGS-OKS, ansiklopedi ve kitap sergisi 1 YTL.
BİZE DANIŞMADAN KİTAP ÇIKARMAYINIZ.
330 kitap yayınladık. Şair ve yazar ansiklopedisine katılın. (3 cilt- 5000 şair-yazar)
Ali GÜNDÜZ, pazar günleri Edebiyat Dünyası köşesi ile Anayurt Gazetesinde...
GÜNDÜZ KİTABEVİ – SAHAF- YAYINEVİ
Anayurt Gazetesi Temsilciliği
- Demet 412.Sokak (Eski 7.Sokak) no: 7/ b
Y.MAH /ANK. 0312 346 54 57
- Cebeci : Çifteler Sk 7/A Doğumevi yanı Hamamönü/Ank. 0312 363 09 94 - GSM 0532 692 79 01
- 3.Şubemiz: Zafer Çarşısı yanı Adil Han Kitapçılar Çarşısı No: 41 Kızılay/Ankara 0312 432 14 89
Web : www.gunduzkitabevi.com.tr
ALİ GÜNDÜZ
Anayurt Gazetesi yazar (pazar günleri EDEBİYAT DÜNYASI köşesi)
Gündüz Yayınevi editörü
www.gunduzkitabevi.com.tr