Filmlerdeki kötü karakterleri neden severiz?

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
İletişim:

Filmlerdeki kötü karakterleri neden severiz?

Mesaj gönderen taNGo »

ResimElm Sokağı Kabusu’nun katili Freddy Krueger, 13. Cuma filminin kahramanı Jason Voorhees’le aynı filmde oynayacak. Freddy Vs Jason (Freddy Jason’a Karşı) adlı film İngiltere’de bugün gösterime giriyor. Bu tür filmler neden sevilir? Uzmanlara göre, filmlerdeki şeytansı karakterleri bazı psikolojik nedenlerden dolayı seviyoruz.

Sinemaseverler, hokey maskeli Jason Voorhees karakteriyle 1980’de 13. Cuma filmiyle tanıştı. Ardından da devam niteliğinde dokuz film daha çekildi. Freddy Krueger ise ilk olarak 1984’te Elm Sokağı Kabusu’yla birçok gencin rüyasına girdi, ardından çekilen altı filmde de jilet gibi keskin eldivenleriyle terör estirmeye devam etti.

"Kült sinema ikonu" haline gelen korku filmi karakterleri yalnızca Freddy ve Jason değildi. Michael Myers’ı Halloween’den (Cadılar Bayramı), Hannibal Lecter’ı The Silence of the Lambs’den (Kuzuların Sessizliği) ve Damien’ı The Omen’dan (Kehanet) iyi biliyoruz.

BBC'nin web sitesinde uzmanlara korku filmlerindeki bu kana susamış karakterleri izlemeyi neden sevdiğimiz sorulduğunda farklı nedenler ortaya çıktı.

Amerikan korku dergisi Fangoria'nın editörü Tony Timpone, filmlerdeki insanüstü yaratıkların bizim yapmayı hayal ettiğimiz şeyleri yaptığını söyledi ve “Okuldaki çeteleri dize getirmek için Jason’ın gücüne veya iş yerindeki rakipleri alt etmek için Freddy’nin zekasına sahip olmayı dileriz” dedi.

İngiliz nöropsikolog Dr. David Weeks ise izleyicilerin kendilerini katillerle özdeşleştirmediğini söyledi:“Eğer gerçekten filmdeki katil gibi olmaya özenirsen, sen de psikopat olma yolundasın”.

Bir araştırmada ekrandaki şiddetin, zaten saldırgan davranışlar sergilemeye meyilli izleyicileri etkilediği ortaya çıktı. Dr. Weeks “İnsanlar bu filmleri sadece katili sevdikleri için seyretmiyorlar. Katilin bir sonraki kurbanını seçişini, onu yakalayışını seyretmekten zevk alıyorlar” dedi.

Film yapımcılarının cinayetler arasında tutarlı bir ilişki kurması gerektiğini söyleyen Timpone da “Bu filmlerin şeytani bir mizah anlayışı vardır, böylece seyirciler filmi daha tatmin edici bulur. Yoksa film sadece kan ve ceset yığınından ibaret olur.” dedi.

Freddy Vs Jason filminin yapımcısı Sean S Cunningham, kötü kahramanların ruhumuzdaki “tarif edilmemiş korkuları” temsil ettiğini söyledi. Halloween filminin yönetmeni John Carpenter ise, Myers’ın canlandırdığı psikopat karakterini “akıldışı, durdurulamaz, şeytani bir güç” olarak tanımladı. Bu karakterler şeytanlaştırılınca, izleyenleri garip bir şekilde rahatlatıyor.

Timpone, “Ekranda şeytanın yüzünü görmek, gerçek hayattaki belirsiz şeytanları da zihnimizde canlandırmamızı kolaylaştırıyor, gizemli terör örgütü ya da isimsiz bombacı gibi...” dedi. “İnsanlar katilin yenildiğini ve en sonunda dünyanın düzene kavuştuğunu görmek istiyorlar.”

Kaynak: Hürriyetim
Dreams
Kullanıcı avatarı
fatih turan
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen fatih turan »

ben www.winamp.com sitesinden Freddy Jason skinini indirdim winamp 3 için ne çok güzel ne de çok kötü
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen Eternity »

Filmlerden aklıma gelen yokta çizgi filmlerden örnek verecek olursam mesela Tweety denilen sarı iğrenç ku$ güya iyiyi temsil eder, ben nefret ederim ama kötü karakter olarak gösterilen Sylvester'ı severim.

Bugs Bunny'i sürekli kovalayan Elmer Fudd'da sevimlidir. Elinde tüfeğiyle ördek gibi yürüyü$ü ve kel kafasıyla pek bi ho$ duruyor ve bir de Dalton karde$ler (özellikle en kısa boylu olan Joe ve en uzun ve aptalları olan Avarel) hep kötü karakter olarak gözükselerde bence çok sevimliler. :)
Kullanıcı avatarı
fatih turan
Fast Friend
Fast Friend

avarel tam şabana ben ziyo zaten
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

Ben road-runner ı kovalayan kurta çok acımıştırım hep :D
huzunbaz

Mesaj gönderen huzunbaz »

o kurta acımamak ne mümkün :lol:
Kullanıcı avatarı
fatih turan
Fast Friend
Fast Friend

dufy-duck var ya ben de o hiç sevmem çok gıcık
Kullanıcı avatarı
corleone
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen corleone »

kötü karakterleri sevmeyiz. karizmatik kötü karakterleri severiz(hannıbal,freddy,ajan smith...) yoksa hiç kimse taxi drıverdaki irisin erkek arkadaşını(daha doğrusu satıcısını) sevmez...
JoviaLBoY
Quick Friend
Quick Friend
İletişim:

Mesaj gönderen JoviaLBoY »

ben Face-OFF filminde Nicolas Cage'ye hasta kalmıştım o filmi 5 kere izledim adam katil di ama çok hoşuma gitti :P
[scroll][blur]Her zaman iyiye...[/blur][/scroll]