Hızlı konuşmak bulaşıcı

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
İletişim:

Hızlı konuşmak bulaşıcı

Mesaj gönderen taNGo »

ResimAmerikalı bilim adamları, insanların konuşma hızını karşısındakinin konuşma hızına göre ayarladığını tespit ettiler.

Cognitive Processing dergisinde yayımlanan habere göre, Ohio Üniversitesi'nde görevli psikologlar, deneklere bilgisayar ekranından çeşitli cümleler okuttu. Denekler, okudukları cümlelerin arasında da bir başkası tarafından okunan cümleleri kayıttan dinlediler.

Araştırmaya katılan kişilerin, hafızalarının test edildiğini düşündüğünü belirten bilim adamları, aslında deneklerin konuşma hızlarını ölçtüklerini söylediler.

Deney sonucunda, deneklerin kendi konuşma hızlarını, dinledikleri kayıttaki konuşma hızına göre ayarladıkları ortaya çıktı. Ses kaydındaki konuşma hızı artıkça, denekler de daha hızlı konuştu. Ses kaydındaki konuşma hızı yavaşladıkça, denekler de daha yavaş konuştu.

Sadece konuşma hızının değil, vurguların da taklit edildiğini belirten bilim adamları, kayıtta cümlenin belirli bir yerinde duraklandığında, deneklerin de çoğunun aynı yerde durakladığı gözlemlendi.

Kaynak: Hürriyetim
Dreams
Kullanıcı avatarı
fatih turan
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen fatih turan »

ben bu habere katılıyorum bizim bir komşu var onun yanında biraz bulunduktan sonra iki gün aynı onun gibi konuşuyom!!!
huzunbaz

Mesaj gönderen huzunbaz »

bende hızlı konuşurum biraz, ama devamlı yanında bulunduğum arkadaşlarım yıllardır aynı şekilde konuşurlar.
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen Eternity »

Benim bir arkada$ımın annesi öylesine hızlı konu$ur ki bazen diyorum ki "kendiside ne dediğini anlıyor mu acaba ??"
huzunbaz

geçen gün öyle bir amca ile bende karşılaştım, bazıları makine gibi gerçekten..
Kullanıcı avatarı
fatih turan
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen fatih turan »

adamın dediğini anlamadığın zaman anlamış gibi yapmak için kafa sallamak zorunda kalıyor insan bazen
huzunbaz

öyle yapmakta yanlış, her an rezil olma ihtimalin var çünkü.

şöyle ki, adam farzet ki bir soru soruyor o sırada, ama sen anlamıyorsun. yine kafa sallıyorsun, adam tip tip bakıyo sana cevap ver diye.. ne olacak şimdi, anlamadım amca bi daha söylermisin desen yerin dibine gireceksin.. "evet evet" gibi geçiştirmek için bir cevap versen daha büyük rezillik :)

zor durum..
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Bir de kar$ısındakinin dikkatini dağıtmak ve ne dediğimi anlamaz umarım gibisinden geçi$tirircesine hızlı konu$mayı seçen ki$ilerde var eh bu da sanırım biraz kendine güvensizlikten ileri geliyor. Özellikle kö$eye sıkı$acağını dü$ündüğü bir konu ise bunu çok sıkça yaparlar. Kem küm etmenin deği$ik bir yolu sanırım.

Ayrıca hızlı konu$an bazı ki$ilerde dikkat ettiğim bir durum var ki o da bir ve/ya birkaç cümle önce ne dediklerini hatırlamadıkları oluyor ki pek komik ;)
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Haa unutmadan birde adrenalin kat sayısının arttığı durumlarda insan ister istemez hızlı konu$uyor. Genelde sinirli olunan durumlardır bunlar, amaç kar$ındakini susturmak ve ona kar$ı baskın gelmek olduğundan istem dı$ı hızlı konu$ulur. Ses tonları yükselir, vurgular daha da sertle$ir, siz konu$ursunuz o konu$ur ama hiçbir $ey anla$ılmaz ve sonucada varılamaz ta ki rahatlayıp, sakin dü$ünerek ses tonu ve kelimelerinize çeki düzen verene kadar :)