Avrupalı günde 8 saat uyuyor

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
İletişim:

Avrupalı günde 8 saat uyuyor

Mesaj gönderen taNGo »

ResimAvrupalılar, günde ortalama 8 saat uyuyor, boş zamanlarının üçte biri ile yarısı arasında bir süreyi de televizyon seyrederek geçiriyor.

AB İstatistik Bürosunca gerçekleştirilen bir çalışmada, 9 AB ülkesi ile Norveç’te zamanın nasıl harcandığı incelendi. Euobserver.com sitesine göre, AB üyesi olan Almanya, İngiltere, Fransa, Belçika, İsveç, Finlandiya, Macaristan, Slovenya ve Estonya ile AB’de yer almayan Norveç’i kapsayan rapor, iş yaşamında erkeklerin kadınlardan daha fazla çalıştığını, kadınların ev işlerinde erkeklerden fazla zaman harcadığını gösterdi.

Araştırmaya konu olan tüm ülkelerde erkeklerin kadınlara göre daha fazla zamanlarını gelir yaratan işlerde harcadığı belirlenirken günde ortalama 5.44 saat ile en çok Fransız erkeklerin çalıştığı ortaya çıktı.

Hafta sonlarını da içeren araştırmaya göre, kadınlar arasında en çok, günde ortalama 4.43 saat ile Macar kadınları çalışıyor.

Söz konusu 10 ülke arasında en az Norveçli erkek ve kadınların çalıştığını gösteren raporda Avrupalıların da ne kadar uyuduğu da araştırdı.

Buna göre, Avrupalıların en büyük zaman dilimini uykuda geçiriyor. Avrupalılar, günde ortalama 8 saat uyuyor.

Kadınlar, erkeklere göre ev işlerine daha çok zaman ayırıyor. İsveç’te yüzde 50 olan bu fark, Fransa’da yüzde 90’a çıkıyor.

Erkeklerin bulaşıkta kadınlar kadar zaman harcadığı tek ülkenin İngiltere olduğu da belirlendi.

Rapor, Avrupalıların çalışmadığı, uyumadığı veya bulaşık yıkamadığı zamanlarda televizyonun önünde oturduklarını da ortaya koydu. Böylece, Avrupalılar, boş zamanlarının üçte biri ile yarısı arasındaki süreyi televizyon seyrederek harcıyor.

En çok televizyonu Macar kadınları izliyor. Macar kadınları, zamanlarının yüzde 56’sını televizyonun önünde geçiriyor.

Norveçliler ise boş zamanlarını sosyal faaliyetlerinde geçirmeyi tercih ederken Filandiyalı kadınların zamanlarının yüzde 15’ini okuyarak geçirdikleri de saptandı.

Kaynak: Hürriyetim
Dreams
Kullanıcı avatarı
IWAS
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen IWAS »

Walla ben 11 saat uyumazsam günüm rahat geçmiyor. Mutlaka huzursum oluyorum. Buyüzden de okullar olduğu zaman hep huzursuzum. Bide hiç telewizyon seyretmem bilgisayar başında oyurum.Bilgisayar mönütörümü annem ile babamdan daha fazla gördüğüme garanti weririm.
Eşit olmasın diyorsanız, kadınla erkek...
Kara çarşafa girsin diyorsanız,
Yobazın gazabından ürkerek...
Diyorsanız ki, okumasın
Kadınımız, kızımız;
Budur bizim alın yazımız...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi...
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen Eternity »

Ben genelde az uyurum, ta lise yıllarından kalma bir alışkanlık ve bünyem iyice alıştı buna. Fazla uyuduğum zamanlar kendimi bazen çok miskin hissederim ve rahatsız olurum. :)
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Ilginc birsey; tesekkürler Tango.

Ama Avrupalilar' in günde sekiz saat uyuduklarina ben de sahidim.. Kampüste bir ögrenci sabahlasin daha görmüs degilim.. Ben bunu hala be hala anlayamiyorum. Illa sekiz saat uyumalari gerekiyor. Ki kime sormussam su zamana dek hep bu denildi.

Benim uyku düzenim ise cok farkli. Bazen geliyor, üc hafta araliksiz, iki ila üc saat arasi günde uyuyorum. Bazen alti. Sekizi de zamana bagli buluyor. Ama sekizi asti mi, kendimi gayet miskin ve uyusuk hissediyorum.

Televizyon hsusunda ise, güncel olaylarin haricinde hic aram yok. Ama yukardaki istatistiklerin dedigi gibi. Kalan zamanlarini televizyon karsisinda geciriyorlar. Sinav döneminde bile..
ImpossibLe
Quick Friend
Quick Friend

Mesaj gönderen ImpossibLe »

Benim Uyku Duzenim Cok Bozuk.. Gunduz Uyur Gece Gezerim..

Tamamen Sira Disi Olmusum :)
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

O da hayat değil be. Gerçi bu gece bend öyle oldum ama neyse ;) ben genelde 8-9 saat iyi oluyor. Hatta bütün gün bile uyuyabilirim. :lol:
enjoy the silence..
Kullanıcı avatarı
IWAS
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen IWAS »

Ewet bütün gün bile uyuyabilirim ben de
Eşit olmasın diyorsanız, kadınla erkek...
Kara çarşafa girsin diyorsanız,
Yobazın gazabından ürkerek...
Diyorsanız ki, okumasın
Kadınımız, kızımız;
Budur bizim alın yazımız...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi...