İstanbul-Kıyamet Vakti

Tüm bilgisayar oyunları hakkında tartışma ve paylaşımlar.
Kullanıcı avatarı
nozpay
New Friend
New Friend

İstanbul-Kıyamet Vakti

Mesaj gönderen nozpay »

İstanbul Kıyamet Vakti, dünyanın en iyi oyun yapımcıları arasında gösterilen Mevlüt Dinç'in başında olduğu Sobee Yazılım şirketi tarafından üç senelik geliştirme süreci sonrasında 26 Aralık 2006 tarihinde ücretsiz olarak dağıtımına başlanan, tamamen Türk yapımı Devasa Online Rol Yapma Oyunu(MMORPG)'dur.

Resmi Web Sitesi
http://www.istanbuloyun.com

Oyunun Hikayesi

Tarih 25 Aralık 1956,
Dünyanın yörüngesi güneş sistemi dışından gelen bir asteroid kümesiyle kesişti. Dünyanın her yanında büyük bir yıkım gerçekleşti. Sadece gökyüzünde asılı kalan toz bulutları bile milyonlarca insanın ölümü için yeterliydi. Fakat meteorların ortaya çıkardığı tek gerçek yıkım ve ölüm olmamıştır.

Saklı türler olarak adlandırılan yaratıklar arzın derinliklerinden yeryüzüne çıktı ve insanlar ile arzın yaratıkları arasında amansız bir yaşam mücadelesi başladı.

Büyük yıkımın üzerinden 50 yıl geçmiştir. İnsanoğlu bu yaşam tarzına zamanla ayak uydurmuş, tehlikelere karşı kendini korumak için kendini yetiştirmiştir.

Oyun, adından da anlaşılacağı gibi dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul'da geçiyor.
İstanbul'un tarihi mekanlarından Eminönü'nde oyuna başlıyoruz. Eminönü'nün görkemi, Yeni Camii, Galata Köprüsü, Mısır Çarşısı, Çınaraltı gibi mekanların yanısıra Antrepo, Mezarlık, Philotheos'un Labirenti gibi mekanlar bulunmaktadır.

Karakter Seçimi

İstanbul Kıyamet Vakti'ndeki karakter yaratma işlemi, diğer rol yapma oyunları ile benzerlik göstermektedir. Cinsiyet seçiminin ardından, yaratılacak karakterin görünüşünü değiştirmek adına çeşitli saç şekilleri ve renklerinden birisi seçilebilir. Ek olarak erkek karakterler için sakal, kadın karakterler için ise takı modelleri ve renkleri arasından tercih yaparak farklı görünümler elde edilebilmektedir.

Oyunda üç adet karakter sınıfı bulunmaktadır:
  • Savaşçı: Yakın dövüşün uzmanı olan savaşçılar, geniş silah seçenekleri ile düşmanlarına yüksek hasarlar verebilirler. Dayanıklı zırhları ve yüksek sağlık puanları nedeniyle uzun süre hayatta kalmaları da mümkündür.
  • Büyücü: Düşük sağlık puanlarının yarattığı dezavantajı uzun mesafeli saldırıları ile kapatan büyücüler, ek olarak birim zamanda en yüksek hasarı veren karakter sınıfını oluşturmaktadır.
  • Şifacı: Kendilerini ve müttefiklerini iyileştirebilen şifacılar, ölen arkadaşlarını diriltme yeteneğine de sahiptir. Oyuncu gruplarının vazgeçilmez üyeleri olsalar da, birebir dövüşte çok etkili değildirler.
Oyundaki sınıfların hepsinin, birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Ancak oyuncu-oyuncu müsabakalarında bu üç sınıf arasında denge kurulmaya çalışılmıştır. İyi bir karakter düzeni ve doğru seçilmiş eşyalarla, herhangi bir sınıf bir diğerini yenebilir.

Etkileşim

Haritada 5 çeşit karakter grubu var. Bunlar:
  • Sivil halk: Haritada dolaşırken selam verip alabileceğiniz insanlar bulunmakta. Kimi zaman bu insanlardan kimi görevler de alabiliyorsunuz. Tabii eğer isterseniz. Bazen bir çocuğa yardım ediyor ve evinin önündeki akrepleri öldürüyorsunuz, bazen de cin’lerden aldığınız keten parçalarını bir şarapçıya üşüdüğü için veriyorsunuz.
  • Esnaf: Yine haritanın çeşitli yerlerine dağılmış esnafları göreceksiniz. Düşmanlarla olan çatışmalarınız neticesinde onlardan aldığınız silah, zırh, iksir ve reçete gibi eşyaları bu esnaflara satabiliyorsunuz. Ayrıca esnaflarla da arada sırada konuşmakta fayda var. Çünkü bu kişilerden de görevler alabiliyorsunuz.
  • Düşmanlar: Farklı yetenek, seviye ve özelliklerden oluşan onlarca düşman çeşidi var. Oyuna ilk başladığınızda küçük kertenkeleleri öldürüyor, seviyeniz arttıkça kurt adamlara kafa tutmaya başlıyorsunuz. Kimi düşmanlar size bıçak ve sopayla saldırırken, kimileri ise sizi ısırıyor yada uzaktan bir cisim fırlatıyor, ateş ediyor.
  • Askeri görevliler: Oyunda ilk dikkatinizi çekecek olan nokta Eminönü merkezinin jandarmalarca ablukaya alınmış olması. Jandarmalar düşmanların belirli bir sınırdan içeriye girmesini engelliyor ve size düşman hattının sınırlarını belirtiyor. Jandarmalar dışında komutan rütbeli karakterler de yer alıyor ve yine bu karakterlerden de görev alınabiliyor.
  • Diğer oyuncular: Sizin gibi o sırada oyunu oynamakta olan diğer insanları gerçek zamanlı olarak görüyor, onların grubuna katılabiliyor yada onları kendi grubunuza davet edebiliyorsunuz. Savaşırken sohbet etme imkanını sağlayan tümleşik sohbet ekranı sayesinde düşmanlardan aldığınız eşyaları 5’te birinden esnaflara satmaktansa diğer oyunculara açık artırmayla satabilir yada onlardaki eşyalarla takas yapabilirsiniz.
Tanıtım Videoları

İstanbul Kıyamet Vakti Resmi Videosu
(Düşük Çözünürlüklü)

http://www.youtube.com/watch?v=DJ-F8SpBeSw

(Yüksek Çözünürlüklü)
http://istanbuloyun.mynet.com/download/ikv...trailer_640.wmv

Raiders Of Anatolia tarafından hazırlanan tanıtım videosu
(Düşük Çözünürlüklü)

http://www.youtube.com/watch?v=_o8OEzMkTxA

(Yüksek Çözürlüklü-Tarayıcınıza DivX Eklentisi kurulacaktır)
http://stage6.divx.com/user/nozpay/video/1...-Anatolia-Intro

Oyunu indirin
http://istanbuloyun.mynet.com/download/istanbulkur.exe

Sistem gereksinimleri :
  • P4 1.5 GHz/ Celeron 1.8 GHz / AMD XP 2200+ veya üzeri işlemci
  • Windows XP
  • 512 MB veya üzeri RAM
  • 1.2 GB boş harddisk alanı
  • DirectX 9.0.c
  • Pixel Shader & Vertex Shader destekli grafik kartı
  • Örnek : ATI Radeon 9500 veya üzeri / GeForce FX 5200 veya üzeri
  • 1024x768 minimum ekran kartı çözünürlüğü
  • DirectX destekli ses kartı
  • Internet Bağlantısı
Kullanıcı avatarı
Sevdazan
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen Sevdazan »

sanırım bu oyunu direk bilgisayara kurmak gerek oynamak için
yada denemek ?
[b]***SEVGİ: ASIL KUDRETİN SAHİBİDİR***[/b]

[b]www.sevdazanca.tr.cc[/b]
Kullanıcı avatarı
nozpay
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen nozpay »

İndirilecek dosya boyutu 400 ila 600 mb arası olması gerek!

Ama indirdiğinize değecek ;)
Kullanıcı avatarı
Sevdazan
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

bir cadeden oynadım bir defa....
pek anlamasamda biraz anladım sanırım.... ama zorlandığımıda itiraf etmeliyim. Birde bilen biri olmayınca yanımda zorlanmam ondan oldu....
ama teşekkürler paylaşım ve bilgilendirme için
oyun hakkında da sorularımız olursa sorabilir miyiz sana Nozpay?

sevgilerle

Kullanıcı avatarı
Enchanting
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Enchanting »

bence indirdiğinize değmeyecek. ben indirip biraz oynadım ama bahsedildiği kadar iyi değil. özellikle karaktere yön vermek adeta bir çile. şahsen ben tavsiye etmem.
bir gün ve gerçekten, her şey çok güzel ölecek!
Kullanıcı avatarı
Sevdazan
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

neden iyiydi be
jandarma ali şey dayı felan filan:)
eski hanedanlıklar misali:)
gerçi anlamadan oynadım ama :) çaktırma

Kullanıcı avatarı
Enchanting
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Enchanting »

şöyle söyleyeyim knight online oynayan her kişiye basit gelecektir bu oyun. ilk defa bu tür bir oyun oynayanlar ne düşünürler bilemiyorum. ben ko oynamadım ama kafe işlettiğim için biliyorum. kafede denedik ama sonuç aynı, oynayan tek kişi olmadı. ;)
bir gün ve gerçekten, her şey çok güzel ölecek!
Kullanıcı avatarı
Sevdazan
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

ben......
ilk kez ve bir kez oynadım:)
en sevdiğim oyun Gta:))
bir onu becerebiliyorum
ha birde fifa 2005 ara sıra:)

Kullanıcı avatarı
nozpay
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen nozpay »

Sevdazan yazdı:bir cadeden oynadım bir defa....
pek anlamasamda biraz anladım sanırım.... ama zorlandığımıda itiraf etmeliyim. Birde bilen biri olmayınca yanımda zorlanmam ondan oldu....
ama teşekkürler paylaşım ve bilgilendirme için
oyun hakkında da sorularımız olursa sorabilir miyiz sana Nozpay?

sevgilerle
İstanbul Kıyamet Vakti ile ilgili merak ettiğiniz veya kafanıza takılan herşeyi bana sorabilirsiniz. Oyunumuz Türk oyunculardan oluştuğu için oyun içinde yardım almanız oldukça kolay olacaktır.

Ayrıca karakter yetiştirme ve oyun içi diğer konular için İKV Resmi Forumu'na göz atablirsiniz.