Sen Ölünce Kim Ağlar?

Yeni çıkan kitaplar ve severek okuduğumuz kitaplar hakkında yorumlar, paylaşımlar.
Glfm

Sen Ölünce Kim Ağlar?

Mesaj gönderen Glfm »

Sen Ölünce Kim Ağlar?
Yazar: Robin Sharma

Gençlik yıllarımda, babam bana asla unutmayacağım bir şey söylemişti: “Oğlum, doğduğunda bütün dünya se-vinirken sen ağlıyordun. Öyle bir yaşam sür ki, öldüğünde sen sevinirken bütün dünya ağlasın.” Hayatın anla-mını unuttuğumuz bir çağda yaşıyoruz. Bir insanı kolaylıkla Ay'a gönderebiliyoruz, ancak karşı dairemize yeni taşınan komşumuzu ziyaret etmekte güçlük çekiyoruz.
George Bernard Shaw'a ölüm döşeğinde, “Hayatınızı yeni baştan yaşama fırsatınız olsaydı, ne yapardınız?” diye sorulmuş. Shaw biraz düşünmüş ve sonra derin bir iç çekişle, “Olabileceğim, ama asla olmadığım kişi olmak isterdim,” demiş.
Aynı şeyin sizin başınıza da gelmemesi için bu kitabı yazdım.
O halde siz bu kitaba başlarken, size soruyorum:
Siz öldüğünüzde ardınızdan kim ağlayacak?
Bu gezegenden gitme ayrıcalığına ulaştığınız zaman kaç yaşamı etkileyeceksiniz?
Sizi takip eden nesiller üzerinde nasıl bir etki bırakacaksınız?
Son nefesinizi vermeden önce arkanızda bırakacağınız imza ne olacak?
Kullanıcı avatarı
Gürz
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Gürz »

Bir ata sözümüzde söylendiği gibi; ağlarsa anan ağlar, gerisi yalan ağlar...
Çağların bilgeliğini ara , ancak dünyaya bir çocuğun gözleriyle bak.
Glfm

Mesaj gönderen Glfm »

Bu kitap bir kişisel gelişim kitabı.

Gerçekten akıcı ve okuyucunun( en azından benim) ufkunu açan bir eser.

Bu kitapta da doyurucu bir hayat sürmemiz için yapmamız gereken küçük ama önemli ayrıntılara yer verilmiş.
Kullanıcı avatarı
Nefertiti
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Nefertiti »

Çoğu kişi Robin Sharma ve benzeri yazarların kitaplarını zaman kaybı olarak nitelendiriyor. Ama ben seviyorum bu adamın kitaplarını okumayı.. Zevk meselesi tabi ki, kişisel gelişim türü kitaplar herkesin ilgisini çekmez.. Bu kitabını daha almadım, yarın öbürgün bunu da alacağım :)
Tırtılın "Dünya'nın sonu" dediğine, Usta "Kelebek" der...
Glfm

Mesaj gönderen Glfm »

Nefertiti sana birşey sormak istiyorum, Ferrasini Satan Bilge kitabını okudun mu? Benim ilgimi çekmemişti ama Sen Ölünce Kim Ağlar? kitabında bayağı yer verilmiş Ferrarisini Satan Bilge'ye. Ben de konusu hakkında bir bilgi sahibi olmadığımdan okuduysan bana önerir misin? Amacım okuyan birinden yorumu duymaktır, bu yüzden senden böyle birşey istedim :)
Tabi aranızda okuyan varsa siz de yazın lütfen.
Kullanıcı avatarı
Nefertiti
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Nefertiti sana birşey sormak istiyorum, Ferrasini Satan Bilge kitabını okudun mu? Benim ilgimi çekmemişti ama Sen Ölünce Kim Ağlar? kitabında bayağı yer verilmiş Ferrarisini Satan Bilge'ye. Ben de konusu hakkında bir bilgi sahibi olmadığımdan okuduysan bana önerir misin? Amacım okuyan birinden yorumu duymaktır, bu yüzden senden böyle birşey istedim :)
Ferrasini Satan Bilge'yi okudum Glfm. O da yine bir bireysel gelişim kitabı tabi ki. Kitap hakkındaki görüşler çok göreceli. Yani bazıları çok gereksiz görürken bazıları kesinlikle okunması gerektiğini söylüyor.
Kitapta daha mutlu ve huzurlu bir yaşam için neler yapılması gerektiği anlatılıyor. Ama şunu yap bunu yap gibi sana direktifler vermiyor direkt olarak. Kitabın bir kahramanı var ve o Bilge bunları ona anlatıyor. Hikayeleştirilmiş şekilde yani.
Çok ünlü ve zengin bir avukatken, geçirdiği bir kalp krizi sonucu hayatın pamuk ipliğine bağlı olduğunu ve paranın bazı durumlarda hiçbirşey yapamadığını kavrayıp, herşeyini satıp Hindistana bir yolculuğa çıkan bir adam bu Ferrarisini satan bilge. Ve bir şekilde kahramanımızla karşılaşıyorlar. Bilge ortadan kaybolduğu zamankinden çok daha dinç ve genç görünümlü, çok güçlü bir yaşam kaynağı taşıyor gibi dönüyor geriye. Kahraman da bunu öğrenmek istiyor. Bilge de ne yapması gerektiğini öğretiyor ona. Ama bir şartla "o da diğer insanlara anlatacak". Çünkü o Bilge de bunu Hindistandaki bilgelerden bu şartla öğrenmiş. Böylece herkesin yararlanmasını sağlamak istiyorlar.
Anlatmak çok da açıklayıcı olmuyor görüldüğü üzere Glfm :) Konu aşağı yukarı bu şekilde. Ve yapılması gerekenler de adım adım yazılmış kitapta. Ferrarisini Satan Bilge "Koza Kelebeği Bilmez" adlı kitapta da karşımıza çıkıyor, yine bir adama sırlarını anlatıyor :)
Okumak birşey kaybettirmez tabi ki ama kazandırıp kazandırmayacağı da okuyana bağlı diyebilirim :)
Glfm

Mesaj gönderen Glfm »

Nefertiti yazdı:
Ferrasini Satan Bilge'yi okudum Glfm. O da yine bir bireysel gelişim kitabı tabi ki. Kitap hakkındaki görüşler çok göreceli. Yani bazıları çok gereksiz görürken bazıları kesinlikle okunması gerektiğini söylüyor.
Kitapta daha mutlu ve huzurlu bir yaşam için neler yapılması gerektiği anlatılıyor. Ama şunu yap bunu yap gibi sana direktifler vermiyor direkt olarak. Kitabın bir kahramanı var ve o Bilge bunları ona anlatıyor. Hikayeleştirilmiş şekilde yani.
Çok ünlü ve zengin bir avukatken, geçirdiği bir kalp krizi sonucu hayatın pamuk ipliğine bağlı olduğunu ve paranın bazı durumlarda hiçbirşey yapamadığını kavrayıp, herşeyini satıp Hindistana bir yolculuğa çıkan bir adam bu Ferrarisini satan bilge. Ve bir şekilde kahramanımızla karşılaşıyorlar. Bilge ortadan kaybolduğu zamankinden çok daha dinç ve genç görünümlü, çok güçlü bir yaşam kaynağı taşıyor gibi dönüyor geriye. Kahraman da bunu öğrenmek istiyor. Bilge de ne yapması gerektiğini öğretiyor ona. Ama bir şartla "o da diğer insanlara anlatacak". Çünkü o Bilge de bunu Hindistandaki bilgelerden bu şartla öğrenmiş. Böylece herkesin yararlanmasını sağlamak istiyorlar.
Anlatmak çok da açıklayıcı olmuyor görüldüğü üzere Glfm :) Konu aşağı yukarı bu şekilde. Ve yapılması gerekenler de adım adım yazılmış kitapta. Ferrarisini Satan Bilge "Koza Kelebeği Bilmez" adlı kitapta da karşımıza çıkıyor, yine bir adama sırlarını anlatıyor :)
Okumak birşey kaybettirmez tabi ki ama kazandırıp kazandırmayacağı da okuyana bağlı diyebilirim :)

Çok teşekkür ederim Nefertiti :)
Kullanıcı avatarı
Nefertiti
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Rica ederim. Dediğim gibi pek açıklayıcı olmadı ama, konu da normal bi hikaye olmadığı için ancak bu kadar anlatabildim :)