Yolunuza Birakilan Altin Torbalar

Yaşanmış düşündürücü ve duygulandığımız yazılar.
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Yolunuza Birakilan Altin Torbalar

Mesaj gönderen MARTI »

Yolunuza birakilan altin torbalar..

Siva ve Sakti, Hinduzim'in kutsal çifti, gökyüzündeki yüksek katlarinda oturup, bir yandan yeryüzünü seyrediyorlar, bir yandan da insan yasamini tehdit eden unsurlari, insan davranislarindaki karmasayi, insan olmanin acilarla dolu bedeline hüzünleniyorlarmis.
Birden Sakti, ara sokaklarin birinde ayakta bile zorla duran perisan yoksulu farketmis.. Kalbi merhametle burkulmus. Yasamak için verdigi savas, dürüst ve iyi bir insan olmasi onu etkilemis olmali ki, kutsal kocasina "bu zavalliya biraz altin vermesi" için yalvarmis.
Siva adami bir an gözlemis, sonra sevgili karisina dönerek. "Yapamam" demis.. Sakti sasirmis tabii!

"Ne demek?" diye isyan etmis kocasina.. "Sen bu evrenin sahibi, en yüce tanrisi degil misin? Bu kadar basit birseyi nasil yapamazsin?"

"Bunu ona veremem çünkü henüz almaya hazir degil" demis, Siva..

Sakti çikismis, "Yani, yolunun üzerine bir kese altin birakamayacagini mi söylüyorsun?"

"Tabii, birakabilirim" demis, Siva.. "Ama bu baska birsey.."

"Lütfen.." diye yalvarmis, Sakti.. "Lütfen.."

Ve Siva bir kese dolusu altini yoksul adamin yolunun üzerine birakmis..

Zavalli yoksula gelince, o aksam iki lokma birsey bulup yiyip yiyemeyecegini, yoksa yine aç mi uyuyacagini düsünerek yoluna devam ediyormus.. Köseyi dönünce, "Suna bak" demis, "koca bir tas parçasi.. iyi ki, gördüm.. Çarpsaydim, partali çikmis sandaletlerim iyice elden çikacakti.."

Ve dikkatle altin dolu kesenin üzerinden atlayarak yoluna devam etmis..

Yasam yolumuzun üzerine yüzlerce torba dolusu altin birakiyor.. Ya çok seyrek olarak bu torbalar oldugu gibi görünüyor ya da biz onlarin bilincine çok geç variyoruz..
Bu hikaye "Kitchen Table Wisdom" adi altinda Amerika'da yayinlanan bir kitaptan alindi.. "Dönüsü yok" sandiklari hastaliklarini endiselerini, deneyimleri doktorlariyla paylasan, dertlesen insanlarin öykülerinden olusan bir kitap.. Yukaridaki hikayeyi anlatan hasta, doktorun "Sen yasamin boyunca yolunun üzerinde bir torba altin buldun mu?" sorusunu,
"Evet" diye yanitliyor, "Hastaligim.. Benim yoluma birakilan altin torba, kanserdi.. Yasamin, saglikli yasamin nasil bir mutluluk oldugunu o zaman anladim çünkü.."