ÖSS'de baraj 20 netin ucunda..sınava geri sayım başladı..

Eğitim hayatımıza dair her şey. Anılar, düşünceler..
Kullanıcı avatarı
ress
Fast Friend
Fast Friend

ÖSS'de baraj 20 netin ucunda..sınava geri sayım başladı..

Mesaj gönderen ress »

ÖSS'de 105 olan baraj artırılarak 160'a çıktı. Bu puanı alabilmek için 20 net çıkarmak yeterli

Üniversite sınavı için geri sayım başladı. Adaylar kalan zamanı en verimli şekilde kullanmaya çalışırken, değişen sınav sistemi de pek çok soruyu beraberinde getiriyor.
Üniversite sınavında baraj puanlar artırıldı. Önceki yıllarda ÖSS barajını geçmek için 105 puan almak gerekliyken, baraj bu yıl 160 oldu. Aynı şekilde dört yıllık fakülteleri tercih için gerekli olan 120 barajı da 185'e yükseltildi. Ancak bunlar sizin endişelenmenize neden olmasın. Bu değişiklik, kesinlikle ÖSS'yi kazanma puanlarının yükseltilmesi anlamına gelmiyor. Anlamı eski ÖSS dağılımındaki 105 puanın yeni dağılımda 160'a, 120 puanın da 185'e karşılık gelmesi.

Net sayıları değişebilir
Üniversite sınavında 160 barajı için ÖSS - SÖZ'de 20 Türkçe veya 12 Türkçe, 11 Sosyal net çıkarmanız yeterli. 185 puan barajı için de 32 Türkçe neti veya 19 Türkçe, 20 Sosyal net yapmanız gerekiyor. (Geçen yılın başarı ortalamasına göre) ÖSS - SAY puan türünde 160 barajını 20 Matematik, 185 barajını da 35 Matematik neti ile geçebilirsiniz. ÖSS - EA'da başarılı olabilmek ve 160 alabilmek için 20 Türkçe, 20 Sosyal, 2 Matematik yeterli oluyor. 185 puan için de 25 Türkçe, 25 Sosyal, 10 Matematik neti gerekiyor.
Fen Bilimleri Merkezi Dershanesi Rehberlik Uzmanı Cihan Yeşilyurt, öğrencilerin genel başarı durumuna göre baraj için gerekli net sayılarının da değişeceğini belirtti.

Türkiye ortalaması belirleniyor
Uzmanlar, baraj puan için gereken net hesabının nasıl yapıldığını şöyle açıkladılar:
"Katsayılar her yıl, ÖSS'nin ardından Türkiye ortalamalarına göre ÖSYM tarafından belirleniyor. O yıl başarı yüksekse her bir sorunun puan değeri düşüyor. Böylece daha fazla nete ihtiyaç duyuluyor. Başarı düşükse her bir sorunun puan değeri yükseliyor ve daha az netle baraj aşılabiliyor. ÖSYM, sınavın ardından katsayıların ne olduğunu, her bölüm için Türkiye ortalamasını açıklıyor. Geçen yıl yapılan üniversite sınavının aritmetik ortalamaları baz alınarak yapılan hesaba göre de ÖSS SÖZ'de 20 net, baraj için yeterli oluyor. Ancak bu yıl başarı değiştiği takdirde yapılması gereken net soru sayısı da değişecektir."

Derslere göre soru tiyoları

Fen Bilimleri Merkezi Dershanesi Rehberlik Uzmanı Cihan Yeşilyurt, ders bazında dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı:
• Matematik: Her üç puan türünde yüzdelik oranı açısından yüksek değere sahip. 2002 ÖSS'de; sayılar, 1. derecede denklem problemler, bağlantı - fonksiyon işlem, denklem ve eşitsizlikler soru yoğunluğu fazla olan konular oldu.
• Türkçe: Paragraf 18, cümlede anlam 10, anlam bozuklukları 5, yazım ve noktalama 3 olarak fazla soru gelen konular arasındaydı.
• Fizik: Sorular, fen bilimleri testinin yüzde 43'ünü oluşturuyor.
• Kimya: Sorular, ağırlıklı olarak madde bilgisi, atom ve periyodik cetvel, çekirdek tepkimeleri, temel kavramlar, gazlar ve çözeltiler konularından geliyor.
• Biyoloji: Temel biyoloji bilgileri eksiksiz olmalı.
• Tarih: Bu dersle ilgili 19 soru bulunuyor. Bu soruların yüzde 50'si İnkılap Tarihi, yüzde 50'si genel tarihle ilgili.
• Coğrafya: Soruların yüzde 50'si genel coğrafya, yüzde 50'si de Türkiye Coğrafyası konularını içeriyor.
• Felsefe: Bu alanda yaklaşık 10 soru geliyor. Sorular yorum ağırlıklı paragraf soruları.

Turlama tekniğiyle başarı şansı artıyor
Uğur Dershanesi Rehberlik Uzmanı Banu Albay'a göre
- Soruların zorluk düzeyi nedir?
Sorular zorluk düzeylerine göre 5'e ayrılıyor. Çok kolay yüzde 10, kolay yüzde 20, normal yüzde 40, zor yüzde 20, çok zor yüzde 10.
- Çözüme kısa sürede ulaşmak için farklı teknikler var mı?
Turlama tekniği var. Birinci turda çözümü kolay olan soruların öncelikli olarak çözülmesi, zor ve zaman alan soruların ise ikinci tura bırakılmasına deniyor. Öğrenci, bu yöntemle soruların yüzde 70'ini yapabilme şansına sahip.
- Zaman kazancı var mı?
Sınavda soruları sırayla çözmek alışkanlığı zor sorulara takılan öğrenciye zaman kaybettirir.
- Verimli ders çalışma saatleri var mı?
En verimli çalışma saatleri 08.00 ile 12.00 arası ve 16.00 ile 18.00 arasıdır.
- Ara vermeden çalışmak mı gerekiyor?
Hiç ara vermeden çalışılırsa, algılama gücü bir süre sonra düşmeye başlar. Çok ara vermek de hatırlama eğrisinin hızla düşmesine neden olur.
- İdeali nedir?
Öğrenme seanslarını 45 dakikalık bölümlere ayırın. Her seans sonrası mutlaka, 5 dakika çalıştıklarınızı gözden geçirin. Ardından 10 dakikalık bir ara verin. Ancak, problem çözerken sonuca ulaşıncaya kadar ara verilmemeli.
- Haftada kaç saat çalışmalı?
Bireye göre değişmekle birlikte haftada 15 saatin altına düşmeyen, düzenli bir çalışma, hedefe ulaşılması için zorunludur.
- Yüksek sesle okumanın faydası var mı?
Yüksek sesle okuyan kişi, okuduğu şeyden bütünüyle yeni bir izlenim kazanır. Görsel nitelik işitsel niteliklerle pekiştirilmiş olur. Ortam elverişli değilse yazarak çalışılabilir.
sibel kahraman

sınava girecek arkadaşlara başarılar dilerim...
[color=green]papatyaların narince savrulduğu...
kelebeklerin özgürce uçtuğu...
rüzgarın hafifce ıslık çaldığı günde...
gözlerimde çiğ tanesi ıslaklığı...[/color]
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen vişne »

Şu sınava hazırlık dönemini; net sayılarının önemini, derslere göre soru tüyolarını, turlama tekniğini ve daha bir çok bilgiyi dolu dolu okuyup, bildiğim, duyduğum diğer bir sürü öneri ve programları bir araya getirdiğimde bu kadar ince hesapları düşünüp sınava gireceklere Allah kolaylık versin demek isterim.
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen Eternity »

Sınav öncesi öğrenciler öyle bir havaya sokuluyor ki sanki ölüm kalım mücadelesi ve geri dönüşü olmayan bir yola giriyorlar, eh bunların sonucunda da psikolojik olarak gerçekten etkileyeci bir durum.
Kullanıcı avatarı
ress
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen ress »

genelde sınavlarda görev alıyorum..ve sınavlarda ilk önce ayaklarının uclarına basmaları için görevlileri uyarıyorum..sonrada muhakkak yanıme yedek kalem silgi alıyorum ögrenciler için..bir de yedek su..ve onları rahatlatmak için sadece tebessüm ediyorum..ama aşırı strese giriyorum..
umarım üniv. sınavı kaldırılır da kaderleri 1-2 saate baglanmaz ögrencilerin..
[color=green]papatyaların narince savrulduğu...
kelebeklerin özgürce uçtuğu...
rüzgarın hafifce ıslık çaldığı günde...
gözlerimde çiğ tanesi ıslaklığı...[/color]
Kullanıcı avatarı
Nefret
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
Konum: At izi it izine karıştı mı bende anında araziye karışırım
İletişim:

Mesaj gönderen Nefret »

dın dın dın dın dın....(filmlerdeki heycan müziği :) )
Emek verildikçe,özlemi çekildikçe ve de hasreti çekildikçe büyüyen birşeydir aşk.
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen c|ost »

Öss'ye girecek arkadaşlara yepyeni zahmetli yollar görünüyor,

her şey öss'yle bitseydi çok hoş olurdu ama maalesef Türkiye

şartları. Başka da bir demiyorum !
Kullanıcı avatarı
alaybozan
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen alaybozan »

ohhoooo... asıl sınavdan sonra gorecem o arkadasları. tercihler, ev derdi, gecim sıkıntısı, dersler... hele bi de turistik bi yerde okuyosanız(misal:ben) hapı yuttunuz...
ufo gören masum köylü!! Koçum benim!!
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen c|ost »

Sınavda geçerli puan almak çok kolay ama istenilen üniversiteye girmek

çok da basit değil .. Her şeyden öte boğaziçi düşünen arkadaşlara kolaylıklar

diliyorum.. ÖSS'ye girecek tüm arkadaşlara da başarılar !
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

ÖSS'ye girecek tüm arkadaslarima basarilar diliyorum. Ve umarim ki dileklerine kavusurlar. Rahat girmelerini diliyorum sinava.. Relax olmus sekilde.. Zor olsa da.
Kullanıcı avatarı
alaybozan
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen alaybozan »

basarı dilemeyi unutmusum. bi de hic kasmasınlar. sınavdan onceki haftayı sadece oyun oynayarak geçirdim. hiç bir zaman ya ben kazanamazsam demedim. ve sonuc mukemmel...
ufo gören masum köylü!! Koçum benim!!