Hollanda ilkokullarda Türkçe ana dil dersini kaldırıyor!..

Eğitim hayatımıza dair her şey. Anılar, düşünceler..
Kullanıcı avatarı
ress
Fast Friend
Fast Friend

Hollanda ilkokullarda Türkçe ana dil dersini kaldırıyor!..

Mesaj gönderen ress »

Hollanda sadece fas ve turklere uygulanacak türkce ve arapca derslerini kaldırma kararı aldı. Bu uygulaması ile hem ayrımcılık yapmış oluyor hem de orada yaşayan azınlıklara tanımış olduğu ayrıcalıklara kısıtlama getiriyor. hollanda' da yaşayan bir arkadaşım foruma arada uğradığı için bu konuyu yazmamı istedi. ayrıca kendilerinin okuluna onumuzdeki pazartesi bakan geleceği için türkçe dilinin kaldırılmaması için ilgili yazıyı kendisi bakana okuyacak. Bende eğitimci olarak açıkçası üzüldüm.BEnce sivil toplum örgütleri ve eğitim sendikaları bu konuda sesssiz kalmamalıdır. HOllanda'ın türk veya müslümanlara karşı yapmış olduğu bu kısıtlamayı sadece düşmanlık oalark algılıyorum ve konsoloslukların veya bakanlığımızın bu konuda etkili olması gerekir diyorum.

işte bu konuyla ilgili gazete yazıları

Hollanda'da ilkokullarda verilmekte olan Türkçe anadili derslerinin kaldırılmasına ilişkin yasa tasarısı, parlamentonun Senato kanadı tarafından da onaylandı.

Yasa esas itibarıyla, ilkokullarda yabancıların çocuklarına anadillerinin öğretilmesi amacıyla verilmekte olan derslerin maliyetinin bundan böyle karşılanmamasına ilişkin olarak hükümete yetki veriyor.

Yasanın kesinleşmesiyle, ilkokullarda, "yaşayan azınlık dilleri" adı altında, Türkçe ve Arapça gibi, ülkedeki yabancıların çocuklarına verilmekte olan dersler, bu eğitim döneminden itibaren kaldırılacak.
Buna göre yasanın 1 Ağustos'ta yürürlüğe girmesiyle, gelecek eğitim döneminden itibaren ülkedeki yaklaşık 70 bin yabancı kökenli öğrenci, kendi dillerini öğrenmek üzere ders alamayacak.

www.kenthaber.com/sayfalar/haberDetay.asp?ID=13605 - 36k

Hollanda Türkçe Dersini Kaldırıyor

Aralık 2004'te müzakere tarihi için Türkiye'den, yerel dillerde yayın ve eğitim isteyen AB kendi içinde çelişkiye düşmeye başladı.

Haziran ayında dönem başkanlığını devralacak Hollanda ilkokullarda verilmekte olan Türkçe anadil derslerini kaldırıyor.

Dışişleri Bakanı Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, gelişmeleri "Yakın bir çalışma içindeyiz, konu üzerindeyiz" sözleriyle değerlendirdi.

Konuya ilişkin yasa, Çarşamba günü Hollanda Parlamentosu'ndan geçti. Yasayla "yaşayan azınlık dilleri" adı altında, Türkçe ve Arapça gibi, ülkedeki yabancıların çocuklarına verilen dersler bu eğitim döneminden itibaren kaldırılıyor.

Bir başka deyişle yasanın 1 Ağustos'ta yürürlüğe girmesiyle Hollanda'daki yaklaşık 70 bin yabancı öğrenci kendi anadillerini öğrenmekten mahrum kalacak.

Gün içinde gelişmeleri değerlendiren Gül, anadilde eğitimin ortaokul ve liselerde devam edeceğini ancak konunun üzerinde olduklarını söyledi.

Gül, "Biliyorsunuz, Hollanda'ya geçenlerde resmi bir ziyaret yapmıştım. Bununla ilgili yakın bir çalışma içindeyiz. Bu konu üzerindeyiz" dedi.

Hollanda Büyükelçiliği ise konuya ilişkin yorum yapmaktan kaçındı.

AB'nin insan hakları konusunda "en çok eleştiren" üyelerinden olan Hollanda'nın attığı diğer adımlar da dikkat çekiyor.

Hükümet ülkedeki üçüncü kuşak yabancılara çifte vatandaşlık hakkını kaldırmayı planlıyor. Bu durumda, Hollanda'da doğan ve bu ülke tabiiyetini alma hakkı bulunan üçüncü kuşak Türk vatandaşları Türk ya da Hollanda vatandaşlığı arasında tercih yapmak zorunda kalacak.

Bir diğer dikkat çekici gelişme Hollanda'nın "Milli Güvenlik Kurulu" kurma kararı. Terörle mücadele, istihbarat ve ulusal güvenlik konularında Türkiye'de olduğu gibi ayda bir toplanacak olan "Hollanda MGK'sı"nın çalışma ve kararları, bakanlar kurulu kararları etkisinde olacak.

http://www.trt.net.tr/haber/d.aspx?i=97805
[color=green]papatyaların narince savrulduğu...
kelebeklerin özgürce uçtuğu...
rüzgarın hafifce ıslık çaldığı günde...
gözlerimde çiğ tanesi ıslaklığı...[/color]
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen c|ost »

Sevgili Avrupa Birliği !

Türkiye'nin devlet televizyonu TRT'de yayınlanan azınlık dili yayın

dayatması ve okullardaki eğitimin dil yelpazesi konusunda bu kadar

duyarlı olmanız elbette ki söz konusu yazıda geçen ibareleri dikkate

almanızı gerektirmez (!) Devam ediniz :evil:
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Daha neler olacak bakalim!!

Biz Türk Ulusu'nun fertleri olarak, Türk Dil'i olarak adlandirilan bu dil bizimdir, ögrenme ve kullanma hakkimiz da bize aittir ve bizim kalacaktir!! Azinlik oldugumuz torpraklarda bu hakkin bizden mahrum edilmesine boyun egmemeliyiz!
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen c|ost »

Bir daha bu tür yazıları sabah sabah okumıcam, yoksa sinirden uyuyamıyorum !

Doğru olanı, mantıklı olanı bizlerin bilmesi yetmiyor ve özgür iradeyi tersine çeviremiyorsun ya bu çok can sıkıcı.

Her şey gözümüzün önünde olup bitiyor ama bizler sadece izliyoruz, neyse susayım ben :|
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Susmamaliyiz!!
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen c|ost »

Susmayalım tabi ama dinleyen biri de olursa hiç fena olmazdı yani !!!
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

E haklisin ama, o da mutlaka olacaktir;yeter ki umudumuzu kaybetmeyelim!
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen vişne »

Ne acı, anadilimizi özgürce, tüm zenginliğiyle öğrenme hakkımızın elimizden alınması ve savunma durumunda bırakılmamız ne acı!!
Tabii ki susmamalıyız
Kullanıcı avatarı
EcCeNtRiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen EcCeNtRiC »

vayy bee bu kadarıda fasLa !
[i]*Her yeni başlayan macera
Heyecan dolu çilek kokar.. ;) [/i]
Kullanıcı avatarı
alaybozan
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen alaybozan »

adamların amacı belli. adamlarda zaten nüfus yok. türklere de kendi kültürünü empoze ederek, kendi nüfuslarını artırmak, çoğunluğu sağlamak.bir nevi emperyalizm... bu benim görüşüm tabi...
belki bu kuşak diil ama, bunların çocukları türklükten tamamen kopacak,
geleneklerini unutacak. arada kalmış bir kültürün unsurları olacaklar...
sinirlerim bozuldu yine...
bi sigara verin, ama ben içmem ki...
ufo gören masum köylü!! Koçum benim!!